MIllainen on boheemi ihminen? Boheemius on aina kiinnostanut jotain osaa mun elimistössä. Se jotenkin sytyttää ja vie pois arjesta, luo uutta ja on elossa, mutta palaa.
cuul
Stiletta
45188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Olet sairas...(mutta älä hätäänny)
Mulla on helppo elämä.
(iisihymiö)
noin 5-vuotiaaksi asti. Sen jälkeen sitä alkaa kiinnostaa rakenteet, järjestys ja luokittelu.
mun lapsista kahdella boheemius on jäänyt varmaan vauvaikään. Poika oli vain kaksivuotias, kun aloitti numeroista ja nyt kolmeveenä laskee esim. että hänellä on kolme salama mcqueenia ja kaksi Sallia, mikä on yhtäkuin viisi hyvää autoa, jee. Tyttö aloitti kirjaimista, jotain luokittelua ja järkeilyä se on sekin.
Mitä helvettiä. Kuulostaa siltä että sä olet mun ex-vaimoni koska meillä on ilmeisesti samat lapset :D
.
sun lapsen älykkyysosamäärä suhteutettuna oman ikäisiin on vähintään noin 160. Älykkyysosamäärällä 100, eli keskiarvolla, ihminen oppii laskemaan aikaisintaan 5-vuotiaana.
.
Hehe :D Nii tai sitte mä oon teidän lastenvalvoja. Se kirottu ämmä, joka pitää aina äidin puolta, vaikka luulee pitävänsä vain lasten oikeuksista huolta. ;)
kiitos informaatiosta. :) Olisko se mikään yllätys? Ei mun omakaan ÄO ole keskivertoa matalampi, vaikka ei sitä varmaan heti uskoisi. ;) Onhan siitä merkintä poitsun jossain 2v. epikriisissä, että luettelee potilashuoneiden numerot ja laskee jotain, tunnistaa yli ikätason jotain mitä kuvassa tapahtuu juttuja ja mitä ne nyt testaileekaan noilta keskosina syntyneiltä. Poika syntyi aivoverenvuotoisena keskosena, että liekö siinä sitten syy, että vinksahteli hermoratoja sinne tänne. Tyttö oli kaikin puolin normaali, että hälle ei sitten selitystä löydy, mutta hän on jo nyt eskari-ikään mennessä tasoittunut ja kouluun tutustuessa ilmoitti, että koulussa oli se välitunti kaikkein kivoin.
vähintään, jos oppii lukemaan nelivuotiaana, mutta kyse on älykkyysosamäärästä suhteessa omanikäisiin, eikä tuossa tapauksessa tätä älykkyysosamäärää, tai älykkyyseroa muihin nähden välttämättä säilytetä, tultaessa aikuiseen ikään. Kaikkein älykkäimmillä ihmisillä ÄO voi kasvaa tuonne 26-28-ikävuosiin saakka, mutta joillain älyllinen kehitys loppuu jo siinä 16-17-vuotiaana.
Tiedän yhden tyypin, jolla oli lapsena poikkeuksellista matemaattista lahjakkuutta ja ÄO alle kouluikäisenä luokkaa 170, mutta aikuisiällä tästä tuli ajattelultaan jokseenkin tylsä ja ihan tavallinen duunari, mutta poikkeuksellisen hankalalla luonteella varustettuna.
tuohon teoriaan noin yksinkertaistettuna. - Kait se on vähän kiinni ympäristötekijöistäkin ?! - Itse opin lukemaan 3-4 vuotiaana siksi, koska kuuntelin hiljaa pöydän toisella puolella aapisen takomista 5-vuotta vanhemman isoveljeni kovaan päähän ;) Enkä silti usko, että itselläni olisi äo yhtään keskimääräistä korkeampi. - Ehkä jos lapsi oppii oma-aloitteisesti lukemaan kovin nuorena, niin siinä voi olla jotakin suuntaa-antavaa viitettä keskimääräistä korkeampaa älykkyysosamäärään ?
pystyvät lukemaanoppimiseen 5-vuotiaana. Lue kuitenkin tämä viesti: http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8923891/43093151
Mulla oli 1-vuotiaana älykkyysosamäärä 300, kun suhteutetaan muihin 1-vuotiaisiin, aikuisena älykkyysosamäärä on inhimillinen 138.
Eli saavutetut etuudet eivät pysy, mikäli niiden ruokinta ei pelaa ;)
ei riitä edes Mensaan 24 keskihajonnalla, siihen yltäisi jo 3% ihmisistä
Testaa omasi
http://ao-testi.iq-test.eu/#527857
ton on pakko pitää paikkaansa kun olen miettinyt paljon yhtä kaveria joka vaikuttaa olevan jäänyt tuonne tasolle, eikä oikein jutut ole menneet yhteen tän kanssa vuosiin...pakko aina ajatella sitä ihmistä "pikkusiskona" ...?
