Saksa on kunnostautunut ottamalla maahanmuuttajia vastaan avosylin.Saksasta on tullut oikea monikulttuurin kehto!
http://www.riemurasia.net/jylppy/media.php?id=22098
Toivon sydämestäni tätä samaa tänne meille suomeenkin, ai että olisi niin ihanaa.
http://www.riemurasia.net/jylppy/media.php?id=22098
Toivon sydämestäni tätä samaa tänne meille suomeenkin, ai että olisi niin ihanaa.
Vastaukset 26
Vanhimmat
sanoa sakemanneille olisi ollut parempi pitää rajat tiukahkosti kiinni ja näyttää olevansa huomattavasti vähemmän suvaitsevainen kuin mitä se nyt on.
No, saksa ei ole ainoa saman virheen tehnyt.Esimerkkiä ei tarvitse hakea suomea kauempaa.Etnorikollisten maahan saapuminen sen kuin jatkuu...
Saksa teki aikoinaan parhaansa monikulttuurisuuden karsimiseksi. Pitäisikö mielestäsi palata niihin aikoihin?
Teiltä "asiantuntijoilta" unohtuu sopivasti aina se fakta, että Saksan Münchenissä oli vuonna 2009 Saksan suurkaupungeista eniten ulkomaalaisia (n.25%) ja ulkomaalaistaustaisia saksalaisia (n.15%) eli yhteensä = n.40%. Mutta vähiten työttömyyttä 4,9% ja München on lisäksi tunnetusti Saksan turvallisin kaupunki. Tiedetään, tämä tosiasia ei sovi agendaanne, on suorastaan epämukavasti ristiriidassa sen kanssa, mutta ette te sitä muuksikaan voi muuttaa. Sopii kaikkien kitisemisen sijaan matkustaa Müncheniin opintomatkalle katsomaan miten hommat hoidetaan. Hatunnosto kaupungin herroille, tehkää sama perässä jos pystytte!
Faktaa:
Kriminalitätsstatistik
München bleibt sicherste Stadt
Frankfurt am Main bleibt die Kriminalitätshochburg unter den Großstädten in Deutschland, München die statistisch sicherste der Metropolen.
Kriminalitätshäufigkeit:
1.Frankfurt am Main
2.Berlin
3.Bremen
4.Hamburg
5.Düsseldorf
6.Köln
7.München bleibt die Vorzeige-Metropole.
http://www.faz.net/s/Rub77CAECAE94D7431F9EACD163751D4CFD/Doc~E62A8B01017E348F182B811F2D74D1681~ATpl~Ecommon~Scontent.html
= München on edelleen Saksan suurkaupungeista turvallisin, "esimerkki-metropoli", Frankfurt turvattomin.
München hat die meisten Ausländer
Im Rahmen der Vorstellung des Statistischen Jahrbuchs für Bayern haben die Statistiker die Isar-Metropole zur bunt gemischtesten Stadt Deutschlands gekrönt. Die knapp 298 000 Ausländer in München stellten 23,8 Prozent der Einwohner, berichtete Bayerns Innenstaatssekretär Georg Schmid (CSU) am Montag bei der Vorstellung des Statistischen Jahrbuchs für Bayern 2005. Damit hat die bayerische Landeshauptstadt bundesweit den höchsten Ausländeranteil.
http://www.focus.de/politik/deutschland/23-8-prozent_aid_102234.html
= Münchenissä eniten ulkomaalaisia Saksan suurkaupungeista.
Zahl der Arbeitslosen auch im Dezember überraschend rückläufig
Quote unverändert bei 4,9 Prozent /Winter bislang kaum spürbar
München, 05.01.2010 - Trotz der negativen Entwicklungseinflüsse der globalen Wirtschaft zeigt sich der Münchner Arbeitsmarkt auch im Dezember vom Wintereinbruch unbeeindruckt.
= Münchenin työttömyysluvut laskeneet alle viiden prosentin joulukuussa 2009.
Eli:
- München on Saksan turvallisin suurkaupunki
- jossa vain alle 5% (4,9%) työttömyyttä
- ja kaikkein eniten ulkomaalaisia Saksan suurkaupungeista
- Juuri siksi myös useimmat saksalaisetkin haluavat Müncheniin, elämän laatu on mitä loistavin
- Tämän ryntäyksen tuloksena vapaista asunnoista on huutava pula
Juuri näin "tukiopetusta". Monesti pääsee unohtumaan, että Saksassa on sekä menestyneitä monikulttuurisia alueita (München, Baijeri laajemminkin) sekä ongelmapesäkkeitä, joissa monikulttuurisuus aiheuttaa ongelmia ja joilla menee muutenkin todella huonosti (Berliini, Essen jne.) Lisäksi maasta löytyy paikkoja, joilla on paljon ongelmia, muttei juurikaan ulkomaalaisia. Tällaisia alueita löytyy jopa Berliinin sisältä.
Minua vaivasi tuossa linkitetyssä kirjoituksessa se väittämä, että Saksaan olisi jatkuvasti otettu avosylin lisää ulkomaalaisia. Totuushan on kuitenkin se, että nuo ongelmia tuottavat ulkomaalaiset ovat suurimmaksi osaksi 60- ja 70-luvuilla maahan tulleiden Gastarbeiterien jälkeläisiä. Tuolloin työvoimapula oli kova, ja maahan haalittiin väkeä mistä vain saatiin. Sen jälkeen maahanmuutto on ollut olennaisesti vaikeampaa. Toki noista maista tulee edelleenkin väkeä, koska moni perhe hakee lapsilleen puolison vanhasta kotimaasta, mutta tähänkin käytäntöön suhtaudutaan viranomaisten puolesta kielteisesti ja oleskeluluvan saantia on vaikeutettu viime aikoina. Sen sijaan itsenäisesti Saksaan muuttaminen esim. Lähi-Idästä on kyllä nykyisin erittäin vaikeaa ja on ollut sitä jo jonkin aikaa.
Mutta mahtaako ne Munchenin mamut sitten olla sitä rikastavaa sorttia?
Vai olisiko rajan läheisyys houkutellut sinne ison määrän itävaltalaisia.
Vai olisiko niin, että ne mamut ovat tutkijoita yms., koska Munchenissa on kuuluja tutkimuslaitoksia ja yliopistoja.
"Münchenin kasvaessa siihen on sulautunut lähiseudun pikkukaupunkeja. Garchingissa on tähtitieteen tutkimuskeskus, jossa on yksi lukuisista Max Planck-instituuteista sekä Euroopan eteläisen observatorion päämaja. Münchenissa on kaksi Saksan parhaisiin kuuluvaa yliopistoa, Ludwig-Maximilians-Universität ja Technische Universität München, jotka olivat Shanghain Jiao Tong -yliopiston maailman 500 parhaan yliopiston listalla vuonna 2007 sijoilla 53. ja 56.[2]"
"47.4% of Munich's residents are not affiliated with any religious group, and this group represents the fastest growing segment of the population. As in the rest of Germany, the Roman Catholic and Protestant churches have experienced a continuous, slow decline in their memberships. As of 31 December 2008, 38.3% of the city's inhabitants were Roman Catholic, 14.0% Protestant, and 0.3% Jewish. There is also a small Old Catholic parish and an English-speaking parish of the Episcopal Church[disambiguation needed] in the city.[9]"
Rikastusunkontoa ei edes mainita?
Aloituksen linkki on vuosia vanha ja jo useammankin kerran nähty tällä palstalla. Mieleen jäi lähinnä miten törkeästi kyseinen kirjoittaja aliarvioi saksalaisten älykkyyttä ja arviointikykyä "Kansa on rauhoitettu eläintarhan jääkarhunpentu Knutilla, ja politiikka keskittyy taas muihin asioihin". Todella outoa väittää, että 80 miljoonaa menestyvän tehoyhteiskunnan kansalaista keskittyisi maan yhdellä laidalla sijaitsevan eläintarhan karhunpentuun yhteiskunnallisten asioitten sijaan.
Luulisi Münchenin onnistuneen monikultturisen tilanteen olevan hyväkin esimerkki monille suurkaupungeille ja siitä voisi siten uutisoida enemmänkin. Sen sijaan Münchenin monikulttuurinen menestystarina otetaan eräissä piireissä vastaan kuin huono uutinen, joka ilmeisesti häiritsee agendaa. Eräät keskittyvät mielummin ongelmiin kuin niiden ratkomisiin. Münchenistä olisi todellakin paljon opittavaa, jos kiinnostusta riittää.
