Ongelmia ongelmien perään

Resistori

Tässä kai joku avautui tuolla aiempana isyydestä, mutta minä avaudun siskostani. Tämä henkilö, en viitsi mainita nimeä henkilötietosuojan takia, vaikka niin tekisi mieleni haukkua tuo paska maan rakoon, että tietäisivät ihmiset varoa...

Olin mielestäni 'antelias', tai ainakin ystävällinen, kun otin tuon typerän teini-pissiksen asumaan kanssani, että koulunkäynti onnistuisi hänelläkin. Oma koulunkäynti ja mielenterveys on sitten kärsinytkin tuosta ihmisestä ja nyt on viimein hermoni menneet täysin.

Kaikki on tämän kuluneen vuoden aikana pitänyt tehdä juuri hänen mielensä mukaan, ja jos jotain ei tapahdu, ollaan niin paskamaisia kuin voi ihminen toiselle olla. Tulee mieleen että tuosta ihmisestä voisi tehdä TV-sarjan nimeltä "siskoni on psykopaatti", voin myydä oikeudet ideaani ;)

Tämä ihminen näyttelee kaikille muille että on uhri tässä jutussa ja että minä olen se paha, jolle sitten muut valittavat että miten voin noin huonosti käsitellä asioita, tänäänkin kuulin lauseen "kyllä sinun pitäisi aikuisena osata nämä asiat hoitaa, 'se toinen' on lapsi." Ja vitut sanon minä! Kukaan muu, kuin minä hyvä sydämisenä ihmisenä, ei pitäisi ko. persoonaa sekuntiakaan alivuokralaissuhteessa, mutten vaan pysty sanomaan hänelle että painuu helvettiin asunnostamme, onhan hän sentään siskoni. Isämme maksaa suuren osan hänen vuokraosuudestaan, opintotuki kun on niin huono ettei sillä elä. Vanhempamme ovat hermorauniot nykyään tämän sisarusten välisen sodan vuoksi enkä keksi mitään hyvää tapaa ratkaista tätä.

Koulunkäyntini on masennuksen ja hankalien terveysongelmien, ja nyt joka päivä lisääntyvän stressin vuoksi menemässä niin paljon perseelleen että KELA varmaankin kohta perii opintotukeni pois kun en saa tarvittavia opintopiste määriä. Haluaisin opiskella mutten kykene. Viime lukuvuoden olin pois syövän takia ja nyt tämä paska.

Anteeksi kaikille tämä valittaminen mutta hermoni ovat nyt lopullisesti menneet! En vaan enää jaksa, enkä tiedä miten ratkaista ongelmat, kukaan ei ole opettanut minulle miten käsitellä hankalaa murrosikäistä naista, kun itse olen vasta hieman 20 vuotta vanhempi. Tietääkö kukaan miten pääsisin tästä noidan kehästä pois? Auttakaa neuvotonta ja voimatonta ihmistä, pyydän.

Kiitos kun luitte tämän.
Stressin tappama

4

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+4

      ei suostu muuttamaan niin muuta itse pois. Miksi ihmeessä asutte edelleen saman katon alla???

      "mutten vaan pysty sanomaan hänelle että painuu helvettiin asunnostamme, onhan hän sentään siskoni." Ellet pysty asiaa sanomaan niin sitten sinun pitää pystyä elämään sen kanssa.

      Oletko hakenut depressioosi sairauslomaa?
      "Tietääkö kukaan miten pääsisin tästä noidan kehästä pois? " Joko siskosi muuttaa tai sitten sinä muutat, simppeli ratkaisu.

      Ai niin, kenen se asunto on????

      • 12+10

        Jos kysyjällä on ikää jo 20v enemmän kuin siskollansa, niin hänen asunto varmaan. Tosi surullinen tilanne, siskosta pitäisi huolehtia, mutta kun. Niin, mitään neuvoa ei ole, parempaa kuin tuo jompi kumpi muuttaa. Mitä mieltä vanhemmat ovat, voisiko hänelle katsoa toista asuntoa? Puhu asiasta, vältä riitelyä, keskustele kuin aikuiset sivistyneesti. Sulla on sairauskin takana, tarvitset lepoa ja lukurauhaa. Omaa aikaa, ei ketään nenille hyppijää. Toivon parasta, vaikka voi välit tulehduttaa hetkeksi. Muista, sinullakin on oikeus elämään. Jos siskosi ei sitä ymmärrä, se on yksin hänen häpeänsä.


      • Resistori

        Niin, siis asunto on minun, ja siskoni on syksyn aikana täyttämässä 18, eli on vielä vähän aikaa alaikäinen.

        Depression yms. vuoksi minulla oli sairaslomaa viime jouluun asti, mutta halusin silti jo aloittaa opinnot ja tuo päätös on osoittautunut virheeksi. Ajattelin vain viime kesänä että olisi se taas hienoa saada opinnot taas alullleen. Nollia pukkaa.


      • Resistori
        12+10 kirjoitti:

        Jos kysyjällä on ikää jo 20v enemmän kuin siskollansa, niin hänen asunto varmaan. Tosi surullinen tilanne, siskosta pitäisi huolehtia, mutta kun. Niin, mitään neuvoa ei ole, parempaa kuin tuo jompi kumpi muuttaa. Mitä mieltä vanhemmat ovat, voisiko hänelle katsoa toista asuntoa? Puhu asiasta, vältä riitelyä, keskustele kuin aikuiset sivistyneesti. Sulla on sairauskin takana, tarvitset lepoa ja lukurauhaa. Omaa aikaa, ei ketään nenille hyppijää. Toivon parasta, vaikka voi välit tulehduttaa hetkeksi. Muista, sinullakin on oikeus elämään. Jos siskosi ei sitä ymmärrä, se on yksin hänen häpeänsä.

        Ei sentään ole 20 vuotta enemmän ikää, mutta minä olen päävuokralaisena. Vanhemmat on tässä tilanteessa jokseenkin täysin tuon siskoni puolella kun "hänhän on vasta lapsi, SINUN tulee osata hoitaa tämä itse kun olet aikuinen". Siskolle ollaan tässä vanhempien toimesta etsimässä asuntoa, mutta tuosta tulee taas tietty ongelma, RAHA. Maksimi opintotuella maksettuna vuokrani jälkeen minulle jää noin -80€ tilille joka kuukausi jos maksan vuokran täysin itse. Ei mikään herkku tillanne tämänkään suhteen.

        Ja haluan kiittää sinua noista ymmärtäväisistä sanoista, auttavat olemaan :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      74
      1410
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      957
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      882
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      90
      818
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      704
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      654
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      45
      605
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      603
    9. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      598
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      50
      564
    Aihe