Kun nyt ollaan VHH-palstalla niin ettei totuus unohtuisi niin hiilareita vähentämällä kondikseen. Iltalehtikin joskus kirjoittaa ihan asiallisesti.
http://www.iltalehti.fi/terveys/200708216457526_tr.shtml
http://www.iltalehti.fi/terveys/200708216457526_tr.shtml
Vastaukset 50
Vanhimmat
omalla nimelläsi, vielä äsken olit 3 lapsen äiti!
ja vainoharhaisuutesi pahenee koko ajan. Mene ihmeessä hoitoon. Ihan ystävällisesti sen sanon koska voit olla ympäristöllesi vaarallinen.
VHH ei ole ainakaan sinuun purrut kovin tehokkaasti. Näytät lihavalta ja huonovointiselta.
Olisiko syytä mennä silmälääkäriin ja sitten psykiatrille. Tuo vainoharhaisuutesi on huolestuttavaa.
vhh:ta. linkitäppä tänne kuvasi ennen kuin olit vhh:lla silloin kun söit viä pellillisen pullia yms...
voimisteluvideosi oikein imartele. Kannattaisi laihduttaa ja pikaisesti.
http://www.youtube.com/watch?v=dLSnZjLPor8
Tarttuupa tämä youtube v...lu nopiasti. Pistetään tuolle trollille munkki suuhun!
palstahäirikköakka skäri voimistelee.
miksi ihmeessä kieltäydyit lääkärin tarjoamasta lääkityksestä???!!! se oli tarkoitettu mielisairauteesi...
http://www.youtube.com/watch?v=0lkI-QRAPRE&NR=1
miten syödään. Tervetuloa VHH:lle.
muuten muistaa
kostdoktorn, tutkitusti lchf, hiilareita 30-40 %:a hiilihydraatteja, ollaan vhh:lla.
eturivin lchf urheilija, saa syödä banaania, hedelmiä, leipää, jos ei ongelmia gluteiinin kanssa. Niin ja pastakin käy silloin tällöin. Niin ja 5000 kcal kultutuksella voi nauttia 20%:a hiilarieta, oliskohan se noin 250 grammaa, ei 25%:a. Mutta keep it going.
Kun nyt haluat olla noin viisasta niin miksi et ota esille samalta sivulta vuoristokiipeilijää joka syö 0 hiilihydraatteja.
Oletko peloisassi vai pelkästään naurettava.
mahtaa olla naurettava ?
eikös nämä napaurheilijat nimen omaan tarvitse rasvaa ja muutakin kuivattua energiaa liikuttaessa jäätiköillä ??
Muuten mukana kuljetettava lihakin on varmaan kuivattua ? vai mitä luulet ? Hiilaritkin on varmaan kuivattua sattuneistra syistä ? Oisko pastaa/ ei nestettä vai tupla painolla, leipää tai muuta ?
Mutta keep it going.
Jos sinulla on kielivaikkeuksia niin sano se. Minulle kelpaa ruotsi tai englanti.
Koska täällä tuntuu olevan pallo hukassa joillakin kirjoittajilla että mitä oikein syödään ja sitten syödään yöllä leipää oikein kaksin käsin ja lihotaan eikä tietenkään saada unta, niin kailtettan tähän ravitseva VHH-aamiainen jota olen juuri aloittamassa.
Terävällä veitsellä ohuita siivuja porsaan kasslerista ja paistettaan ne pannulla. Samaan aikaan toisella pannulla paistuu kaksi kananmunaa. Kun kasslersiivut ovat ohuita niin ne paistuvat samaan aikaan munien kanssa. Salaatiksi pilkoin yhden tomaatin ja palan kurkkua. Pippuria ja suolaa sekä lusikallinen smetanaa. Jälkiruokasi kuppi vahvaa kahvia ja kuohukermaloraus, joka on hyvä kuumentaa ennen kuppiin laittamista.
Voisiko sen päivän vähähiilihydraattisemmin alkaa ja tällä pärjätäänkin sitten iltapäivään eikä välipaloja tarvita.
Lounaaksi onkin sitten makkarakeittoa kaalin ja juuresten kanssa. Makkaran suhteen täytyy olla tarkkana ettei käytä mitään jauhomakkaroita. Maalaistuote Vataja valmistaa grillimakkaroita joissa ei ole jauhoja, nitriittiä, soijaa, sokeria eikä lisäaineita. Lihapitoisuus on 78% ja rasvapitoisuus on sopiva 25%. Keittoon sopii myös mainiosti venäläiseen tapaan lusikallinen smetanaa makua antamaan.
hyvin nukutun yön jälkeen juuri äsken lautasellisen kaurapuuroa, makeutuksena omenahilloa, lasin ravatonta maitoa. Sitten ison kupillisen kahvia, jonka kanssa kaksi siivua ruisleipää, kaksi siivua 15% juustoa, kaksi siivua suolalihaa, yhden tomaatin ja kaksi paistettua kananmunaa.
Tällä pärjätään hyvin iltapäivään vaikka ennen lounasta vuorossa onkin 1.5h kova spinning treeni, josta 1h anaerobisen kynnyksen tuntumassa. Treenin jälkeen toki Gainomax, että palautuminen lähtee nopeasti käyntiin.
Lounaaksi, noin kello 14, onkin sitten tummaa riisiä, uunissa paistettua lohta, punajuurisalaattia ja kerma-porkkana-sipulimuhennosta ja piimää. Jälkiruoaksi kahvia ja suklaatuutti.
Noin kello 19 on päivällisen vuoro. Itse tehtyä erittäin ohutpohjaista paistijauheliha-, oliivi-, tomaatti-, juusto-pitsaa, jonka kanssa pari olutta.
Iltapala on noin 21.30, parisiivua ruisleipää, kaksi siivua 15% juustoa, kaksi siivua suolalihaa, yksi tomaatti ja piimää.
Ja kysymys kuuluu:
Mitä tekemistä sinulla on tällä sivulla?
Syödä saat tietenkin juuri niinkuin haluat mutta löytyy varmaan joku sivu joka käsittelee puuro ja leipähommia.
eikä mikään lihotuspalsta. Satavarmasti minulla lihominen taas alkaisi jos söisin puuroa omenahillolla leipää, riisiä, punajuurta, jäätelötuutteja ja pitsaa. Lihomisen lisäksi verenpaine ja triglyseridiarvot nousisi ja menettäisin terveyteni.
Etsi apua tuolta syömishäiriöisten palstoilta. http://keskustelu.suomi24.fi/debate/2792
Jos se sijaan haluat parantaa tapasi ja olet kiinnostunut palstan aiheesta joka on hiilihydraattien VÄHENTÄMINEN ei lisääminen, niin kysy palstan VHH asiantuntijoilta. He kyllä auttavat sinua.
79kg ja 45v urheilijamies ja ruokavalioni on minulle sopiva, energiaa saan päivässä 2800-3000kcal.
Jokainen syököön sitä millä tuntee voivansa hyvin ja jaksaa. Jos tunnet, että makkarakeitto saa sinut voimaan hyvin, niin ok. Hyvää päivänjatkoa.
"Jokainen syököön sitä millä tuntee voivansa hyvin ja jaksaa. Jos tunnet, että makkarakeitto saa sinut voimaan hyvin, niin ok. Hyvää päivänjatkoa. "
Miinakentässäkin jotkut onnistuivat selviämään ja jotkut....
Sillä kentällä lähtee hölmöimmiltä tallojilta jalka, silmä ja henki ja sekasikiöinen vahinko jää perään uikuttamaan sitä, että joutuu kalastamaan yksin. Sillä miinakentällä kävelijät onneksi toimii luonnonvalinnan lait jotka karsivat torajyvät ja puhtaan kuona-aineksen kuohitsemalla nämä ihmisroskat tuhkamunaisiksi.
siinä joukossa josta tuhkamunaiset löytyy. Kirjoituksista päätellen et tarvitse edes miinakenttää kun olet jo.
VHH:lla kun saan olla terve. Ennen oli toisin ja runsaat hiilihydraatit ja margariinit aiheutiivat korkeaa verenpainetta ja korkeita triglyseriarvoja. Ilman VHH:ta olisin joutunut syömään lopun elämääni lääkkeitä ja olisin varmasti saanut diabeteksenkin.
Makkarakeitto on terveellistä ja vähähiilihydraattista. Kaali on terveellistä ja juurekset. Pitää vain osata valita makkarat oikein.
Lupasin vaimolleni valmistaa jotain hyvää ja vähähiilihydraattista. Kananrintafileet on hyvä valinta jotka suikaloidaan ja ruskistetaan kevyesti. Siirretään hetkeksi sivuun. Valmistetaan kastike käyttämällä kaikkia paprikan värejä. Paprikat kuutioidaan ja kuullotetaan voissa. Lisätään kananpalat pannulle ja cayenne pippuria ja lopuksi kuohukermaa. Lisukkeena on höyrytettyä kukkakaalia. Jälkiruoaksi on vadelmia joista valmistetaan yhdessä rahkan ja kuohukerman kanssa jäistä herkkua. Vadelmat täytyy monitoimikoneessa jauhaa muruiksi.