.6 vuotiaana sain kirjastokortinkin ja 8 vuotiaana aikuisten osastollle
http://www.youtube.com/watch?v=g-r3eDioQTw&feature=related
Käytössäni on ollut SD16. Se on selvästi yli Mensan rajan, 132.
5 keskihajonnalla ihan tavistaukki
on ollut käytössä.
148 oli raja 24 keskihajonnalla =2% väestöstä
älä turhaan kinaa, kun et ole testissä ollutkaan
.
tiedä, voiko jollain ihmisellä olla aikuisena älykkyysosamäärä esim. 300, mutta veikkaan, että ei. Tällöin älykkyysero tällaisen ihmisen ja normaaliälyisen välillä olisi samaa luokkaa, kuin ihmisellä ja koiralla, ellei suurempikin.
Onko sotuprinsessa muuten kuullut Juan Raul Capablancasta?
nyt käyttänyt Mensan keskihajontaa. ;)
Sooooriiiiiiiii! Soturiprinsessa, eikä sosiaaliturvaprinsessa!
.
http://www.youtube.com/watch?v=az35UDwiNMI
Enkä tiedä miten tulos tulkittiin----kaikki tehtävät oikein kuitenkin ja asteikko loppui kesken
En seuraa shakkia ;)
ei mittaa enää tarkasti, jos ÄO ylittää 160... ;)
kerron aiheesta iltasadun?
tykkään kyllä iltasaduista :)
Hyvät yöt !
Capablanca oppi neljä-vuotiaana pelaamaan shakkia, katsellessaan isänsä ja isän ystävän pelaamista. Kun miehet saivat isän voittoon päättyneen pelin pelattua, poika kommentoi, että isän kaveri oli siirtänyt hevosta kerran väärin pelin aikana. Kun isä ei uskonut ja oli ihmetellyt, kun poika ei edes ollut koskaan aiemmin nähnyt shakkilautaa, poika asetteli nappulat tilanteeseen, missä virheellinen siirto oli tapahtunut ja näytti, miten siirto oli ollut virheellinen.
.
spurgu. Ainakin, jos boheemiudella tarkoitetaan niitä sun usein mainitsemia pispalalaisia.
,
*reps* dazu "kouluja käyny!!
taiteeseen ja epämääräiseen elämään. Nykyaikana bohemia on kokenut konkurssin, koska sitä tungetaan jokaiseen mahdolliseen erilaisuuteen.
2 boheemitaiteilijaa ryypiskeli punkkua.
Toinen tokaisi:" Moni hyvä taiteilja on kova juoppo"
--hmm..:"Niin ja moni huono taiteilijakin"
sitimarketista sivistyssanakirjasarja, mutta ei otettu ensimmäistä osaa.
Me ei tiedetä.
Jos sinä haluat olla jotain tai jonkin niminen tietämättä mitä se tarkoittaa, olet tittelinkipeä.
Arvaa, mikä on 127,2 km/h.
Rastoita tukka, käy pihistämässä kirpparilta jotkut pellehermannivermeet ja mene lukemaan Dostojevskia johonkin nurmikolle.
Muista mustasankaiset, neliönmalliset salorasilmälasit. Jos kuulostaa liian vaikealta, voit piirrellä kirjan sivuille.
Jossain vaiheessa sinun pitää valita koulutuslinjalta a) hippihäröily ja hamppuhousut tai b) älykkösössötys
sulkemista
No ihan varmasti ei ole ainakaan ihminen, joka käyttää noin pöpiä nimimerkkiä, kuin sä. "Stiletta": salli mun nauraa, ääliö!:D Ja toi juntti ilmaIsusi "millainen" ilmaisee, että sä olet tasan joku rotta, joka työkseen lukee korkeintaan Aku Ankkaa tai Bilteman kuukausikiekkaa. Kauheaa nähdä tolllasta kulttuurillista kapeutta: molopää haluaisi ihan vimmatusti olla sivistynyt, mutta kun ei molopään rahkeet ja paksu pää siihen varmaan oikein riitä ( molopää sais tunkea limaisen lukemistonsa vaikka janassa kohdentaen perseeseen...).
Mihin mun vastaus katosi ketjustasi? No mut hei: ikuisesti nauraisin tyyppiä, joka valitsee nimimerkikseen keskustelupalstalla "Stiletta"... Ei juumal, mikä seiska päivää tapaus. Sua ei voi auttaa, ei ilmeisestikään.:(
Se on sanaleikki, minusta jopa oikein hyvä.