Nyt on Tehy-lehdessä kirjoitus 4/2010 sivulla 26. kateus ja häpeys työyheisössä. Lukekaa kaikki Tehyläiset tuo kirjoitus, niin tiedätte miten pirullsita on olla kiusattu!!!
Tehy-lehti 4/2010
niks naks
3462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nyt on hyvä, että sairaalanväki tulee lukeneeksi miten suuri helvetti on olla töissä siellä, jos aletaan kiusaamaan. Se on näkymätön vihollinen. suosittleen kaikille luettavaksi kirjaa saa lainastosta "Henkinen väkivalta työpaikoilla". Se on työterveyslaitos julkaissut. Mittatilaustyönä on moni saanut juorujen päältä "turhan" eläkkeenkin, kun oikein hyvä launma alkaa jahdistaa ja akukaan ei puolusta uhriksi joutunutta.
koulutukseen kuulu muutenkin tämänkaltaisten tilanteiden kohtaamisen tapojen opintoja - opetetaan psykologiaa - opetetaan miten asiakasta autetaan tilanteissa - vai eikö.
Ja jos opetetaan, niin hyvinpä on opit sisäistetty, kun oma työpaikka voi olla pahin herhiläispesä.
tämäkin keskustelunavaus osoittaa henkisen tason ja syyn miksi kiusataan, ollaan kateellisia ja katkeria - ja tässä tapauksessa syyttä, sillä mitä väliä sillä on missään oikeassa mielessä, saako jakaa lääkkeitä vai ei, hoitajalle itselleen, sama palkkahan sitä tulee kuitenkin:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8941694
Siis tuollaisista asioista ne syntyvät ne tilanteen. Ollaan kateellisia, joku muu saa jotain mitä hän ei saa, vaikka vain tehdä jonkun osan työstä. Mitä välii! Eikö kumpikin ole yhtä arvokas kuitenkin työntekijänä.