Pelkästään turkkilaisia on Münchenissä 50 000, ja tähän ei edes lasketa turkkilaisperäisiä, Saksan passin saaneita. Suuri uskonnottomien määrä selittyy osin sillä, että muslimit eivät ole missään kirkonkirjoissa ja sillä, että kaupunkiin on muuttanut runsaasti entisiä itä-saksalaisia ja venäläisiä, jotka ovat usein uskonnottomia. Itsensä ortoksiksi mieltävät eivät myöskään usein kuulu virallisesti kirkkoon kuin ehkä alkuperäisessä kotimaassaan. Lisäksi suuri osa EU-maista Müncheniin muuttaneista ei liity kirkkoon Saksassa, vaikka olisikin kotimaassaan kirkon jäsen, koska kirkollisvero on maassa aika korkea.
Muuten kyllä olisikin ehkä oppimista myös muilla tässä uskontoasiassa Baijerilta. Valtion kantaväestöstä kun yli 90% on katolisia ja nimenomaan tosissaan, ei mitään tapauskonnollisuutta. Tämän mukaan sitten mennään julkisessa elämässä ja esim. kouluissa. Mistään krusifiksikielloista ei edes puhuta ja koulujen opettajat eivät saa pitää mitään muita uskonnollisia vaatteita/asuja, kuin katolisten nunnien/pappien/munkkien asusteita tai ristejä. Myös monet sairaalat/lastentarhat/koulut jne. ovat kirkon omistuksessa ja niiden toimintaa vaikuttaa uskonto.
Hämmästyttävän moni alueelle vakituisesti muuttanut ulkomaalainen itseasiassa kääntyykin katoliseksi ajan kuluessa. Muille on sitten tarjolla mahdollisuus elää vauraalla ja kukoistavalla alueella, edellyttäen, että elää ainakin päällisin puolin ko. paikan valtaväestön uskonnon ja arvojen mukaan. Jos tähän ei suostu/pysty, niin on hyvin nopeasti vaikeuksissa.
Aika heikoilla arvauksilla olet matkassa. Tässä faktaa huvittavien kirkollisverotilastojesi sijaan:
Rikastususkontosi kolmen kärki Münchenissä 2009:
1.Turkki 42.662
2.Bosnia 16.329
3.Irak 13.508
Mukaan ei ole laskettu kyseisistä maista kotoisin olevia Saksan kansalaisia.
Tuossa saksankielinen lainaus erään puolueen müncheniläisen osaston kotisivulta:
Muslime in München
Mit über 6 % machen die Muslime die drittgrößte Glaubensgemeinschaft in München aus, nach 43 % Katholiken und 14 % Protestanten; orthodoxe Christen kommen auf knapp 4 %.
Münchens erste Moschee konnte gebaut werden, als sich die Stadt auf Olympia vorbereitete.
Kyllä tuo 6% on selvästi enemmän kuin nuo kaupungin viralliset luvut, joissa muslimeita ei edes ollut mainittu, syy on juuri se, että tuo kaupungin virallinen luku on otettu suoraan väestörekisteristä, johon muslimit on merkitty uskonnottomiksi, koska eivät maksa kirkollisveroa tai vastaavaa.
Moskeijakin on kaupungissa ollut jo 70-luvun alusta.
Münchenissä on paljon huipputeollisuutta, joka kiitettävästi työllistää myös maahanmuuttajataustaisia työntekijöitä. Työpaikka ja säännöllinen palkka rauhoittavat kummasti ihmisten mieltä. Levottomuudet syntyvät toimettomuudesta ja synkistä tulevaisuudennäkymistä. Siinä yksi Münchenin hyvin yksinkertaisista "salaisuuksista".
Ulkomaalaisia opiskelijoita sen sijaan on vain n.8000, osa heistä ei ole Münchenissä kirjoilla esim. itävaltalaiset tai useimmat yliopiston kielikurssilaiset. Joten en nyt laskisi näiden yliopisto-opiskelijoiden varaan kokonaisen 1,3 miljoonan asukkaan kaupungin monikulttuurista todellisuutta.
Muut ontuvat kodat tuosta edellisestä on täällä näköjään jo korjattukin.
