Olen ollut aviossa vajaat 5 vuotta ja minulla on enemmän omaisuutta kuin puolisollani. Meillä ei ole avioehtoa. Nyt olenmme eroamassa. Voinko tehdäsopimusosituksen jolla määrään puolisolleni enemmän kuin itselleni? Meneekö häneltä silloin jokin ylimääräinen vero, esim.lahjavero? Täällä keskusteluissa on niin paljon erilaisia tietoja, joten ajattelelin vielä laittaa uudelleen ennen kuin menen soittelemaan veroherralle.
Juu, olen kiltti, mutta on mulla tarpeeksi ja olemme kuitenkin ylimmät ystävykset. Olemme aina olleet, mutta jokin mätti. Kiitos vastauksista (asiallisista).
Juu, olen kiltti, mutta on mulla tarpeeksi ja olemme kuitenkin ylimmät ystävykset. Olemme aina olleet, mutta jokin mätti. Kiitos vastauksista (asiallisista).
Vastaukset 4
Vanhimmat
jos kerran sovussa ositustakin teette, niin ei siihen osituspaperiin tarvitse laittaa mustaa valkoiselle kuin se, että olet YHDESSÄ asiat sopineet ja tehneet osituksen eikä kummallakaan teistä ole mitään vaateita tai moitittavaa. Käytännössä teette sitten niin kuin teette. Käsittääkseni verottaja on alkanut pöyhiä asioita esim sellaisessta tapauksessa, että toinen osapuoli on jättänyt toiselle puolikkaan asuntoa ilman, että tämä on maksanut latin latia. Silloinhan on kyse lahjasta, jollei sitä muuksi pystytä todistamaan.
Joku viisaampi varmaan korjaa, jos meni tämä kovasti metsikköön...
ajattelinkin...lahjavero tulee salettina =( Mitenköhän tuonkin vois hoitaa? Vai onko se vaan laitettava fiftifiti ja sen jälkeen hiljaisuudessa vaan annettava toiselle?
Hei! Oletko ajatellut, että pistätte omaisuuden puoliksi? Niinhän se menee automaattisesti, jollein teillä ole avioehtoa. Siitähän ei kumpikaan joudu maksamaan mitään veroa. En ole satavarma, mutta luulen, että ilman muuta miehesi "ylimääräinen" omaisuus joutuu verolle, jos hän saa enemmän kuin puolet yhteisestä omaisuudestanne.
Nin laitatte sen omaisuuden puoliksi mikä on kummankin nimissä ja se omaisuus joka on vain toisen nimissä jää myös sille kenen nimissä se on niin ei tule verottajan kanssa mitään ongelmia ja niin edelleen. Ensin laskette kumankin omaisuuden ja siitä vähennetään velat ja se maksaa tasinkoa jolla on enemmän omaisuutta niin ei tule riitoja tai sopimuksenne mukaan ette jaa mitään jos ei ole tarvetta siihen. Tehkää niinkuin parhaaksi näette.