Suosittelen. Ei ole paljon hiilihydraatteja.
muuten paljon tuossa päivän ateriassasi on hiilihydraatteja ? ilmeisesti tuolla kalorimäärällä vhh:lle riittää 250 g hiilareita, n.30-40 % Eli jos hh määrä pysyy 250 g hh:ssa niin voit kirjoittaa tällä palstalla. Tuo gainomax tosin saattaa nostaa hh:t yli.
tuo paskanjauhaminen. Ei 250 g hiilareita ole enää mitään vähähiilihydraattista ruokavaliota- Alle 50-70 g on minulla ja se on se taso mitä mm. Antti Heikkilä suosittaa. Jos minä söisin 250 g niin varmasti lihoisin.
sairastattanut jo itsesi ennen vhh:ta, siksi lihot
etanat on?
pitäisi lopettaa ?? Kostdoktornin perusteella vhh:ta on 30 - 40 %:n hiilarikuorma, mitä se on 2800- 3000 kcal määrillä ? (niin viktned... -> eli painonpudotus sivuilla, shailla oli 40% hiilareita, 2-3. utkimus, atkinkisn jälkeen ylös 30 & hh:ta.
Niin ja urheilija Jonas Coltring nauttia, banskua, leipää, kun ei gluteiinit vaivaa, ja muuta kivaa, hetelmää menee ...
Muuten miä ymmärrän, jos sinä tai heikkilä suosittaa yli 70 g hiilareita, niin hyh väite valhetta, mutaa eihäb tästä ole kyse, Shai 2008 -> kostdoktorinin sivuilla, turkimus, joka todistaa, että VHH rulaa -> verrataan 40%:n hh:ta 50%:n hh? -> eli riittää, että 3000 kcal:stä 40%:a on hh.ta -> Itse asiasaa 250 hh taitaa olla alakanttiin, no ei big deal.
Niistä tehdään omia herkkuja.
hankkia itsellesi diabeteksen? Mitä hyötyä näet jos sinulla on diabetes?
että minua on yritetty saada lopettamaan kirjoittelu tällä palstalla jo viisi vuotta. Ei se onnistu, ei sitten millään.
kitinäsi EI AIHEUTA TOIMENPITEITÄ
kirjoittamisen kun olet niin surkea että et osaa edes kirjoittaa mitään palstan aiheesta. Keksit vain uusia nimimerkkejä ja kirjoitat selvää paskaa.
mielestäsi palstan aiheen mukaista ?
SITÄHÄN SINÄ HARRASTAT UIKUTTAMALLA KOKO AJAN mitä olet täällä kussut ihmisten jaloille !
Älä sinä käppänä puhu mitään toisten paska kirjoitteluista kun itse syyllistyt suorastaan täällä:PASKAN AJOON !
Kritiikki Puskaa kohtaan kuuluu ehdottomasti tälle mpalstalle mutta sinä et kuulu. Jatka vain kusemista omille kintuillesi siellä koneesi ääressä kun päivystät 24/7.
Akan käppänä se siellä jaksaa kirjoittaa paskaa päivästä toiseen ja keksiä uusia nimimerkkejä niinkuin me emme tajuaisi että kaikki palstan vastustuskirjoitukset tulee samalta koneelta.
Älkää ihmeessä aloittako ja pilatko hyvää sunnuntaipäiväänne runsailla hiilareilla. Rasva ja proteiinit pitävät hyvin nälkää ja kasviksista saatte riittävästi kuituja. Kasvisten kuidut ovat pääosin liukenevaa terveellistä kuitua kun taas viljojen kuitu on liukenematonta selluloosaa.
(n. klo 8) meni tyhjään mahaan lasillinen Gefilus-mehua, sitten lautasellinen kaurapuuroa, jonka kanssa yksi ruokalusikallinen omenahilloa. Tämän jälkeen kaksi siivua ruisleipää, kaksi siivua 15% juustoa, maksamakkaraa, kaksi paistettua munaa, tomaatti ja iso kuppi kahvia.
Klo 10 lähden ajamaan tielle maastopyörällä 60-80km (vähän fiiliksestä riippuen). Lenkin jälkeen Gainomax.
Lounas onkin sitten klo 14-15, joka pitkän lenkin jälkeen ja sunnuntain kunniaksi on lasagnea, jonka kanssa tomaatti-sipuli-salaattia. Juomana piimä, ja jälkiruoaksi kahvi ja 4 palaa Fazerin Sininen suklaata.
Päivällinen klo 17-18, joka on 2 siivua ruisleipää, savupallasta 100gr, juustoa, punajuurisalaattia, tomaattia, omena ja 2-3dl piimää.
Iltapalaksi, noin klo 21.30, 1 karjalanpiirakka, juustoa, munavoita, leikkelettä, tomaattia ja 3-4dl maitoa.
mutta saatat kestää vaikka rasitatkin elimistöäsi. Minäkin vasta viisikymmenvuotiaana aloin oireilla tuollaisen ruokavalion takia ja sitten oli pakko valita joko hiilihydraattien vähentäminen tai lääkitys. Jos olet nuori vielä niin mikäs siinä. Pelaa vain venäläistä rulettia terveydelläsi mutta muista että iskee se diabetes ja sydäntaudit nuorempiinkin ikäluokkiin.
alle 3000kcal vuorokaudessa ja hiilarien osuus 30-40%. Ruokavalio on monipuolinen, joka takaa kaikkien tarvittavien ravintoaineiden saannin eikä sisällä roskaruokaa ja vain vähän puhdasta sokeria. Se on suorastaan erittäin terveellinen, sopiva urheilijalle ja myös tavalliselle kuntoilijalle, kunhan pitää annoskoot niin pieninä ettei saa energiaa enemmän kuin kuluttaa.
Jos olisit nuorempana syönyt yhtä terveellisesti, ja liikkunut muutenkin kuin vain sohvan ja jääkaapin välillä, et olisi ikinä sairastunutkaan.
Etkö tiedä että hiilihydraatti on elimistölle sokeria ja elimistö muuttaa kaiken syömäsi hiilihydraatin glukoosiksi. Ei auta yhtään jos varot vain sitä puhdasta sokeria. Se on ihan sama syötkö ruisleipää vai kidesokeria, sama lopputulos.
Nykyisin en syö roskaruokaa lainkaan. Olen jättänyt perunan, pastan ja kaikki leivät pois. Ne on roskaruokaa. Vihannesten kulutus on moninkertaistunut kun lautaselle ei tarvitse laittaa ravinneköyhää perunaa ja ei tarvitse pitää toisessa kädessä leipää.
ilman glukoosia ihminen kuolee. Toisaalta puhdas sokeri on epäterveellistä, joka syö elimistön kivennäisainevarastot, mutta kokojyvävilja on ollut ihmisen ravintoa aikojen alusta.
Olisit sinäkin liikkunut nuorempana ja syönyt monipuolisesti ja kohtuudella, niin olisit pysynyt fyysisesti ja psyykkisesti terveenä, ja voisit edelleen syödä normaalia ja terveellistä sekaravintoa.
Esim. täältä tietoa hiilihydraattiaineenvaihdunnasta ja liikunnan vaikutuksesta insuliiniherkkyyteen: http://www.omaplus.fi/index.html?n=3866
niin että jos ihminen ei saa ravinnostaan glukoosia, sokeria niin maksa ryhtyy sitä tuottamaan ja tuottaa sen verran mitä aivot tarvitsee. Periaatteessa ihminen ei tarvitse hiilihydraatteja lainkaan mutta kun sitä nyt on esimerkiksi kasviksissa niin siksi syömmekin vähähiilihydraattisesti., Runsashiilihydraattikuorma rasittaa eklimistöä ja altistaa mm. diabetekselle ja syövälle.
Asiallista tietoa miten VHH:lla syödään ja saadaan tuloksia.
VHH-laisten ruokavaliosta. Mikähän tästä tekee vaarallisen kun kaikki veriarvot paranee, ihminen tervehtyy ja voi elää ilman lääkkeitä.
muistutuksena miten aktiivi VHH:lainen syö.
Miten syödään terveellisesti
hämärtynyt ja himot ovat vallanneet sokeririippuvaisten mielet. Kun nyt kerran olette VHH-palstalla niin lukekaa miten VHH:lla syödään.
vielä ole syöneet aamiaistaan, kerrottakoon että kannattaa kokeilla hyvää oloa mikä tulee kun jättää ne puurot ja leivät syömättä ja vaihtaa ne siankylkeen ja kananmuniin.