Miten kauan haastattelu kestää

Haastateltu

Miten kauan haastattelu yleensä kestää? Minä olen onnekas ja pääsin erääseen haastatteluun. Jos haastattelu kestää todella lyhyen ajan (esim n. 15min) tai erikoisen kauan (esim n. 1 1/2h) niin voiko sellaisesta päätellä jotakin?

2

6239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...comme ca.

      Itse olen ollut työpaikkahaastatteluissa joiden kesto on ollut mitä tahansa n. 20 minuutista 2 tuntiin. Yleisin kesto on n. puolesta tunnista tuntiin. Myös haastattelijoiden määrä on vaihdellut yhdestä neljään. Haastattelukertojen ja testien yhteismäärä per paikka on niinikään ollut yhdestä neljään.

      Oman kokemukseni mukaan en ole voinut vetää mitään johtopäätelmiä paikan saamisen todennäköisyydestä haastattelun keston perusteella. Olen saanut paikkoja lyhyiden haastattelujen perusteella ja paikkoja on jäänyt saamatta pitkien haastattelujen jälkeen. Toisaalta olen saanut paikkoja joita en olisi haastattelun perusteella ikinä uskonut saavani, ja toisaalta on jäänyt saamatta paikkoja, joiden haastattelusta jäi tosi hyvä fiilis.

    • lyhyestä töihin

      Lyhyt haastattelu:
      a) työnanataja on jo päättänyt, ettei kuitenkaan palkkaa sinua ja haastattelu on vain muodollisuus
      b) työnantaja on jo päättänyt palkata sinut ja haastattelu on vain muodollisuus
      c) työnantajalla on kiire, mutta päätöstä ei ole tehty etukäteen

      Pitkä haastattelu:
      a) työnantaja on rehellisesti kiinnostunut sinusta tehtävään ja tahtoo tietää sinusta paljon
      b) työnajanta epäilee kykyäsi selvitä tehtävästä ja tahtoo siksi tietää paljon
      c) työnantaja on pitkäpuheista sorttia eikä ole tehnyt itselleen selväksi etukäteen, mitkä ovat olennaisimmat kysymykset haastattelussa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      74
      7617
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      128
      3037
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1884
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      69
      1709
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      126
      1540
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1482
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1202
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe