Muutama kysymys rasvan palamisesta

Eli ihan ensin, onko yksi kilo rasvaa 6000 vai 7000 kcal kun olen aina luullut et se on 6000 kcal mutta täällä palstalla joku puhui 7000 kcal?
Ja toinen kysymys, kun rasva palaa, niin palaako se ensin sieltä syvimältä? Eli ei pinnasta...
Ja vielä kolmantena, mikä olisi maksimi määrä, mikä kannattaa pudottaa viikossa painoa? Onko kilo viikossa jo liikaa, ettei se ole pelkkää rasvaa enää mikä palaa? Varmaan jos pudottaa kilon viikossa, niin pitää panostaa siihe liikuntaan ja proetiineihin ettei lihakset mene...
Kiitos jos vastaatte!
4542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yksi kilo puhdasta rasvaa vastaa 9000 kcal. Jokaisesta putoavasta kilosta osa on kuitenkin muuta kuin rasvaa (vettä ja lihaskudosta), tälle ei voi mitään. Siksi kilon painonpudotus vaatii 7000 kcal:n kalorivajeen. Alussa lähtee usein nestettä, joten silloin paino voi pudota paljonkin nopeammin.

Pelkkää rasvaa et pysty pudottamaan painosta, mutta voit vähentää rasvattoman kudoksen osuutta pudotetuista kiloista pitämällä kalorivajeen ja laihdutusvauhdin maltillisena. Puolen kilon painonpudotus viikossa on tähän parempi kuin esimerkiksi kilo. Se tarkoittaa, että syöt 500 kcal vähemmän päivässä kuin kulutat.

Liikunta ja proteiinipitoinen ruoka on tärkeää, olipa kalorivaje mikä tahansa. Itse pitäisin vajeen kuitenkin lähempänä tuota viittäsataa kuin tuhatta. Syötävä energiamäärä on silloin useimmilla naisilla jonkin verran 1500 - 1700 kcal päivässä, ja jos liikkuu paljon tai lähtöpaino on suuri, enemmän.

Tuhannen kcal:n vajeella päivässä on sekin huono puoli, että muutoksista tulee harvoin pysyviä. Silloin joutuu muuttamaan ruokavaliota niin paljon kerralla, että siitä tulee pakostakin "laihdutusruokavalio". Esimerkiksi Kiloklubissa vaje pidetään pienempänä, jotta painonpudotusaikana opittaisiin uusia pysyviä elämäntapoja. Jokainen muutos, joka tehdään vain laihdutuksen takia (esim. herkkujen lopettaminen kokonaan tietyksi aikaa, tai rasvan vähentäminen minimiin), palaa ennemmin tai myöhemmin (tämä myöhemmin voi olla joillakin vaikkapa vuosia) entiseen. Siksi muutokset pidetään pieninä.

Se, mistä rasva kenelläkin palaa (mistä kohdasta, ja pinnasta vai syvemmältä), riippuu geeneistä ja sukupuolesta. Siihen, mistä ensiksi lähtee, ei voi vaikuttaa, eikä paikallista rasvanpolttoa ole olemassa. Lihasten katoamista voi kyllä ylläpitää paikallisesti, harjoittelemalla, mutta rasvanpolttoon samanlaista keinoa ei ole.

Äänestä
  • Nääntymiskuurit ei onnistu, ei ole koskaan onnistuneet eivätkä tule onnistumaan. Kukaan ei jaksa kalorivajeella joppuelämäänsä ja tuloksena on jojo.
    ratkaisu asiaan on terveellinen VHH ruokavalio.

    Äänestä

  • Veijo kirjoitti:

    Nääntymiskuurit ei onnistu, ei ole koskaan onnistuneet eivätkä tule onnistumaan. Kukaan ei jaksa kalorivajeella joppuelämäänsä ja tuloksena on jojo.
    ratkaisu asiaan on terveellinen VHH ruokavalio.

    Kysyikö joku näistä dieeteistä jotain ? Vai vastasitko vaan asian vierestä taas tuputtamalla tuota omaa tapaasi ?

    Äänestä

>

Tosiaan, kilo rasvakudosta vastaa n. 7000 kcal:a. Olen jossain nähnyt luvun 7700 kcal mutta useimmin olen nähnyt käytettävän tuota 7000. Sitä en tiedä, missä arvolle olisi viite. Osaako joku kertoa ?

>

Monesti väitetään, että ensin lähtisi huomattavan suuri osa nimenomaan sisäelinten ympäriltä eli että jo pieni pudotus olisi hyvin terveellistä (kun sisäelinten ympärillä oleva rasva on kaikkein vaarallisinta). Sen jälkeen lähteminen on ihmisestä kiinni: oikeastaan sinne minne ekana tulee, niin sieltä se viimeiseksi lähtee - ja tälle ei oikeastaan mitään voi.

>

Se on Sinusta itsestäsi kiinni. Jos saat riittävästi proteiinia (siis tässä on periaatteessa se alin kaloriraja: 1 - 1,5 g proteiinia per painokilo plus välttämättömät rasvat) ja treenaat kovaa, niin ehdoton valtaosa lähtevästä on rasvaa (joskus itse asiassa minimaalisen pienilläkin kaloreilla saavutetaan jopa lihaskasvua - varsinkin jos aiempaa treenihistoriaa on vähänlaisesti). Jos taas otat löysemmin, niin sitten suosittelen hitaampaa laihtumistahtia. Mitään rajaa ei siis ole. Raja olet Sinä itse. Ei kilo viikossa vielä liian nopea ole oikeastaan missään tapauksessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


makkara* kirjoitti:

Eli ihan ensin, onko yksi kilo rasvaa 6000 vai 7000 kcal kun olen aina luullut et se on 6000 kcal mutta täällä palstalla joku puhui 7000 kcal?
Ja toinen kysymys, kun rasva palaa, niin palaako se ensin sieltä syvimältä? Eli ei pinnasta...
Ja vielä kolmantena, mikä olisi maksimi määrä, mikä kannattaa pudottaa viikossa painoa? Onko kilo viikossa jo liikaa, ettei se ole pelkkää rasvaa enää mikä palaa? Varmaan jos pudottaa kilon viikossa, niin pitää panostaa siihe liikuntaan ja proetiineihin ettei lihakset mene...
Kiitos jos vastaatte!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu