Onko jotakin konstia millä kaalin saisi vähemmän haisevaksi? siis sen keittämisen jälkeen. kaalikeittoakin kun säilyttää jääkaapissa niin aina oven avattua koko kämppä haisee ihan pierulle :) onko siihe hajuun jotakin konstia koska tykkään kaaliruuista ja haluaisin niitä tehdä.
Kaalin haju?
16
4041
Vastaukset
jääkaapin lähistöllä. Ei kaalikeitto haise jääkaapissa eikä muuallakaan.
- se kaalikeitto
vaan haisee jääkaapissa. Ja voimakkaasti.
Ilmeisesti itse nautit vain "herkullisia" rasvapirtelöitä. - 56
se kaalikeitto kirjoitti:
vaan haisee jääkaapissa. Ja voimakkaasti.
Ilmeisesti itse nautit vain "herkullisia" rasvapirtelöitä.Älä säilytä sitä avoimessa astiassa. Kansi päälle tiiviisti. Kuivuukin muuten.
- kattilan kantta
56 kirjoitti:
Älä säilytä sitä avoimessa astiassa. Kansi päälle tiiviisti. Kuivuukin muuten.
ole (ei ainakaan meidän huushollissa) etteikö haju leviäisi.
Kattila muovikassin sisään auttaa kyllä. - Anonyymi
56 kirjoitti:
Älä säilytä sitä avoimessa astiassa. Kansi päälle tiiviisti. Kuivuukin muuten.
Ei auta
- Anonyymi
kattilan kantta kirjoitti:
ole (ei ainakaan meidän huushollissa) etteikö haju leviäisi.
Kattila muovikassin sisään auttaa kyllä.No ei todellakaan auta
- kaali haisee
että kaali ei haise,veikkaan ettet ole ikinä edes keittänyt kaalista yhtään mitään.
- lurrpss
nykyajan kaalit ei haise eikä maistu, niillä vois pelata vaikka mitä...tai käyttää aseena jengitappeluissa...kovia kuin kivet eikä pehmiä millään!
- kaalilaatikko
mutta se on hyvää,;laatikkona puolukkaa ja keittona...nam...nam...mutta se haju jääkaapissa...jak....
- Scarborough
Olen itse saanut parsakaalin haisemaan vähemmän keittovaiheessa lisäämällä suolaksi Herbamare-yrttisuolaa. Haju häviää heti, kun ripottelee päälle. Muuten en suostu mokomaa hajupommia keittämään. Tehoaisiko normaaliin kaaliin myös?
- ___________________.
tyypillinen uusavuttoman avaus tälläkertaa kohteena kaali. miksi keität kaalia, vokkaa sitä ja lisää muita vihanneksia sekaan.
kyseessä on näköjään kestotrollin avaus jolla ei todellisuuden kanssa ole mitään tekemistä. todennäköisesti keittotaidot ovat sitä luokkaa että keittää vedenkin pohjaan.
parisen vuotta VHH.lla olleena en ole yhtään kaalikeittoa tehnyt silti syön paljon kaalia paistettuna ja jos hajuhaittoja esiintyy miksi aloittaja keittelee kaalia?
kaalia voi käyttää paistamisen lisäksi käyttää myös raakana, salaatin osana. - hmm.
Laita hiukan tavallista ruokaetikkaa keitoksen sekaan. Etikkaa sisältävät mausteseokset, kuten chilikastike, auttavat myös.
- Liana
Laita jääkaappiin ruokasoodapurkki avonaisena. Se imee hajuja.
- Anonyymi
Kokeileppa palanen näkkileipää tai hapankorppu keitoksen päälle,
toimii kuin taikuri! - Anonyymi
Jääkaappin avonaiseen astiaan tai lautaselle (keittämättomiä ) kahvin poroja. Varmasti hajut häviävät.
Pidän aina kahvinporolautasta mikrossakin. - Anonyymi
Itsekkin ennen keitin kaalikeittoa. Nyt kaalit eivät sovi herkälle suolistolleni. Mietinkin äskettäin että onkohan tarpeen syödä ollenkaan ruokia jotka tuoksuvat pahalle.Onkohan luonto antanut vihjeen ja hajuaistin sitä varten? En tiedä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 992906
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on812380- 241916
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221490Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291460Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151335- 87882
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26867Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62816Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2729