Muistatteko vielä niitä fiiliksiä kun olitte ostamassa ihan ensimmäisiä rintsikoitanne? Oliko teilläkin äiti mukana?
Ensimmäisten rintsikoiden osto
punastuneena
9641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
No joo. Minulle äiti osti rintsikat, ilman että olin edes itse mukana. Heitti ne vaan minulle ja sanoi "laita nää päälles" ja minä vastasin hämmentyneenä "okei".
Näin meidän huushollissa ;-)
Samoin se meilläkin tapahtui aikoinan.
ja kyllä oli äiti mukana. - Samoin olin itse mukana ostamassa tyttären ekoja rinuleita viime kesänä.
Äiti oli antanut jotain neuvoja sovitukseen ja kyseisessä liikkeessäkin neuvoivat ja kantoivat sovitettavia liivejä sovituskoppiin. Sovitin varmaan 20-30 liivit ennen kuin hyväksyin niistä yhdet. Olin tosiaan kuunnellut ne sovitusohjeet tarkkaan ja ensimmäisiä ostaessa olin tosi pikkutarkka ja kun ei ollut tottunut käyttämään, niin kaikki tuntuivat kai hieman oudoille. Oli ne sitten kalliimmatkin kuin mitä jatkossa ostelin, ja äiti hieman nieleskeli kuultuaan hinnan. Itsellänihän ei tuolloin ollut mitään käsitystä, minkä hintaisia liivit ovat. Vaikka myöhemmin ostin halvempia liivejä, niin mielestäni ne ekat olivat kuitenkin hintansa väärtit. Olivat todella hyvälaatuiset ja mukavat päällä.
Onkohan yhtään isukkia joka on ollut ostamassa tyttärelleen ensimmäisiä rintsikoita?
kun äitini ei koskaan käynyt kaupassa lasten kanssa. Äidilläni oli ja on edelleen todella voimakas sosiaalistentilanteiden pelko ja se rajoittaa paljon elämää. Ei ole suostunut apua tai hoitoa hakemaan vaan elää melko eristäytyneesti. Isäni hyväksyy tuon. Myyjä auttoi minua ensimmäisten rintaliivien ostamisessa ja enpä ole oikeastaan koskaan kunnolla liivejä tarvinnutkaan tukemaan rintoja kun kuppikokoni on yhä AA/70. Kyllähän tuo eka rintaliivien osto hieman jännitti mutta kyllä enemmän nolostutti kun kuukautiset alkoi kesken koulupäivän 11-vuotiaana ja joudun opettajalta pyytämään välitunnilla kuukautissiteen, joita oli varalla koulun lääkekaapissa opettajienhuoneessa.
Eiköhän se jo mene hieman pervoilun puolelle, jos isi on niin kiinnostunut varhaisteininsä tisseistä.
Itse en olisi halunnut vielä rintsikoita, mutta ne olivat välttämätön pakko koska rintani olivat sen kokoiset, että niiden kanssa sattui liikkua ja urheilla. Olin 5. luokalla ja haettiin äidin kanssa kahdet urheilutoppi-malliset pehmeät rintaliivit, ja niillä pärjäsin sitten hetken. Muistaakseni käytiin (äidin kanssa) ostamassa ensimmäiset "oikeat" rintaliivit ennen 7. luokalle menoa, koko oli 80B - miten tuokin on jäänyt mieleen? :)
Mulla on tai oli päälle 20-vuotiaaksi niin pienet, että liivejä ei tarttenut. Taisin ostaa teininä ite parit, äippä ei ikinä asiaan sotkeutunut. Kysy kerran kun olin 15, että joko on menkat alkanut. Sanoin, että juuri viime kuussa tuli. Siinä se keskustelu.
Mutta onneksi ne tissit tuli jossain vaiheessa ihan ittestään. Nyt ne on ihan ok ja liivejäkin voi ostaa.