Mitä mieltä ootte tosta Weiderin menetelmästä?
Sain käsiini aihetta käsittelevää kirjallisuutta ja perusohjelma ihmetytti hieman. Kolme päivää viikossa, ok ihan hyvältä kuulostaa, mutta joka kerta treenataan melkein kaikki lihasryhmät.
Eikö tuo sodi palautumis ajatusta vastaan. Eihän lihakset voi millään toipua yhdessä lepopäivässä kovasta treenistä niin että niitä voisi taas treenata yhtä kovaa.
Kuitenkin olen ymmärtänyt että tuo Weider on ihan ammattilainen että kai sen pitäis tietää..
Onko jollakin kokemuksia Weiderin menetelmästä? Onko tulokset olleet hyviä?
Weiderin menetelmä
19
11906
Vastaukset
- sdfwra
saa koko kroppa kyytiä. Mutta mutta, kannattaisi tehdä kukin lihasryhmä kerran viikossa ja keskittyä perusliikkeisiin. Ei liikaa sarjoja, ei liikkeitä eikä liikaa toistoja jotta pääset salilta alle tunnissa. Kolme kertaa viikossa. Ja teet aina kaikki 1-3 sarjaa x 6-10 toistoa viimeisen päälle puhtaasti, sarjat loppuun asti niin ettei painot enää nouse. Välillä teet pakkotoistoja ja pudotussarjoja.
Ei se tämän vaikeempaa ole vaikka tästä yritetään tehdä rakettitiedettä. Lepää ja nuku paljon.
Muista syödä hyvin: maitoa, raejuustoa, tonnikalaa, soijaa, kauraa, munia kanaa ja kalaa. Palautusjuomaan maltoa 50g ja heraa 35g, pari kolme ruokalusikkallista rypsiöljyä, litrakaupalla vettä. That's it. - Joo
Ihan alussa sillä ohjelmalla ei käytännössä ole juuri mitään merkitystä.
Miksi lihasten pitäisi joka kerta toipua täysin seuraavaan treenikertaan? Sitä paitsi lihakset palautuvat nopeastikin, jos niiden kuormitus on sopivaa.- Pölkky
Noilla Weiderin menetelmillä voi pyyhkiä persettä. Ne jotka tosissaan vetää tollasta
settiä, niin ei palaudu ainakaan Wrangen tuotteilla. Kuukausi voi mennä ilman ongelmia. - Mohikan
Pölkky kirjoitti:
Noilla Weiderin menetelmillä voi pyyhkiä persettä. Ne jotka tosissaan vetää tollasta
settiä, niin ei palaudu ainakaan Wrangen tuotteilla. Kuukausi voi mennä ilman ongelmia.tein mentelmän läpi -90. 3 viikkoo treenii, viikon lepo ensimmäiset 12 viikkoa. sit 2-jakoinen sama homma 8 viikkoo. Voima- ja massaohjelma 4 viikkoo. Siinä on hyvä alku sama kelle, toimii VARMASTI ja opit liikkeet ja tekniikat. Kyseessä on kuitenkin perusohjelma, jonka tarkoitus on antaa pohjaa. Tuloksia tulee ja sitten jos OMA PÄÄ pelaa, voi alkaa treenaamaan oikeasti ja vähän miettiä, lukea (tietoa on tarjolla, typerät valittaa) ja tunnustella omaa kehoaan. Siinäpä se.
- Pena
Itse tein tuon kyseisen ohjelman mukaisen harjoituksen ja kyllä paikat kasvoi 2cm ja painoa tuli 5kg lisää. 2 viimeistä kuukautta teki todella tiukkaa. Harjoitus motivaatio oli nollassa. Mutta kyllä se aloittelijalle on hyvä.
- Punttaaja
Ehei Ehei, Ei näin:
Kolme päivää viikossa, ok ihan hyvältä kuulostaa, mutta joka kerta treenataan melkein kaikki lihasryhmät.
Eikö tuo sodi palautumis ajatusta vastaan. Eihän lihakset voi millään toipua yhdessä lepopäivässä kovasta treenistä niin että niitä voisi taas treenata yhtä kovaa.
Elikkäs, Tämä perus ohjelma on 1-jakoinen joka tehdään kolmesti päivässä. 1-jakoinen sopii parhaiten aloittelijalle, sillä tämän myötä keho oppii palautumaan nopeasti, kuten varmaan huomasit (jos perehdyit kirjaan kunnolla) että alussa tehdään 1 sarja jokasta, kuukauden jälkeen 2 sarjaa vähän suuremmilla toistoilla, jonka jälkeen tulee rääkki, joka liikkelle tulee 5 Kovaa toistoa ja päälle viellä 2x8-10. Toimii se kannattaa kokeilla.
- Jos joku tulee pätemään postin vanhuudesta, Niin kyllä tästä tiedosta jollekkin tulee olemaan apua, kun minäkin tänne eksyin. -- edelliseen
Mielestäni 2 kuukauden jälkeen tehdään joka liikettä 1x5 ja 1x8-10, ei 2x8-10.
- jöpöttäääää
1x5 ja sitten 10-12.
Kirja on tässä edessäni. - Anonyymi
Ei sodi vaan täysin päin vastoin. Yksijakoisella kolme kertaa viikossa niin saa lepoa.
Jos tekee vaikka kolmijakoista niin joutuu käymään kuusi kertaa viikossa. Kummassa saa kroppa enemmän lepoa?
- 10x100kg
Hankin Weiderin menetelmän 2012 ja jo ensimmäisen harjoituskerran jälkeen koko kroppa oli treenattu kunnolla. Se tuntui hyvältä. Menetelmä toimii tehokkaasti, vaikka alkuteos on vuodelta 1966.
Noin vuoden treenattuani olen ottanut lisäpalautumispäiviä sekä jakanut kaksijakoista
ohjelmaa kolmelle päivälle. Jatkanut siitä mihin edellisellä kerralla jäin.
Jos treenaa "orjallisesti" menetelmää huomaa pian että ei ole riittävästi palautunut edellisestä treenistä sekä ravintoa ei saa riittävästi vaikka syö monipuolisesti päivän ruokailut. Harjoittelun, ravinnon ja levon pitäisi olla keskenään tasapainossa. - Hhuitg
Paras menetelmä on 1 jakoinen joka toinen tai kolmas päivä.
- twrs
Sain tuon oppaan vähän aikaa sitten. Noudatan sitä muuten orjallisesti mutta jätin sen ensimmäisen kuukauden väliin koska en ole aloittelija. Eli teen kaksi sarjaa per liike, toistoja 8-12 ja sillä yksi jakoisella. Teen tällä vielä jonkin aikaa kunnes vaihdan sarjat 1x5 ja 1x10-12.
Nykyään monikaan ei usko että kaksi sarjaa riittää. Laatu ennen määrää.
Koko kroppa saa kyytiä ja vaikka olen tottunut melkoiseen rääkkiin niin tämä on tehokas ohjelma.
Treenin jälkeen tuntuu lihaksissa että koko kehoa olisi rankaistu enemmänkin mutta ei.
Liikkeitähän siinä on yhtenä päivänä rinnalle 3, toisena 1 ja kolmantena 2.
Jaloille ensimmäisenä päivänä 1, toisena 2 ja kolmantena 1. Pohkeet tietenkin vielä päälle.
Ohjeita noudattamalla saa aivan varmasti kehitystä aikaan.
