Kipu on korvien välissä

näin se vain on, vaikka ikävältä kuulostaa. *pitelee särkevää niskaansa*

(sävel: kaiken takana on nainen..)
Kaiken takana on aivot ....
jotka ikävästi käskyttää,
joita mina en voi vaentaa
Hei nyt mä sulta kysyn näin....

Miten kesytät kivun? Popsimalla kourallisen särkylääkkeitä ? Kuumalla? Kylmällä? Itesuggestiolla?
Hypnoosilla?
16295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tervetuloa kerhoon. Apuna tuskakohtaukseen on toiminut toistaiseks mobilaatti ja särkylääkkeet, ja sauvakävely on kans niskoille hiton hyväks. Joskus otin sellasia hierontasettejä, muutama kerta pienellä aikaa, ja sillon pysyi kivut poissa kuukausien ajan, jopa vuosia. Lenkkeilyn aiheuttamaan polvikipuun on auttanut parhaiten kylmä, tai voihan se olla että sen on parantanut tumma olutkin Ü. Onko sulla kulumaa niskassa vai jonkinlainen asentovirhe?

http://www.youtube.com/watch?v=40SIj0dfGps

Äänestä
  • vois tietty vielä kokeilla !!
    En tiedä mikä siellä niskassa mättää, oon menossa kaularangan tietokonekuvaukseen jospa sieltä syypää selviäisi. Hierominen pahentaa :(

    Mutta kappaleesta päätellen vaivaa löytyy muiltakin :)

    Äänestä

mun työnki puolesta jumittaa ja mä hoidan sitä kävelylenkeillä ja pienillä venytyksillä.Hyvin on auttanut..:)

Tietysti jos oikeen pahaks pääsee,nii sit nappaan muutaman pillerin..Mielellään en niitä ota,ku massu ei dikkaa niitä..

Äänestä
  • tuntuu jotenkin ikävältä, ja jos niitä särkylääkkeitten tuoteselostuksia lukee vähänkin tarkemmin, niin kyllä miettii viis kertaa otanko vai jätänkö. Sivuvaikutuksina kun voi olla vaikka hengenlähtö :/

    Äänestä

  • old_profile_35442 kirjoitti:

    tuntuu jotenkin ikävältä, ja jos niitä särkylääkkeitten tuoteselostuksia lukee vähänkin tarkemmin, niin kyllä miettii viis kertaa otanko vai jätänkö. Sivuvaikutuksina kun voi olla vaikka hengenlähtö :/

    otin 1000mg tabletin,ku ei meinannu millään helpottaa..:( Nyt on kuitenki hyvä olla..:))

    Äänestä

Kaikilla noilla mainitsemillasi konsteilla yrittänyt olen, joskus onnistuen joskus en. Välillä vaan jouduin kivun kärsimään ja onnekseni se joskus loppuu. Miellä onnekkailla. Joillain ei koskaan.

Syy miksi tämän aloituksen nappasin on se, että tällä hetkellä kärsin tai tarkemmin ottaen jopa hieman nautin lihaskivuista, jotka olen ihan itte ansainnut. Lauantaina vedin 8 tuntisen ja tänään vain 5 tuntisen päivän steppi-aerobickiä repiessäni tapettia seinistä. Tikkaille, liisterivettä seinään, tikkailta alas. Vartin päästä sama homma lasta kädessä ja tapetinreunaan kiinni. Ja sitten toistetaan *tissien* korkeudelta sama uudelleen. Ja uudelleen tikkaille jne ja uudelleen alas jne. Olipa nykyisen kolotukseni syy mikä tahansa, tämä tuntemani kipu on ns. tervettä kipua ja välillä pahenee hävitäkseen, kun jaksaa lihaksiaan vaivata. En tosin jaksa :D

Mutta kuten sanottua, särkyä elämääni on muutamien vuosien ajan kuulunut. Kenenkään en soisi kipua tuntevan joten sinullekin sanon, että ei kaiken takana ole aivot vaan suunnitteluvirhe. Joku suunnitteli ihmisen pikkasen pieleen ja elämä pitäisikin elää vanhuudesta nuoruuteen. Ja tämän kirjoittaessani tuli mieleeni, että elokuva siitä aiheesta on tehty. Pitääkin hankkia tuo leffa, että näkee miten amerikkalainen käsikirjoittaja on käsitellyt asiaa.

Äänestä
  • onkaan kuulla että kyse onkin suunnitteluvirheestä :)

    Ja melekin hengästyin kun luin tapetinirroittelujumpastasi, sen lisäksi että olet saanut lihasjumppaa, sessiosi on myös vahvistanut tasapainoasi. Se on erittäin tärkeää etenkin näillä liukkailla keleillä. !!

