Ramones

Millä levyllä kannattais harrastelu aloittaa? Hyvä kokoelma?
Mikä voisi olla se levy joka soi radioasemilla usein, jolta mm. Poison Heart, Pet Sematery?

3

598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Irmeli.

      Voi hitsit olet näemmä jo aloittanut nurinkurisesta päästä...

      Ainakin eka levy on ehdoton kokonaisuutena nautittava paketti, mutta muuten voit tosiaan tutustua parhaimpiin paloihin jonkun kokoelman kautta. "Ramones mania" on ok, sitä peräti näkee joskus ihan marketeissakin. Jätä kaikkein kehnoimmat kokoelmat hyllyyn... joissakin näkee tosi outoja biisivalintoja, ja ne on usein peräti livetaltiointeja joltain ihan random keikalta (tämä tieto lukee tietenkin hyvin hyvin pienellä präntillä).

      Albumeista ekan levyn lisäksi (jos kiinnostaa muutkin kuin postonheartit ja persemataryt) niin harkitse vaikkapa Leave home, Rocket to Russia, Road to ruin, end of the century... On Pleasant dreams:kin omalla tavallaan hieno. Ehkä myös Subterranean jungle. Muilta löytyy (omasta mielestäni) lähinnä vain yksittäisiä hyviä biisejä.

      Pet sematary on Brain drainilla, mutta se sitten onkin sen levyn paras biisi...kai. Poison heart on Mondo Bizarrolla, mutta se on vähän haasteellisempi levy löytää. Eikä sillä kovin montaa "hittiä" oo.

      • Johnny Gothic

        Acid eaters on myös ok, sisältää Ramones versioita jätkien omista suosikkibiiseistä. Kannattaa tutustua myös Dee Deen tuotantoon!


      • Johnny Gothic kirjoitti:

        Acid eaters on myös ok, sisältää Ramones versioita jätkien omista suosikkibiiseistä. Kannattaa tutustua myös Dee Deen tuotantoon!

        Kiitos vastauksista!
        Asia alkoi vaivaamaan kun radiossa soittavat Poison Heartia ja Pet Semeterya:tota pitää saada autoon!
        Kuuntelinhan Ramonesia nuorena, mutta nyt se iskee eri lailla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      260
      4907
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      100
      2474
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      117
      1540
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      93
      1042
    5. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      329
      983
    6. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      271
      886
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      115
      842
    8. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      33
      797
    9. Hitto mulla

      On sinua ikävä ihana.
      Ikävä
      39
      755
    10. IS Viikonloppu 4.-6.4.2026

      Nyt on Viitamäeltä pääkuvaton ristikko. Nimimerkki happonen kehui kovasti "On kyllä laadukas pahis, iso kiitos tästä ja
      Sanaristikot
      66
      715
    Aihe