Sain kirjan SUPERMASS treenaa kuin legenda ja tämä weiderin menetelmä on paljon parempi opas. Tämä maksaa wrangella nyt vitosen niin kannattaa ostaa. - Anonyymi
Weiderin menetelmää tai vastaavaa treenattiin paljon 70-luvulla. Se oli itselläni ensimmäinen ohjelmaan perustuva harjoitusjakso. Opus lupasi kovia, mutta ei luvannut tyhjiä. 80-luvulla ja hieman myöhemminkin tämän harjoitustyylin tulokset näkyivät tuloksina...sama porukka pärjäsi sekä kehonrakennuksessa että voimanostossa. Oliko silloin huonompi taso? Voimanoston tulokset näyttävät, ettei ollut ainakaan huonompi voimataso. Mielenkiintoista on, että nykyisin on treeniohjelmia, joissa samaa lihasryhmää treenataan 2 - 3 kertaa viikossa. 80-luvun lopulla yleistyi max 1 kerta viikossa kovaa treeniä per lihas. Samat tiedot kiertävät vuosikymmeninä kuin muoti. Itse luulen, että on hyvä treenata usein ja monipuolisesti, kun lihasmassaa ja voimaa on rajallisesti. Kun syväkyykkysarjoissa on 300 kg, niin ei pysty kyykkäämään kovaa muutaman päivän levon jälkeen...kerta per viikko on siinä vaiheessa ok, apuliikkeet ja kevyt kyykky siinä välissä.
- Anonyymi
Anabolisia ja testoja vaan kroppaan aivan sama vaikka nukut sohvalla katsot kun toiset treenaa lihasmassa kyllä kasvaa. Testo vähenee kun ikää tulee lihakset surkastuvat jää vain pallo maha ja narut. Testo lisää lihaskasvua ja polttaa rasvaa. Proteeinijauhot voit syöttää vaikka sioille niillä ei ole mitään merkitystä argonit kreariinit ym. hömpät. BuaHhhaaaahhhh!
- Anonyymi
Ostin tuon Weiderin treenikirjan 2012. Olin ollut treenaamatta useamman vuoden ja päätin noudattaa Weiderin treeniohjeita. Ensimmäisen treenin jälkeen fiilis oli hyvä. Todella tuntui siltä että on tehnyt jotain. Koska koko keho tuli treenattua. Suosittelen Weiderin ohjeita kaiken tasoisille treenaajille. Koska siinä treenataan koko keho yhdessä treenissä.
Uusimpien tutkimusten mukaan koko kehon treeni kerralla edistää parhaiten kehon luontaisten hormonien, kasvun ja teston tuotantoa. Aikaisemmin treenasin nelijakoisesti. Eli koko keho on treenattu neljän treenin jälkeen. Yhden treenin jälkeen, vaikka treeni oli kova, tuntui kuin mitään treeniä ei olisi ollutkaan.- Anonyymi
”Yhden treenin jälkeen, vaikka treeni oli kova, tuntui kuin mitään treeniä ei olisi ollutkaan.”
Ei oo kyllä ollu kova treeni...
Aloittelijoille toi yksijakoinen on ihan jees, vuoden kaks voi näitä vastaavia ohjelmia testailla ja opetella tekniikat ja oman kehon tuntemusta.
Mutta kun lähdetään hakemaan oikeasti kehitystä, niin kyllä se kolmi- tai nelijakoinen on todennäköisesti se paras. - Anonyymi
Tutkimuksiin tuo ohjelma perustuukin. Monet myy omiin tuntemuksiin ja kokemuksiin perustuvia ohjelmia joilla ei tee yhtään mitään.
Tieteen tulee aina tukea sitä mitä tekee.
- Anonyymi
Sir Sööderin ohjelma on parempi.
Kerran viikossa mietitään liikuntaa ja sitten nukkumaan.
On ihan hyvä olo vaikka on jatkanut jo vuosikausia. - Anonyymi
Kaverille annoin tuon oppaan ja hän teki sillä kaksi viikkoa. Ei ollut riittävästi tekemistä siinä niin haki netistä jonkun nimimerkin pakkislaisen kolmijakoisen. Kummallakohan saa tuloksia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?465691Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki492945- 1832615
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t102291- 272053
mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k121982törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/151706- 1451305
- 131177
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu2601130