Olen 14 vuotias poika , olen 166 senttiä pitkä ja painan melkein 70 kiloa, haluaisin laihtua 58-60 rajoihin!
Olen ollut karkkilakossa jo vähän alle kuukauden en näytä kovin lihavalta, luustoni on vahva mutta on minulla hieman lihavuutta näkyvissä ilman paitaa, terveellisiä dieettejä 14 vuotiaalle? Käyn kuntosalilla jokatoinen päivä mutta olen nyt pitäny pientä taukoa .. Kiitos!
Olen ollut karkkilakossa jo vähän alle kuukauden en näytä kovin lihavalta, luustoni on vahva mutta on minulla hieman lihavuutta näkyvissä ilman paitaa, terveellisiä dieettejä 14 vuotiaalle? Käyn kuntosalilla jokatoinen päivä mutta olen nyt pitäny pientä taukoa .. Kiitos!
Vastaukset 19
Vanhimmat
henkisesti sairas, keskity siihen.
mitäs sä tolla tarkotit.... ?!
Luulen minä...
että minäkin sain apua hoidosta, en silti täysin parantunut, kuten näet..
Tsemppiä!
mikä on trollivaroitus ? :D
johonkin mäkihyppyseuraan. Siellä tehdään pojista ja miehistä anorektikkoja.
kaikenikäisille. Siitä vaan hiilihydraatteja vähentämään niin painokin alkaa putoamaan. Leipä ja perunat pois noin ensialkuun.
ja viinaksia juoda?
Ps. olen vammainen.
eiks leivän vois vaihtaa vaikka reissariks tai niihn perus ruisleipiin?
Kyllä vain. Kun olet kasvavassa iässä niin voit ihan huoletta syödä myös vaaleaa ravitsevaa hiivaleipää ja aamiaiseksi voit valita vaikka weetabixit hunajalla ja rasvattomalla maidolla. Erittäin makoisaa ja ravitsevaa. Älä kuuntele liikaa näitä vhh-juttuja. Siinä sekoaa pää ja sitähän sinä et halua.
on jo valmiiksi sekaisin kun tuollaisia ehdottelet. Ei ne veetabixit, hiivaleivät ja hunaja mitään vähähiilihydraattista ruokaa ole. Katso mikä palsta tämä on. Vähähiilihydraattiset dieetit.
No yritän tässä nuorelle pojalle selvittää että kasvavassa iässä ei tarvitse mihinkään vhh-hifistelyyn lähteä. Ja jos jollakulla on pää sekaisin niin se on sinulla. Ehkä et vaan sitä itse huomaa.
kiitos vinkistä sinisipuli !
että kasvavassa iässä myös syödään ravinteikkaasti, terveellisesti ja vähähiilihydraattisesti.
...henkisesti sairas. Tunnista tilanteesi ja hae apua.
mä olen ihan terve nuori poika :D hae sä apua
"Se on tärkeää että kasvavassa iässä myös syödään ravinteikkaasti, terveellisesti ja vähähiilihydraattisesti"
Eli lyhyesti sanottuna muista syödä voita. Osta kaupasta lihaa mutta älä pelkää voita. Leikkaa liha pois ja heitä se roskikseen. Sitten läskinpalat pannulle ja sekaan reilusti voita ja kermaa. Tarjoile voin kanssa. Ruokajuomaksi käy vaikkapa sulatettu voi tai kerma. Tulet laihtumaan silmissä.
Minä laihduin 19kk/2kk syömällä vain ja ainoastaan reilusti voita
Heh, tää on hyvä. Sinisipuli puhuu kanssa asiaa. Totuus löytyy näiden kahden välistä. Voita ja weetabixeja hunajalla. Parempaa astmalääkettä ei ole olemassa.
olet kusipäinen ämmä, ja sua ei pystytä enää auttaan