    Äänestä

  • täälläkin. Sillä erotuksella että sain jännetupintulehduksen sumutinpullon käytöstä. Viimeiset kolme viikkoa on vapaa-aika tullut vietettyä irrotellessa, ens lauantaina pääsee vissiin vihdoin tekemään uutta pintaa :)

    Äänestä

  • UPDATE_7820229 kirjoitti:

    täälläkin. Sillä erotuksella että sain jännetupintulehduksen sumutinpullon käytöstä. Viimeiset kolme viikkoa on vapaa-aika tullut vietettyä irrotellessa, ens lauantaina pääsee vissiin vihdoin tekemään uutta pintaa :)

    Sain ohjeet käyttää laihaa liisterivettä pelkän veden sijasta ja toimii! Veteen kannattaa sekoittaa mitä tahansa ainetta, mikä rikkoo veden pintajännityksen eli hidastaa kuivumista. Suihkepulloa käytin vain pikkupalasten irrotaamiseen. Osa tapetista lähti hyvin ja osa erittäin huonosti ja juuri kun opin systeemin tuli homma valmiiksi. Vannonut olen, että tapettia ei seiniini enää milloinkaan laiteta. Nyt on helppo hymyillä, kun kaikki nurkatkin ovat vihdoin valmiit ja seinät kitatut. Perjantaina tulee kattomaalari ja sitten homma alkaa edetä. Oivoi. Parikymmentä vuotta sitten ei tuntunut näin rankalta. Ovatkohan tapetit vuosien mittaan juuttuneet tiukemmin kiinni? Suunnitteluvirhe niissäkin.

    Äänestä

  • vasso-Q kirjoitti:

    Sain ohjeet käyttää laihaa liisterivettä pelkän veden sijasta ja toimii! Veteen kannattaa sekoittaa mitä tahansa ainetta, mikä rikkoo veden pintajännityksen eli hidastaa kuivumista. Suihkepulloa käytin vain pikkupalasten irrotaamiseen. Osa tapetista lähti hyvin ja osa erittäin huonosti ja juuri kun opin systeemin tuli homma valmiiksi. Vannonut olen, että tapettia ei seiniini enää milloinkaan laiteta. Nyt on helppo hymyillä, kun kaikki nurkatkin ovat vihdoin valmiit ja seinät kitatut. Perjantaina tulee kattomaalari ja sitten homma alkaa edetä. Oivoi. Parikymmentä vuotta sitten ei tuntunut näin rankalta. Ovatkohan tapetit vuosien mittaan juuttuneet tiukemmin kiinni? Suunnitteluvirhe niissäkin.

    täällä on ollu oikee "ammatti" tapiseeraaja, varmaan on kiinnipitämässä liisteriä ja erikeepperiä 50/50

    Äänestä

käsikauppapillereistä tehoaa parhaiten bura-caps. Hieronta on usein hyvästä, kuin myös Voltaren ja Icepower, Zonea unohtamatta ;) Parhaiten kuitenkin tehoaa semmonen rentoutushoito, semmoinen missä menee ihan rennoksi ;)

Äänestä
  • Vai sulla tuollaiset keinot kivuntorjuntaan :))

    Harmittavaa etten pysty käyttämään ollenkaan ibuprofeiinivalmisteita, nuo parasetamolipohjaiset jotka sopivat meikäläiselle eivät tahdo toimia, ja paljon käytettyinä saattavat vielä maksan poksauttaa :((

    Venyttelystä saan jonkinverran hyötyä.

    Äänestä

Pitäisikin enemmän tehdä analistisesti root by youth-keksinnön mukaista elämän filosofiaa.
Toki keksintö on ihan uusi, mutta yhdistyksen perustaminen on tavallaan ainoastaan rahasta kiinni.

Äänestä
  • *tuijottaa Massea mitään tajuamatta*

    Äänestä

  • ...pisnis tossa jotenkin haisee. Kireitä siimoja ja kuumia piippuja vaan tällekin keissille.

    Äänestä

  • tilinumero ruudulle, niin johan alkaa alkupääomaa pukkaamaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


TaikisN kirjoitti:

näin se vain on, vaikka ikävältä kuulostaa. *pitelee särkevää niskaansa*

(sävel: kaiken takana on nainen..)
Kaiken takana on aivot ....
jotka ikävästi käskyttää,
joita mina en voi vaentaa
Hei nyt mä sulta kysyn näin....

Miten kesytät kivun? Popsimalla kourallisen särkylääkkeitä ? Kuumalla? Kylmällä? Itesuggestiolla?
Hypnoosilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu