elikkäs, museorekisterissä olevan auton moottori tuli tiensä päähän (lohko menee vaihtoon) ja halvemmaksi tulisi vaihtomoottori. Nyt kuitenkin kun tuota museoajoneuvolausuntoa lueskelin, niin siinä on sekä runkonumero että moottorin valmistenumero mainittuna.
Jos nyt autoon moottorin vaihdan, mahdollisesti eri vuosimallin moottorin, niin tuleeko minulla vuosikatsastuksessa ongelmia? Eli katsotaanko vuosikatsastuksessa tuota museoajoneuvolausuntoa vai selviääkö pelkällä rekisteriotteella missä tuota moottorinumeroa ei ole mainittu?
museoreskitöröity auto, moottorin vaihto edessä
9
4167
Vastaukset
- Museoharrastaja..
Vuosikatsastuksessa ei välttämättä voi tulla mitään, jos katsastusmies ei huomaa moottorin mallista, että sitä on muutettu. Katsastuksessa yleensä katsotaan vain rungon numero. Jos vilppi paljastuu lähtee museoautostatus autolta tavallisessakin katsastuksessa. Lisänä saattaa tulla sanktioita mm. vakuutusmaksuihin ja ajoneuvon käyttömaksun joutuu varmaan maksamaan takautuvasti Ake:lle. Toki auton voi katsastaa tavalliseksi autoksi muutoskatsastamalla uusi muunlainenkin moottori autoon.
Mutta kehottaisin kuitenkin kääntymään niiden museoautokatsastajien puoleen jotka auton ovat hyväksyneet museoautoksi. Harmillistahan on, ettei rikkimenneestä moottorista saa enää ajokelpoista. Jos jostakin onnistuisit saamaan juuri samanmallisen moottorin kuin alkuperäinen oli, moottorin numeron muuttaminen museoautokatsastuksessa ei olisi kovin suuri operaatio. Rehellisyys kannattaa aina näissäkin asioissa.- fossiili1975
hienoa, kiitokset neuvoista. Vastaava moottori onneksi löytyi Saksasta, minkä malli on sama mutta valmistusvuosi meni yhdellä pieleen. Enköhän minä tuolla moottorilla kuitenkin saa luvallisen muutoksen papareihin.
- Museoharrastaja..
fossiili1975 kirjoitti:
hienoa, kiitokset neuvoista. Vastaava moottori onneksi löytyi Saksasta, minkä malli on sama mutta valmistusvuosi meni yhdellä pieleen. Enköhän minä tuolla moottorilla kuitenkin saa luvallisen muutoksen papareihin.
Kyllä yksi vuosi ei ole este moottorin iän suhteen. Tärkeintä on että kyseistä korimallia on valmistettu sillä uudella moottorityypillä. Vuoden ikäerosta on harvoin haittaa, ainoastaan silloin kuin tekniikka muuttuu uudessa moottorimallissa ratkaisevasti vanhan mallin loppuessa ja uuden alkaessa.
Hyvä kun sait uuden moottorin, museoautoharrastajat ovat yleensä sitkeää porukkaa hankkimaan tarvittavat osat autoonsa, kuten tämäkin osoittaa. Kun auto on rakennettu museokuntoiseksi olisi harmi jättää sitä käyttämättä tähän tarkoitukseen. Toivotan hyvää jatkoa harrastuksellesi. - naamioit kaiken
Museoharrastaja.. kirjoitti:
Kyllä yksi vuosi ei ole este moottorin iän suhteen. Tärkeintä on että kyseistä korimallia on valmistettu sillä uudella moottorityypillä. Vuoden ikäerosta on harvoin haittaa, ainoastaan silloin kuin tekniikka muuttuu uudessa moottorimallissa ratkaisevasti vanhan mallin loppuessa ja uuden alkaessa.
