Beckham, Beckham

Välillä tuntuu tämä julkimoiden palvonta ylitse vuotavalta hysterialta. Itseltäkin on mennyt akillesjänne poikki ja eipä siitä ihmeemmin uutisoitu, no enpä sitä nyt olisi kaivannutkaan.

En oikein käsitä sitä, että jotain pallon pyörittäjää pidetään maailmannapana ja muut arvokkaat ihmiset jäävät paitsioon saavutuksineen.

Mitä mieltä julkimoiden palvonnasta ja meneekö se mielestäsi liiallisuuksiin uutistoimistojen taholta?
578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Beckham on ihan tuiki tavallinen pulliainen vaikka olisi saavuttanut mitä kuuluisuutta. Siis en voi ymmärtää, että lehden/uutisten suurin ja "tärkein" uutinen on sellainen, jossa lukee että Beckham on tulossa Suomeen leikkaukseen?! Mitä?! En voi ymmärtää. Minä ainakin haluan lukea jotakin OIKEITA ja oikeasti tärkeitä uutisia enkä mitään tommosta paskaa. Ja aamu-uutisissakin piti oikeen näyttää varmaan kymmenen minuuttia kun Beckhamin YKSITYISlentokone laskeutuu Suomeen. HUOH! Oikeita uutisia kiitos!

Äänestä

Mun mielestä ne on ihan tavallisia ihmisiä ja ainoa mikä heidät tekee "erikoiseksi" on joko joku yksittäinen näppäryys jonka takia he saa julkisuutta ja sitten heistä tulee julkisuuden kuva.

Miten tehdään julkkis? Otetaan joku perus-Reiska kadulta, pistetään hänen naamansa vitriiniin ja X määrän hälyä jälkeen Reiska on tunnettu. Kun Reiska on tunnettu hänestä voidaan tehdä juttuja jutun jälkeen.

Mitä me katsomme? Emme me katso sitä ihmistä oikeasti vaan mediaa. Media valitsee jonkinlaisella sisäsyntyisellä ennustusprosessilla mikä on "julkkis" ja mikä ei. Väitän että julkkis on ikäänkuin oma rotunsa joka muuttuu trendien mukana. Nyt "julkkis" on pitkälti mielikuva-markkinointikoneiston pinnaakkeeli tai sitten hahmo joka tunnitetaan ja tunnustetaan vaikkapa elokuvista ts. "tuttu". Mikä on "tuttuuden" raja jolloin jostakusta tulee julkkis ja paljonko tarvii mediatyötä tehdä että joku päätyy julkkikseksi? Naama ja ulkoiset avut (kuvattavuus) auttaa mutta sekään ei ole kaikki kaikessa, kaiken voi korvata toiston määrällä jolloin rumaankin perus-Reiskaan tottuu.

Mulle julkkikset eivät ole mitään erikoista, ne on ihmisiä jotka ovat mediassa. Se ei tee heille muita attribuutteja automaattisesti siksi että asia on niin. Toisaalta julkisuus varmasti muokkaa ihmistä kuten muutkin asiat joten ehkäpä julkisuuden henkilöt ovat "omanlaisiaan" tietyssä mielessä, mutta se omanlaisuus ei ole mitään mikä olisi jotenkin mystistä vaan tilanneriippuvaista ja sama voisi tapahtua kenelle tahansa jos heidät pistettäisiin linssin eteen.

Se minua kiinnostaa miksi kukakin on julkkis ja miksi ihmiset piittaavat niin paljon julkkiksista. Yksi syy on mielestäni siinä että oikeastaan media opettaa ihmisille julkkistenhavainnointia ja jättää asioiden käsittelemisen sikseen. Onko tarjolla muuta kuin julkkiksia? Olisiko kysyntää vai pitäisikö kysyntä vaikkapa valistuksenkaipuullekin luoda median keinoin?

Äänestä

yli kaikki tommonen. Kun kuitenkin hekin ovat vaan tavallisia ihmisiä näkyvämmällä työllä. Minusta julkkis ei ole sen ihmeellisempi otus, kun me muutkaan vähemmän näkyvää duunia tekevät. Eli juu menee överiksi taas toikin rallatus. Yäks.

Äänestä

Mistä muusta rahamedia sitten puhuisi ilman että se suututtaa kansaa eikä sahaa omaa oksaansa? :)

Pohjavesistöjen myymisestä ulkomaisille yhtiöille?

Työttömyyden syistä ja seurauksista?

Talousnäkymistä astetta syvällisemmin?

Mistään sellaisesta missä alkaa haisemaan välittömästi palaneenkäry?

Sitä mediaa kulutetaan mitä on saatavilla. Jos (julkkis/raha)-media on ainoa mitä on saatavilla...
... Se myy aina jotenkin. Kuluttaja ostaa sen mitä markkinoilla on myydä. Jos markkinat eivät pysty syystä tai toisesta myymään kuluttajaa oikeasti kiinnostavia asioita mutta markkinat on viritetty niin että kukaan ei myöskään pysty tarjoamaan sitä mikä oikeasti myisi ... niin silloin markkinat sopeutuvat tilanteeseen yliarvottamalla paskaa ja tarjoamalla sitä ainoana vaihtoehtona. Tällöin kuluttajia kosiskellaan paskalla mutta paskoissakin on eroa ja kilpailu on mahdollita.

Beckham on merkittävin raportoitavissa oleva asia minkä tuon alan media voi julkaista aiheuttamatta ongelmia omalle olemassaololleen :)

Äänestä

Vaikka David on suuri ja komea niin silläkin voi mennä jänne poikki sieltä. Eli sun oma jänteen katkeaminen ei olekaan vain pahaa karmaa vaan myös Jumalat kokevat vastaavia maallisia murheita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiiri kolosta kirjoitti:

Välillä tuntuu tämä julkimoiden palvonta ylitse vuotavalta hysterialta. Itseltäkin on mennyt akillesjänne poikki ja eipä siitä ihmeemmin uutisoitu, no enpä sitä nyt olisi kaivannutkaan.

En oikein käsitä sitä, että jotain pallon pyörittäjää pidetään maailmannapana ja muut arvokkaat ihmiset jäävät paitsioon saavutuksineen.

Mitä mieltä julkimoiden palvonnasta ja meneekö se mielestäsi liiallisuuksiin uutistoimistojen taholta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu