Riita ja ero

Mies 33v

Seurustelin ihanan naisen kanssa 2 vuotta, meillä ei ollut suhteen aikana pahoja riitoja
kunnes eräänä päivänä joimme alkoholia ja tuli riita, minä kiehahdin täysin ja heitin
kossukolat naisystäväni naamalle ja nimittelin rumasti ja huusin kovaa!!
Naisystäväni säikähti ja suuttui myös ja halusi erota samantien! Tein väärin ja olen
katunut sekä pyytänyt anteeksi mutta hän ei halua nähdä minua enään ikinä.
Kuinka näin voi käydä ja oli ensimmäinen kerta kun riita äityi noin pahaksi.
Eikö Suhteessa saa ikinä tehdä virheitä, ainako saa sitten näin rajun rangaistuksen?

8

703

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Voihan toi tuntua kovalta rangaistukselta, mutta saman tekisin minäkin kuin tyttöystäväsi.

      Olen seurustellut mieheni kanssa yli 3 -vuotta ja en koskaan uskoisi poikaystäväni heittävän juomia tai mitään muutakaan minua kohti (tavaraa tai ruokaa). Tosin en tee sitä itsekkään hänelle tai kenellekkään. Osaan kyllä suuttua ja yleensä minä huudan, mutta koskaan en ole heittänyt tavaroita tai ruokaa. Lyöminen ei tule edes mieleen.

      Onko tyttöystäväsi selittänyt mitenkään miksi haluaa erota?

      Itselleni tulisi tunne, ettein luottaisi ja uskaltaisi enään riidekllä mieheni kanssa, koska hän ei pystyisi hillitsemään itseään. Minuun on käytetty joskus aikoinaan henkistä väkivaltaa ja työssäni olen nähnyt fyysisen väkivallan aiheuttamia jälkiä.

      Olen aina sanonut miehelleni, etten pidä väkivallasta missään muodossa. Tarkoitan fyysistä, kuin henkistäkin. Ja jos on tarves en jää odottamaan ensimmäistä lyöntiä, vaan lähden vetään.

      Jos taas onnistutaan lyömään toista en edes odota, vaan seuraava paikka missä tavataan on käräjäoikeus. Tämä koskee kaikkia ihmisiä. Voin myöntää sen, että olen väistänyt muutamaa ihmistä ihan vain sen vuoksi, etten turhan takia halua ottaa vastaan toisen henkilön lyöntiä.

    • oppeliini

      Toivottavasti ainakin sen että viinan kanssa läträäminen on typerää, mautonta ja alentavaa.
      Eiko suomalaiset todellakaan osaa pitää hauskaa ilman tuota idiootti juopottelua?! Kuinka se on mahdollista että muualla maailmassa nuoret, vanhat ja kaikki siltä väliltä osaavat saada ilon irti elämästä ilman viinaa? Miksi eivät suomalaiset? He tekevät tietoisesti ja harkiten itsestään täysiä tolloja.

      Tyhmyydestä sakotetaan.

      • hjhgjhj

        Kyllä opin virheestäni! En vain ymmärrä miksi hyvä suhde piti lopettaa ensimmäiseen virheeseen? Naisystäväni teki useita virheitä suhteen aikana ja jokakerta annoin anteeksi, toki ne eivät olleet tallaisia, enemmänki henkistä väkivaltaa. Olen syvästi katunut tekoani ja pyytänyt anteeksi mutta hän ei ole vastannut edes minun viesteihini :(


      • oppeliini
        hjhgjhj kirjoitti:

        Kyllä opin virheestäni! En vain ymmärrä miksi hyvä suhde piti lopettaa ensimmäiseen virheeseen? Naisystäväni teki useita virheitä suhteen aikana ja jokakerta annoin anteeksi, toki ne eivät olleet tallaisia, enemmänki henkistä väkivaltaa. Olen syvästi katunut tekoani ja pyytänyt anteeksi mutta hän ei ole vastannut edes minun viesteihini :(

        ja mieluiten viinaton sellainen. Lupaa itsellesi että nyt tuo idioottimaisuus viinan kanssa loppui.Ellet osaa tyytyä yksin tai seurassa yhteen pieneen lasilliseen viiniä tai kaljaa, tilaa mehua tai vettä.