Ja tosiasiassa pelkästään tuo kolmen kärki (Turkki, Bosnia, Irak) on jo yksin tuo 6% kaupungin väestöstä. Epävirallisen tilaston mukaan Münchenissä olisi enemään muslimeja kuin luterilaisia. Tosin tarkkaa tilastoa on tosiaankin mahdoton tehdä, juuri siksi, ettei uskontoa ole pakko millekään viralliselle taholle ilmoittaa.
eli yli kolmasosa Münchenin mamuista tulee Euroopan unionista, siihen venäläiset, ukrainalaiset, serbit, kroatit, jenkit, japsit, kiinalaiset yms. Euroopan unionin ulkopuoliset "vähän tasokkaammat" mamut päälle. Serbejä ja kroatteja pelkästään on yhteensä noin 50 000. Ei siellä ainakaan liikaa ole afgaaneja, irakilaisia, pakistanilaisia, nigerialaisia, marokkolaisia, egyptiläisiä, palestiinalaisia ja somaleja. Se osaltaan selittää kaupungin rauhallisuutta. En kuitenkaan lähtisi ylistämään Saksan monikulttuurisuutta, jos yhdessä kaupungissa ei vielä lähiöt pala. Sitä paitsi, München olisi vieläkin turvallisempi kaupunki ilman niitä 50 000 turkkilaista.
No kyllä nuo entisen Jugoslavian asukkaat, serbit, kroaatit, kosovolaiset jne. ovat todella hyvin edustettuina Saksan rikostilastoissa, joten en heitäkään mitenkään sen "tasokkaimmiksi" mamuiksi kutsuisi. Sama pätee myös venäläisiin. Münchenin turkkilaiset sen sijaan taitavat olla aika monet niitä Saksan parhaiten menestyneitä turkkilaisia. Jos kaupunkia pitäisi nykyisestäänkin rauhoittaa, niin ehkä noista jugoista voisi aloittaa...
Ei Saksa ole mikään mokumallimaa, kaukana siitä. Koko maa ei vain ole sellainen ongelmapesäke kuin Berliini, eikä edes lähellä sitä tai tulossa sellaiseksi.
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2009/11/ulkomaalaiskeskustelu_ryopsahti_saksassa_1146788.html
ILMIÖITÄ: Ulkomaalaiskeskustelu ryöpsähti Saksassa
julkaistu 09.11.2009 klo 17:59
Monissa arabi- ja turkkilaisperheissä vanhemmat eivät osaa saksaa vielä kolmannessakaan polvessa. Myöskään lapsia ei kannusteta innokkaasti koulunkäyntiin, toteaa Berliinin entinen rahaministeri ja nykyinen Saksan keskuspankin johtokunnan jäsen Thilo Sarrazin (sd.) eurooppalaiselle kulttuurilehdelle Lettrelle antamassaan haastattelussa.
Kolmannes turkkilais- ja arabilapsista ei saa päästötodistusta huonon koulumenestyksen takia. Samalla katkeaa tie ammattikoulutukseen ja työelämään.
Sarrazin väittää, että Berliinin väestö tyhmenee sukupolvesta toiseen, koska luokkia täyttävät entistä enemmän sellaisten vanhempien lapset, jotka aloittavat koulunkäynnin lähes kielitaidottomina, ja jotka eivät saa vanhemmiltaan tukea.
Lapsilisät ehdollisiksi?
Lähes puolet pääkaupungin turkkilaisista ja arabimaahanmuuttajista elää sosiaaliavulla. Nelilapsinen perhe saa kuukaudessa 1 500 euroa puhtaana käteen sekä rahat vuokraan ja lämmitykseen. Yhteiskunta maksaa myös sairausvakuutuksen.
Paisuvat sosiaalikulut ovat Sarrazinin mukaan eräs syy Berliinin huonoon talouteen. Osavaltiolla on velkaa yli 60 miljardia euroa. Joka viides kaupunkilainen elää työttömyys- ja sosiaaliavun varassa. Työttömänä on runsaat 13 prosenttia työvoimasta.
Berliinin ulkomaalaisrikkaimman kaupunginosan Neuköllnin pormestari Heinz Buschkowsky (sd.) ehdottaa, että lapsilisiä maksettaisiin vain sellaisille vanhemmille, jotka huolehtivat lastensa koulunkäynnistä. Jos lapsi ei ilmesty kouluun, tilille ei tulisi myöskään lapsilisiä.
Vietnamilaiset esimerkkinä
Berliinin johdosta keväällä valtionpankkiin siirtynyt Sarrazin rikkoo tabuja ehdotuksellaan, jonka mukaan turkkilaisten ja arabien sijasta Saksaan olisi houkuteltava enemmän itäaasialaisia ja itäeurooppalaisia siirtolaisia.
He ovat hänen mukaansa sopeutumishaluisempia ja -kykyisempiä kuin islamilaisesta kulttuuripiiristä kotoisin olevat maahanmuuttajat.
Myönteisimpänä esimerkkinä Sarrazin mainitsee vietnamilaiset maahanmuuttajaperheet, joissa vanhemmat tuskin puhuvat saksaa, mutta jotka suhtautuvat kannustavasti lastensa koulunkäyntiin ja opiskeluun.
Vietnamilaislapset kuuluvat keskimääräistä useammin luokkansa parhaimmistoon. He menestyvät hyvin myös opinnoissa.
Pahaa verta on synnyttänyt myös Sarrazinin huomio, että islamilaisesta kulttuuripiiristä tuleviin perheisiin syntyy huomattavasti enemmän lapsia kuin saksalaisiin tai muihin perheisiin.
"Serbejä ja kroatteja pelkästään on yhteensä noin 50 000"
Siis 37 000 jos tarkkoja ollaan. Noh, 13 000 tai 15 000 palstan mutu-tilastoa sinne tai tänne.... tähän "avarakatseisuuteen" on totuttu.
Ei ole kyse Saksan monikulttuurisuuden ylistämiestä, mutta fakta on se, että Münchenissä on n.25% maahanmuuttajia, enemmän kuin missään toisessa Saksan suurkaupungissa. Suuri osa on niitä "pahamaineisia" ja silti sen turvallisempaa suurkaupunkia saa Saksasta tai Euroopasta hakea. Sen tietää jokainen.
Kuten tuolla on jo sanottu, Münchenin mallista voi ottaa oppia sen sijaan, että yrittäisi kaikin voimin kieltää sen menestystarinan olemassaolon.
Vei sanat suustani. Juuri nuo serbit ja venäläiset jne komeilevat Münchenin suhteellisen vaatimattomassa rikostilastossa. Nämäkin ovat lähinnä omaisuusrikoksia kuten murtovarkauksia, autovarkauksia tms. Irakilaiset ja turkkilaiset tappelevat lähinnä satunnaisesti keskenään tai saksalaisen sikaniska-Türsteher-miljöön kanssa, eikä heistä ole tavalliselle kaduntallaajalle mainittavampaa harmia. Sellaisia "macho-tappeluita" ne lähinnä poliisin mukaan ovat.
Münchenissä ei tosiaankaan lähiöt pala. Ei siellä ole edes sellaista lähiötä, missä tavis saksalainen ei voisi asua. Metrollakin voi naisihminen kulkea keskellä yötä ja kävellä kotiin, ei Münchenissä ikinä mitään tapahdu. Tai jos tapahtuu, niin se on aika paljon huonoa tuuria mukana.
Tuo ulkomaalaiskanta on siis Mynkkenissä keskimäärin sama kuin muualla Saksassa, tosin ilman sivuoireita. Milläs sen selität? Jostain Somaliasta ei paljon jengiä muutenkaan Saksassa ole, se on ihan suomalaisten ikioma trauma. Pelkkä maininta kertoo jotain nurkkakuntalaisuudestasi. Sitäpaitsi myös Suomessa suurin osa maahanmuuttajista tulee Ruotsista, Virosta, Venäjältä... joka maassa suurin osa ulkomaalaisista tulee naapurimaista.
Somalit puuttuu listalta?
Olisiko se Munchenin hyvän integroitumisen salaisuus?
"In July 2007, Munich had 1.34 million inhabitants; 300,129 of those did not hold German citizenship. The city has strong Turkish and Balkan communities. The largest groups of foreign nationals were Turks (43,309), Albanians (30,385), Croats (24,866), Serbs (24,439), Greeks (22,486), Austrians (21,411), and Italians (20,847). 37% of foreign nationals come from the European Union."
Miten vitussa 24 866 + 24 439 = 37 000? Voitko selittää?
