Hoitajat vs. ahtaajat

ei myötätuntoa

Hoitajan palkka on noin puolet ahtaajan palkasta. Ensimmäinen on AMK/opistotason koulutuksen vaativa homma ja jälkimmäiseen riittää että on selvinpäin.

Hoitajilta on viety lakko-oikeus aikoja sitten, kun välttämättömät työt on lain mukaan aina tehtävä ja nykyään terveydenhoidossa ei enää tehdä muita kuin välttämttömiä töitä.

Hoitajat päättivät joukolla irtisanoutua, jolloin hallitus määräsi lain jolla voidaan kuka tahansa hoitaja määrätä tarvittaessa mihin tahansa töihin. Lakko kuivui kasaan ja tavoiteltua palkankorotusta ei saatu, tai saatiin mutta se jaettiin yli kolmelle vuodelle, jolloin se ei juurikaan poikkea yleisestä linjasta.

On se pöyristyttävää että tuollainen 3000 eliiittiduunarin porukka pitää suomen rahtiliikennettä pilkkanaan, vaikka kuka tahnsa työtön pysyy korvaamaan heidät tuosta noin vaan.

Kokeilkaapa ahtaajat miten työnantaja ja hallitus suhtautuu teidän joukkoirtisanoutumiseen, tuleeko pika laki jolla kuka tahansa trukinajokykyinen voidaan määrätä töihin. Ei tarvita pikalakia, sillä ryökkärissä on kymmeniä tuhansia työhaluisia, jotka tulee iloisesti töihin selvästi huonommillakin ehdoilla.

Periaatteessa tuo parempi iritisanomissuoja olisi kyllä paikaallaan jokaisessa työssä. Siksi se pitäisikin ajaa lakimuutoksena, eivät ahtaajat ole mitenkään erikoisasemassa että hiellä pitäisi olla yksistään jotenkin erityisen hyvä suoja.

14

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tapellaan...

      Nyt ay-väki tappelee jo keskenään. Akava vastaan akavan toimistohenkilökunta. Lieneekö tämä ulosmarssi tuki ahtaajille vai ahtaajia vastaan? Miten AY-liike joutaa enää jäseniensä etuja puolustaa, kun ollaan jo sisäpiirillä pian työtuomioistuinta kuormittamassa!

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010031811317303_uu.shtml

      • ahtaajat jää yksin

        AKT ja Paperiliitto istui turvat supussa kun hoitajat yritti ajaa asiaansa.

        Toimihenkilöunioni taisi olla ainoa joka esitti millään tavalla tuekeaan Tehylle.

        Ahtaajat ovat nyt vaatimassa kohtuuttomia, eivät saa kansa tukea taakseen.


      • tahtomansa
        ahtaajat jää yksin kirjoitti:

        AKT ja Paperiliitto istui turvat supussa kun hoitajat yritti ajaa asiaansa.

        Toimihenkilöunioni taisi olla ainoa joka esitti millään tavalla tuekeaan Tehylle.

        Ahtaajat ovat nyt vaatimassa kohtuuttomia, eivät saa kansa tukea taakseen.

        Minä ainakin toivon ahtaajien voittoa.


      • piipaa______________
        ahtaajat jää yksin kirjoitti:

        AKT ja Paperiliitto istui turvat supussa kun hoitajat yritti ajaa asiaansa.

        Toimihenkilöunioni taisi olla ainoa joka esitti millään tavalla tuekeaan Tehylle.

        Ahtaajat ovat nyt vaatimassa kohtuuttomia, eivät saa kansa tukea taakseen.

        Niin, ihan samalla tavalla TEHY on ollut kuin kusi sukassa silloin kun muut liitot olisivat tukea tarvineet. Tuo vastakkainasettelu on täysin merkityksetöntä, liitot ajavat omien jäsentensä asiaa. Mahdolliset tukitoimet organisoidaan keskusjärjestöjen kautta.


      • -
        ahtaajat jää yksin kirjoitti:

        AKT ja Paperiliitto istui turvat supussa kun hoitajat yritti ajaa asiaansa.

        Toimihenkilöunioni taisi olla ainoa joka esitti millään tavalla tuekeaan Tehylle.

        Ahtaajat ovat nyt vaatimassa kohtuuttomia, eivät saa kansa tukea taakseen.

        Olivatko hoitajat paperimiesten tukena?


      • ja kuinkas sitten...
        - kirjoitti:

        Olivatko hoitajat paperimiesten tukena?

        kiinnostaisiko ketään olla siivoojien tukena?


    • AY-liikkeessä mennään vahvojen ehdoilla ihan siinä missä muuallakin.

      Hoitoalalle ei ollut Facebook-ryntäyksen tapaista tunkua lakon aikaan. Eikä taitaisi tulla monelle muullekaan alalle.

      Ahtaajan homma näyttäisi nykyisilläkin ehdoilla kelpaavan varsin monelle työhaluiselle.

    • nimittäin

      Kyllä tämä ay-liikkeissä rehottava kaksinaismoralismi on perseestä.

      Tosiaan, ahtaushommiin oppii muutamissa päivissä. Tosiaan riittää, että on selvinpäin.
      Sairaanhoitajan työ on vastuultaan aivan toista luokkaa kuin ahtaajan.

      Koko vasemmisto on aivan perseestä, ay-liike mukaan lukien.
      Vasemmistoa en ole äänestänyt, enkä tule äänestämään.

