Saatteko sanottua suoraan jos joku henkilö ei teitä enää kiinnosta? Jos kyse EI ole mistään satunnaisesta baarituttavuudesta vaan sellaisesta jonka olisitte elämässä tunteneet jo aikaisemmin ja orastava suhde olisi tekeillä? Suostuisitteko vain kiltteyttänne tapaamisiin ja sitten peruisitte ne ja silti pahoittelisitte ja selittelisitte?
Galluppia
.-.-.-
14158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
mahdollista
kumpi on mahdollista? Suoraan sanominen vai tapaamisiin suostuminen ja peruminen ja selittely?
tahansa
Aina kun olen jonkun jättänyt, olen uskaltanut sen naamakkain sanoa. Joskus on tosin meinanneet sanat takertua kurkkuun kiinni. Kun ei haluaisi toista kuitenkaan loukata ja tietää, että jätetyksituleminen loukkaa kuitenkin, vaikka sen miten hienotunteisesti tekisi.
asuisitte eri paikkakunnilla (kaukana) ja ei välttämättä tarvitsisi sanoa edes puhelimitse vaan vaikka tekstarilla/facebookissa, niin voiko se jollekin olla niin vaikeaa (jos kuitenkin on aloittanut koko jutun, suostunut seuraaviin tapaamisiin ja ennen niitä suunnitellut niitä yhdessä kanssasi)?
aika oudolle käytökselle. Enhän minä mihinkään tapaamiseen suostuisi, jos en olisi kiinnostunut. Tai tietysti kaverina voisin tavatakin, mutta mainitsisin sitten selkeästi, että kaverina voidaan tavata.
Mutta orastavaa suhdettahan ei kai voisi oikein ollakaan ennenkuin olisi tavannut useamman kerran. Sitten ne tapaamiset varmaan loppuisivat, kun mainitsisin että ollaan vaan kavereita tai jatkuisivat selkeästi kaveruuden merkeissä.
Tapaamisten peruminen tuntuisi oudolta. Joko sitä suostuu tapaamiseen tai ei suostu. Ja menee paikalle, kun on kerran luvannut.
Mut nyt suostun menemään saunaan :D
jos tapaamiselle olisi syy? toinen epämääräinen, toinen ymmärrettävä?
onko ky. kaverin alkuperäinen tarkoitus olla kaveri, vai onko hän jo lähtökohtaisesti ajatellut, että sinusta tulisi hänelle elämänkumppani.
Toki aina voi olla mahdollista, että on alkanut aivan kaveripohjalta ja toiselta puolelta kasvanut ystävyyttä vahvempaan tunteeseen.
sekäettä.
rupeis kenekää mieliks tapailemaan. Eli sanosin kyllä suoraan, että eipä oikeen nappaa nyt. Sori.
Toivotaan että laskinväärin ottaa viestisi hyvin eikä pahaa mieltä hänelle tule
varovaisesti selittäisin ettei tästä nyt mitään tule. Suostuisin tapaamiseen ja ehdottaisin ystävyyttä. Yleensä se sitten jää siihen. Mielestäni on rehellistä sevlittää asiat kokonaan, oli lopputulos sitten mikä tahansa. Kahden kesken, ilman yleisöä, pilkkaamista tmv.
pari kertaa sanottu ja ovat ymmärtäneet.
Monesti ihmiset vain kasvavat erilleen ja suuntaavat ties minne.
kiristys syytöksiä ja myöhemmin jopa pedofilia syytöksiäkin myös, loukkaantuneen naisen kosto on hirmuinen