harrastaa satukirjojen lukemista. Arvatkaapa huviksenne mikä mahtaa olla miehen seksuaalinen taso?
Eräs tuttavani
Naisasialuuseri
12291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mä kävin just treffeillä miehen kanssa joka halus mennä katsomaan leffan "Liisa ihmemaassa".
Toisaalta siinä tarinassa oli jotain opettavaista.
Olin tuon leffan katsomassa ja pidin siitä suuresti! Mutta kerrohan, mikä siinä mielestäsi on tarinan opetus? Nimittäin itse löysin siitä myös aika ikävän opetuksen, erilaisuuden pelon: Herttakuningatar on paha ja epävarma, koska hänellä on iso pää, josta hänelle on naurettu. Hän kompensoi sitä hallitsemalla pelolla, vaikka välillä miettii, olisiko parempi olla rakastettu, sitä kuitenkaan ikinä kokematta. Hovihännystelijät eivät uskalla olla omia itsejään vaan teeskentelevät friikkejä. Lopussa, kun "hyvä" voittaa, ei ole anteeksiannosta tietoakaan, vaan paha kuningatar tuomitaan julmaan rangaistukseen. Ei kovin kiva opetus, jos erialisuudesta aina rangaistaan ja anteeksi ei anneta. Tosin on siinä kivojakin opetuksia:)
Vai on herttakuningatar paha koska hällä on iso pää? On siinäkin rouvalla murheet vaikka taatelia mahtaa olla ku rosvopäälliköllä.
Pokasin baarista kerran uskonnollisen miehen joka kertoi lukevansa raamatun läpi joka vuosi, oli melko kyvykäs sängyssä, vaikkei nyt ihan niin hyvin varusteltu ollutkaan kuin aiempi miesystäväni joka ei ollut lainkaan uskonnollinen, joten leikköhän tuolla satukirjojen lukemisella mitään korrelaatiota miehen seksuaalisen tason kanssa on.
Minäkin tunnen ihmisiä, jotka lukevat säännöllisesti Raamattua. Eivät kuitenkaan ole "lainkaan uskonnollisia", moni lukee ihan mielenkiinnosta ja tietääkseen asioista, niistäkin. Osoittaa siis vain viisautta ja fiksuutta ja suurta mielenkiinnon määrää elämän asioihin.
Satukirjojahan voi lukea monesta syystä. Joko siksi, ettei kapasiteetti riitä muuhun kuin näennäisesti yksinkertaisiin lukemisen tasoihin, mutta toisaalta joistakin saduista aikuinen voi ihan hyvin löytää mielekästä sisältöä tai muuta mielenkiintoista. Minusta joku Liisa Ihmemaassakin on matematiikkaa opiskelleen kannalta varsin mielenkiintoinen, vaikka lapsi näkisikin siinä vain sadun, jossa tapahtuu hassuja.
Arvaukseni siis on, että tuttavamiehesi seksuaalinen taso on korkea. Voin olla väärässäkin, sillä et anna tarpeeksi tietoja valistuneeseen arvaukseen.
Miten Liisa ihmemaassa liittyy matematiikkaan?
Ps. Ei kovin hyvä leffa.
Lewis Carroll oli matemaatikko, ja hän ujutti Liisan seikkailuihin ihme- ja peilimaassa -satuihin matematiikkaa. Nyt siitä on jo jonkin aikaa kun luin nuo kirjat, joten en ihan osaa esimerkkejä. Wikipedia kuitenkin osaa kertoa paremmin:
http://en.wikipedia.org/wiki/Alice's_Adventures_in_Wonderland#Mathematics
liisa ihmemaassa nyt se boredomin toinen harrastus:)?
Ei se ole, mutta olen kyllä lukenut molemmat aikuisiällä.
Miten satukirjojen lukeminen liittyy "seksuaaliseen tasoon" ? Mistä tiedät sen kaverin "tason" ? Ootko sä ollut sen kaaa silleen ?
Sadut ovat ihania, opettavaisia, mielenkiintoisia tarinoita ihmisistä, elämästä ja sen kaikenlaisista puolista ja asioista. Sadussa kerrotaan aina tarina, johon liittyy jokin juju, kasvattava, opettava, huomioitava juttu joka pitää hoksata ja keksiä. Jos ei 'kello kilahda', täytyy olla huolissaan, kilahtaako se oikean elämän asioissakaan.
Luen satukirjoja, muutenkin kuin jälkikasvulle. Seksuaalinen tasoni (mikä se sitten ikinä onkin) lienee erinomainen (oletan, että kyseessä on oma ja kumppanien tyytyväisyys sekä viriiliys). Niinpä päättelen tästä subjektiivisesta kokemuksesta, että tämän tuttavasi taso on erinomainen.
Milloin paljastat vastauksen? Saako samalla seksuaalisen tason määritelmän? Entä mistä tiedät tämän miehen seksuaalisen tason?