Ei jaksa

Mittalasi

Olen ollut nyt 3½ vuotta samassa työpaikassa. Alkuun sijaisena pitkään ja nyt vakituisena.
Työn eri osa-alueiden ja kaiken muun opetteluun meni varmaankin se ensimmäinen vuosi. Toimenkuvani on laajentunut kokoajan, periaatteessa teen nyt kolmen tai neljän eri ammatin eri työtehtäviä.

Säännöt, toimintatavat, työtehtävät - kaikki muuttuvat lähes viikon välein jotenkin. Talvilomalla oltuani moni asia oli silläaikaa mennyt uusiksi eikä kukaan siitä mitenkään informoinut, huomasin kun tein virheitä.
Töissä moni valittaa väsymystä ja tyytymättömyyttään työhön. Yksi eläkeikää lähestyvä työkaveri sanoi itsensä irti kun ei jaksanut. Toinen on pitkällä uupumuslomalla.
Näiden kahden tilalle ei ole tietenkään palkattu ketään vaan sama työmäärä tehdään olemassa olevalla väellä.

Alkuun sijaisena ollessani kiltisti otin vastaan kaikki ylimääräiset hommat ja varsinkin pomon käskystä niiden hommat jotka eivät pysyneet työtahdissa. Sijaisena ei ollut vara kieltäytyä mistään.
Nyt vakituisena huomaan että edelleen minun käsketään tehdä kovasti muutakin kuin omat työni. Jokusen kerran olen nätisti sanonut että en ole varma ehdinkö/selviänkö. Minun tulee selvitä, nämä kuuluu toimenkuvaan, sanoi pomo.

Nyt tuntuu että olen aivan kypsä, en jaksa. Työssä ei ole mitään iloa, ei edes sitä uuden oppimisen iloa.
Teen mielettömästi eri alueen tehtäviä, hoidan monimutkaisia asioita mutta mitään en osaa enkä hallitse kunnolla. En usko että osaamista voi edes syventää tai kehittää kun ei ole aikaa pysähtyä tai edes toistaa samoja rutiineita säännöllisesti että ne menisivät selkäytimeen.
Luonnollisesti myös oma fysiikka alkaa hiljalleen pettämään, on jatkuvaa väsymystä, laihtumista, ruokahaluttomuutta, töissä en pysty ollenkaan syömään kun mielessä on vain kiire, työ on mielessä vapaallakin, näen unta työstä, valvon joskus yöllä jne.

Tänään mietin että joudunko kohta hakemaan sairaslomaa uupumisen vuoksi. Monet ovat olleet kymmenenkin vuotta tässä työssä ja vasta nyt valittavat väsymystään. Minä olen nuorin tulokas ja nyt jo ihan raunioina. Tosin tämä työtahti on ollut tätä juuri siitä asti kun minä tulin taloon, helpommasta tahdista en ole tiennyt.
En tiedä sitäkään, koska ihminen on niin uupunut että on tarpeeksi uupunut. Mitkä ovat ne merkit, mistä tietää olevansa hajoamispisteessä. Vai tuleeko sinne asti edes odottaa.

2

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juttelemaan

      Mene ensitöiksesi juttelemaan työterveyslääkärinne kanssa. Jos teillä on oikeus työterveyspsykologiin, niin toivottavasti lääkäri antaa lähetteen sellaisen vastaanotolle. Lääkäri päättää tarvitsetko sairauslomaa jo nyt.

      Älä irtisanoudu, vaan hoida itsesi kuntoon.

      Tsemppiä :)

    • vm

      Tuolla menolla poltat itsesi loppuun melko pian. Monessa muussakin paikassa työvoiman määrä on ajettu niin alas, että kohtalotovereita tulee riittäämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      12
      2788
    2. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      165
      2695
    3. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      185
      2537
    4. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      17
      2064
    5. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      22
      2006
    6. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      54
      1848
    7. Sofia Virta SUURI POLIITIKKO

      Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo
      Maailman menoa
      70
      1572
    8. Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?

      Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?
      Ikävä
      90
      1211
    9. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      23
      1182
    10. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      7
      1164
    Aihe