Ja on aika yhdentekevää, onko München turvallinen vai ei, jos kokonaiskuva monikulttuurisessa Saksassa on tällainen:
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/8538-nuorten-muslimien-asenteet-pelottavat-saksassa
40 % musliminuorista on tulevia osamabinladeneita.
http://www.youtube.com/watch?v=XNDvoa2ABNQ&feature=PlayList&p=747B611986287218&playnext=1&playnext_from=PL&index=2
Usa:ssa ensimmäisen kerran valkoiset ovat syntyvyystilastoissa vähemmistönä eli ilmeisesti tämä maa on teistä paratiisi.
Saksasta on tuoreempiakin uutisia kuin jonkun mimmin blogi ca. vuodelta 2007. Tällä hetkellä saksalaisia puhuttaa kaikkein eniten kylläkin pedofiilit katoliset papit ja sisäoppilaitosten katoliset pedofiiliopet. Nt kun pato aukesi, niin ilmottautuneitten uhrien määrä kasvaa räjähdysmäisesti. Tiedoksi vain teille kaikille palstan uskonto-friikeille, teillä on taas uutta tirkisteltävää loputtomien luppopäivienne ajankuluksi...
että vuonna 2010 monikulttuurisuus olisikin yhtäkkiä mystisesti alkanut toimimaan koko Saksassa? Siitä vuodesta 2007 onkin niiiiin pitkä aika, että se on ihan niinqu "ancient history" ja sillei.
Puhumattakaan siitä että vielä ainakin marraskuussa 2009 Saksassa käytiin kovaa keskustelua ulkomaalaisten aiheuttamista ongelmista.
Ratkesiko ongelmat alle 4:ssä kuukaudessa?
Munchenin poliisi listaa etsityimmät rikolliset. Kovin kansainvälistä porukkaa näkyvät olevan, taitaa olla vain yksi perussaksalainen tässä joukossa.
http://www.polizei.bayern.de/fahndung/personen/straftaeter/bekannt/index.html
Niin? Itäblokin rajojen avattua Bayerissa tunnetusti etsintäkuulutetaan myös rajojen takaa toimivaa ja Bayeriin ulottuva rikollisuutta. Oliko tuo sinulle uutinen?
Münchenin poliisi myös raportoi rikostilastojen olevan laskusuunnassa ja painottuvan nykyään lähinnä huijauksiin ja omaisuusrikoksiin. Talousrikokset, taskuvarkaudet ja autovarkaudet ovat siinä tilastossa jonkin verran lisääntyneet ja sen sijaan henkirikokset ja väkivaltarikokset (0,9% kaikista) vähentyneet.
Anteeksi kauheasti! Tämä nyt ei olllllllenkaan sovi hommalaisten kampanjaan. Ettäkö jossakin maahanmuuttajakanta kasvaa ja rikollisuus laskee? Ja vielä työttömyys on minimi, turvallisuus maksimi ja elintaso mahtava! Ei ei ei... Tämä tieto ei ole hyväksi seuraavia hommalaisten eduskuntavaalia ajatellen!
Mikseivät hommalaiset muuten ryhdistäydy ja mene Müncheniin opintomatkalle? Sen sijaan että ruikuttavat kovaan ääneen jokaisella Suomen keskustelupalstalla mukavasti kotisohvalla lökäpöksyissään köllötellen, kaljapullo toisessa kädessä ja läppäri mukavasti pehmoisen masun päällä lämmittämssä?
aika noloa hehkuttaa yksittäistä Münchenin kaupunkia, kun muualla Saksassa on järjettömiä ongelmia maahanmuuttajien kanssa. Ja onhan sulle jo rautalangasta väännetty, ettei Münchenin mamut ole pääosin somaleja, irakilaisia, afgaaneja yms. joita Suomeenkin tulvii tällä hetkellä. Liittokansleri Angela Merkel itsekin totesi, että Saksan monikulttuurinen kokeilu epäonnistui täydellisesti.
PS. Miksei muut Saksan kaupungit ole ottaneet opikseen monikulttuurisuuden teemapuistosta Münchenistä? Johtuisiko se tosiaan siitä mamujen laadusta ja siitä, ettei tiettyjen mamuryhmien (joita on runsaasti esim. Berliinissä) integraatio länsimaalaiseen yhteiskuntaan yksinkertaisesti ole mahdollista?