Hyvä kun sait uuden moottorin, museoautoharrastajat ovat yleensä sitkeää porukkaa hankkimaan tarvittavat osat autoonsa, kuten tämäkin osoittaa. Kun auto on rakennettu museokuntoiseksi olisi harmi jättää sitä käyttämättä tähän tarkoitukseen. Toivotan hyvää jatkoa harrastuksellesi.periaatteessahan voit laittaa minkä tahansa mallistoon kuuluneen moottorin siihenaikaan ja vaikka uudemmankin ,kunhan naamioit sen näyttämään originaalilta.tämä ei mitään huijausta sinänsä.nykysäännöksien mukaanhan mennään moottorinvaihdoissa,eikä katsastusmies kuule erota/tarkasta nro,vaan ihan silmällä päältäpäin koneesi alkuperäisyys vm,ellei nyt ihan äärimmäisyyksiin esim;kaasutinkoneesta ruiskuun sekä turboon mennä tai sylinterilukua lisätä jne.MR katsastaja ei enää konehuoneeseestasi ole kiinnostunut,se on jo tarkastettu aikoinaan.pidät vaan päivitykset piilossa naamioimalla kaiken ajankuvaan sopivaksi huolella.katsastusmiehillä ei toisaalta juuri mitään tietoa miltä jonkun-65 Buickin tai -72 Alfan jne konehuone näyttänyt uutena.nyrkkisääntönä:mitä erikoisempi,vanhempi ja harvinaisempi suomessa niin edes MR katsastajat ei perillä välttämättä,katsareista puhumattakaan.kokemusta on itsellä:-66 autossa-70 moottori ja uudempaa painosta vielä ,sekä vääränlaisella ilmanputsarillakin=ei mitään valittamista tullut MR kats.eipä tuo ketään kyl haitannekkaan,vanhahan tuo jo-70 on...
- Anonyymi
naamioit kaiken kirjoitti:
periaatteessahan voit laittaa minkä tahansa mallistoon kuuluneen moottorin siihenaikaan ja vaikka uudemmankin ,kunhan naamioit sen näyttämään originaalilta.tämä ei mitään huijausta sinänsä.nykysäännöksien mukaanhan mennään moottorinvaihdoissa,eikä katsastusmies kuule erota/tarkasta nro,vaan ihan silmällä päältäpäin koneesi alkuperäisyys vm,ellei nyt ihan äärimmäisyyksiin esim;kaasutinkoneesta ruiskuun sekä turboon mennä tai sylinterilukua lisätä jne.MR katsastaja ei enää konehuoneeseestasi ole kiinnostunut,se on jo tarkastettu aikoinaan.pidät vaan päivitykset piilossa naamioimalla kaiken ajankuvaan sopivaksi huolella.katsastusmiehillä ei toisaalta juuri mitään tietoa miltä jonkun-65 Buickin tai -72 Alfan jne konehuone näyttänyt uutena.nyrkkisääntönä:mitä erikoisempi,vanhempi ja harvinaisempi suomessa niin edes MR katsastajat ei perillä välttämättä,katsareista puhumattakaan.kokemusta on itsellä:-66 autossa-70 moottori ja uudempaa painosta vielä ,sekä vääränlaisella ilmanputsarillakin=ei mitään valittamista tullut MR kats.eipä tuo ketään kyl haitannekkaan,vanhahan tuo jo-70 on...
Museoajoneuvon rekisteriotteessa on alkuperäisen moottorin numero jota verrataan katsastuksessa olevan mootorin numeroon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Museoajoneuvon rekisteriotteessa on alkuperäisen moottorin numero jota verrataan katsastuksessa olevan mootorin numeroon.
Kyllä sen moottorin voi vaihtaa samanlaiseen, vaikka siinä eri kilpi onkin. Esm. Minin pyykkinarukahvat voi vaihtaa aikakauden vipukahvoihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä sen moottorin voi vaihtaa samanlaiseen, vaikka siinä eri kilpi onkin. Esm. Minin pyykkinarukahvat voi vaihtaa aikakauden vipukahvoihin.
Lisäks helppo virtsata ulos ikkunasta ajaessa, silloin.
- Anonyymi
Niin, auton kuluminen, korjaus- ja osien uusimistarve sekä muu rappeutuminen ei pysähdy siihen hetkeen kun auto museorekisteröidään. Vaikka auto seisoisi ajamatta, kumi- ja muoviosat haurastuvat ihan vaan ajankulumisen vuoksi.
Museoautolla voi olla mennyt historia tarkastikin tiedossa, mutta niin kauan kun se on olemassa, merkittäviä tapahtumia voi autolle tulla nykypäivänäkin ja tulevaisuudessakin.
Mitenkähän tulevaisuudessa näiden "nykyautojen" entisöinti, mihinkähän tilaan ne entisöidään, siihen valmistuslinjan päätepisteeseen, vai käytönaikaisten takaisinkutsujen muutosten pisteeseen? Itsekin pitäisi viedä nykyinen auto takaisinkutsukampanjaan jossa eräiden sulakkeiden ampeeriarvot tulevat muuttumaan tehtaan jäljiltä toiseksi. - Anonyymi
Ei kun nythän minä vasta luinkin otsikon tarkemmin, ei ollutkaan mistään museorekisteröidystä autosta kyse vaan ilmeisesti tullut kirjoitusvirhe, ja tarkoitettukin museoriskiturattua autoa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1026651KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3696221Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603093Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112574Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082225- 1251814
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341365Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340- 731237