      • Sakari Poskiparta

        Tehy kun oli järjestämässä joukkoirtisanoutumista, niin tämä palsta kuhisi ihmisiä jotka kertoilivat että sairaanhoitajan työ ei todellakaan ole vastuullista (senkun vaan tekee niinkuin lääkäri käskee) lisäksi sairaanhoitajien kerrottiin tienaavaan jo enemmän kuin tarpeeksi. Sitten kun tulee paperimiesten tai ahtaajien lakko niin kyllä ollaan niin vertailemassa sairaanhoitajiin ja kauhistellaan kuinka sairaanhoitajilla on niin vastuullinen työ.

        Meni vähän offtopic, anteeksi.


    • ????????????????????

      hieno täällä netissä haukkua kaikkia jotka on lakossa...mutta sitten onkin toinen kello äänessä ku on omavuoro lakkoilla ja niin puolustella sitä lakkoa...vai mitä mieltä oot

      • oikea vertailu

        Todellisuudessa sairaanhoitajan ja Ahtaajan palkka on melko sama, eli jos kumpikin tekee 3 vuoro työtä, nämä vuorolisät kasvattavat palkan noin 3000 euroon/kk, eri asiat on ylityö, joita satamassa paiskitaan reilusti, jos hoitaja tekisi ylitöitä yhtä paljon, saisi saman palkan kuin ahtaaja, eli EK:n herrat ilmoittavat ahtaajan vuositulot vuorolisineen ja ylitöineen,kun hoito-alan palkkoja verrataan peruskuukausipalkaan.


    • hastala vista

      Hoitsu taas puhuu niin paskaa kuin olla ja voi !! Voi toki olla ihan normaalia hoitajan tietämättömyyttä ja omaan napaansa tuijotusta.

      Ensiksi kemianteollisuus sai nyt n.4-vuoteen yhteensä n.9,3% Kun kunta-alan vähimmätkin korotukset 2,5-vuoteen oli yli 12% !??

      Ja kukaan hoitaja ei tainut antaa sitä "lupakirjaansa" pois vai !? sehän oli vain paskaa koko touhu koko irtisanominen pelkkää kiristystä ja ihmisten hengellä leikkimistä.. Mut kun ei ole moraalia ja raha on henkeä tärkeempää..
      Itse en ole koskaan ollut ahtaajan työssä vaikea sanoa tarkkaan työnkuvaa ,mut sanoisin et sinulta ne hommat jäisivät tekemättä.
      Mitäs erikoista hoitajan hommassa on..puhelinvaihde,ottaa aikoja vastaan kiikuttaa jäätelöö lääkkeitä ei mitään erikoista suurimman osan hoitajan töistä voisi todellakin tehdä kuka vaan ehkä ne nettitaidot ovat hyvät kun tuntuu hoitajien suurin homma olla facebook illoissa ja vkl.

      Tärkein.. Kunta-alan pitää ajaa alas tehdä kuin latviassa kaikki verovaroin maksettavat palkat puolitetaan ja puolet pihalle.
      Minua ei haittaa jos paperimies tai ahtaaja saa hyvää palkkaa se on vain omistajilta pois eli ns. rikkailta ... Mut hoitajan palkan maksamme me veronmaksajat ja se on meiltä kaikilta pois eli verot nousee... Ahtaajalla taas palkan noustessa verot senkun nousevat jolla maksetaan hoitajalle 40% yölisää 9h/ yö et voi facebookissa keikistellä ja juoruta.

      Palkoista sanoisin et hoitajilla on hyvät palkat.. Kaupunkien nimiä sanomatta tiedän 2700€/kk luokkaa ikälisin ihan normaalilla hoitajalla ilman vuorolisiä tai mitään ylimääräistä työtä.
      Pienenkin osaston ns. virkaatekevän osastonhoitan palkkahan se vasta järkyttävä onkin... 3500€/kk

      • ÅÅååå

        Kuntaliitoksissa 5-vuoden irtisanomissuoja.. et näin ne kuntaliitokset menee...
        Ei todellakaan toimisi yksityisissaä firmoissa.

        Kunta-alalle -30% palkoista ja turhat pois (eli 30% )on aivan pakko ei kestä maamme talous muuten.

        Sh on palkoillaan ihan kilpailukykyinen.. Ilmoitusmalli vaan on kummallinen sh:n palkkaan otetaan pelkkä perus ja muilla vuosiansio/12 eli vuorolisät ylityöt ne lasketaan palkakksi vain muilla aloilla ei sairaanhoitajilla.

        Toinen iso säästö tulee kunta-alan yli pitkistä lomista eli ne edut pois.


    • Luottamusmies (kunta

      Miksi hoitajille ei riitä mikään, nyt kun kunnat joutuu maksamaan TEHYN palkankorotukset on kunissa suuria irtisanomisia tiedossa ja minusta on väärin että toiset kuittaa uhkaamalla toisten henkeä mitaamalla iselleen tässä heikossa taloudellisessa tilanteessa ylisuuria palkankorotuksia ja sit tullaan vielä tänne väittään täyttä potaskaa palkoista.
      Eli ahtaajien keskipalkka on tilastokeskuksen mukaan vähän yli 3000 ekee /kk.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      69
      7805
    2. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      9
      6687
    3. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      45
      4006
    4. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      20
      3687
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      35
      3536
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      51
      3414
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      41
      3293
    8. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      5
      3036
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      52
      2979
    10. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2705
    Aihe