        Mitä taas tulee väkivaltaisuuteen, sellaisten ihmiste kanssa ei ole hyvä olla missään tekemisissä. Tuonlainen käyttäytyminen vain pahenee ajan kanssa.


      • rgrgre
        oppeliini kirjoitti:

        ja mieluiten viinaton sellainen. Lupaa itsellesi että nyt tuo idioottimaisuus viinan kanssa loppui.Ellet osaa tyytyä yksin tai seurassa yhteen pieneen lasilliseen viiniä tai kaljaa, tilaa mehua tai vettä.

        Mitä taas tulee väkivaltaisuuteen, sellaisten ihmiste kanssa ei ole hyvä olla missään tekemisissä. Tuonlainen käyttäytyminen vain pahenee ajan kanssa.

        Ei kai ny sentään pahene, 2vuotta ja kertaakaan en tehny mitään tai suuttunu näin, tämä yksi kerta oli vahinko ja aikasemmis suhteissa ei kertaakaan!


      • -----
        rgrgre kirjoitti:

        Ei kai ny sentään pahene, 2vuotta ja kertaakaan en tehny mitään tai suuttunu näin, tämä yksi kerta oli vahinko ja aikasemmis suhteissa ei kertaakaan!

        Kuten itse kirjoitin aikaisemmin, etten hyväksy väkivaltaa missään muodossa.

        Yleensä kumpikin tekee virheitä suhteessa varmasti. Niin minäkin olen tehnyt. Olen halanut miesystävn puolituttua ystävää baarissa ja saanut selville seuraavan aamuna, että hän ei ollut pitänyt tästä asiasta eikä henkilöstä. Totesin hänelle, ettei siinä mitään, ei varmaan toistu ihan heti uudestaan. Yleensä en halaa ihmisiä juuri koskaan, lisäksi mieheni on yleisesti ainoa ihminen joka voi edes tulla halaamaan minua.

        Kyseinen tilanne oli kuulemma saanut mieheni miettimään silloin, että pitäisikö suuttua siinä paikassa. No, hän päätti olla suuttumatta ja kertoi sitten seuraavana aamuna, että ei oikein pitänyt siitä, mitä tein eilen. No, puhumisen jälkeen, ei olla sitä sitten muisteltu. Yleensäkin olemme tehneet päätöksen, ettei parisuhtemme muuttuisi taistelukentäksi tai nolaa toista julkisella paikalla.

        Tässä tapauksessa vain toisen teot meni vain pitemmälle ja ylitti tietyn näkymättömän rajan, jota ei vaan olisi pitänyt ylittää.

        Mielestäni kaikessa ei vaan voida lähteä vertailemaan, kumpi on ollut pahempi tai muuta sen sellaista.

        Jos, toinen ei halua enään selvittää tilannetta, kannattaa antaa asian olla. Kyllä varmasti olet ottanut opiksi, mutta aina ei auta katumus.

        Itse olet tietenkin vastuussa omista tekemisistä. Tietenkin itse määrittelet mitä olet valmis kestämään toiselta parisuhteessasi, oli se sitten vähättelyä tai vieraissa käyntiä.


    • Anonyymi

      No jos käytät väkivaltaa toiseen, niin ei todellakaan sinun kanssasi voi olla. Olit selvin tai et.

      • Anonyymi

        Oliskohan aloittaja tässä 10 vuoden aikana ehtinyt jo tätä miettiä, kun on sen verta vanha viesti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      468
      3219
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      147
      2328
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      135
      2162
    4. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      32
      1650
    5. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1565
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      211
      1395
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1381
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      9
      1152
    9. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1116
    10. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      10
      889
    Aihe