Vanha 2D-sähköhammasharja teki erittäin hyvin palvelleena täydellisen stopin ja nyt pitäisi hankkia uusi sähköhammasharja. Ajattelin ensin ostaa Braun Vitality -mallin, joka on samantyyppinen tuon entisen harjani kanssa. Marketin nuori myyjä sanoi, että kannattaisi ostaa 3D-malli ja kuvaili sitten, miten se on parempi, kun siinä on liikettä useampaan suuntaan.
Kävin lueskelemassa noiden 3D-sähköhammasharjojen ominaisuuksista ja pari testiäkin. Niiden pohjalta jäi vähän kaksijakoinen mielikuva. Toisaalta missään ei verrattu 2D- ja 3D-malleja keskenään.
Onko täällä kenelläkään kokemusta 3D:stä tai sekä 3D:stä ja 2D:stä.
Onko 3D-sähköhammasharja
2
1422
Vastaukset
- dentist96
3D-harjat tarjoavat muuten paljon paremman harjauskokemuksen, mutta kannattaa selvittää ennakkoon, että tuleeko niistä pää kipeäksi. Niillähän kun ei voi ilman polarisoivia laseja harjata.
- Hyvässä opissa
En tiedä onko ajatuskuviollani todellisuuspohjaa, mutta olen välttänyt 3D harjaa sen vuoksi että oletan harjan työntävän plakkia ikenen alle pystysuuntaisessa liikkeessä. Onkohan tuota koskaan testattu? Tuon ajatusmallini perusteella olettaisin että 2D harja puhdistaisi paremmin. Todennäköisesti harjaustekniikka ratkaisee enmmän kuin harja. Minulla hygienisti opetti oikean harjaustekniikan ja puhdistustulos parani selvästi. Lopullinen hyvä tulos tuli vasta kun lisäsin mukaan hammasväliharjan käytön jonka jälkeen hammaskiveä esiintty radikaalisti vähemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1621384
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40985Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38715- 14630
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28622- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20592Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30567Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17553