1450 € / kk olen tyytyväinen palkkaan !

Gormi

Rahaa on suorastaan liikaa ! Suuri osa jää säästöön enkä tiedä mitä kaikella rahalla tekisin.
Työ on 8 h työtä päivässä. Kävelen iloisesti ja reippaasti koko työpäivän vieden roskia puristimiin.
Työssä saa liikuntaa, hyvää mieltä ja kunnon palkan.

8

989

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omn

      Sama täälä olen tyytyväinen vaikka minulla hieman pienempi tuo palkka,olisivat muuten kerran korottaneet palkkaani kieltäydyin koska en koe työtäni tuon arvokkaammaksi.

    • J

      nyky yhteiskunnassa olisi parempi jokaisen palkansaajan saada vähintään 2t,niin olisi muillekin sitä duunia.JOS KYSYT MISTÄ NE MANIT TULEE NE TULEE RIISTÄJILTÄ,KUN TÄSS YHTEISKUNNASSA TIENAA ESIM, KEDUSTAJA 6T/KK ON JOTAIN PIELESSÄ TEIDÄN AJATUSMAILMOISSA(EI PAHALLA).RAHA ON PAPERIA MILLÄ OSTETAAN KAIKKEA,MIKÄ TARKOITTAA TYÖLLISYYTTÄ JOILLEKIN.

      • kolmas mies

        Raha on paperia millä ostetaan kaikkea muualla kuin kotimaassa tehtyjä tuotteita joten mitä suuremmat palkat, sitä enemmän virtaa rahaa maastamme ulos huonontaen rahatilannettamme.
        Sosiaali- ja kaupanalojen työpaikoilla ei korvata teollisuuden menetettyjä työpaikkoja!


    • anna mulle?

      mitä tehdä, niin anna mulle? Tienaan bruttona 4500euroa kuussa ja olen silti kokoajan persauki. Tämä ei ollut provo

      • Häpeäisit!!

        et ole kaupallisella alalla töissä. Taitaa olla jotenkin hommat (ja piuhat) sekaisin, jos tuolla palkalla olet pa jatkuvasti ja ihan tosissasi kehtaa lisää matalapalkkaiselta pyytää.


    • Tilanteet muuttuu

      Hieno juttu sinulle! Minäkin olin tyytyväinen puolta pienempään palkkaani joskus aikoinani, kun olin sinkku ja opiskeluni juuri lopettanut. Nyt kun olen neljän lapsen äiti ja mieheni on sairas (kroonisesti) ja työkyvytön, ei palkkani enää riitä "mihinkään", vaikka on siis tuplaantunut noilta vanhoilta ajoilta. Eli toisilla vain on suuremmat menot, eikä lapsia voi lempata pihalle siksi, etteivät kaikki elämäntilanteet menneetkään niin kuin piti. Eli montako ihmistä elättäisit tuolla sinun palkallasi?

    • Voi hyvä ihmetys

      Jos 1450 on kunnon palkka, niin minä olen sitten aku ankka. Kun keskipalkka on n. 2900 euroa / kk niin kyllä lähemmäs tuota summaa tulisi ainakin päästä, tai sitten jos ei pääse, kannattaa olla tekemättä työtä ollenkaan.

      • kyllä..

        Kyllä työnteko lähes aina on kannattavaa ollut. Työkokemus on jo rahanarvoista tavaraa itsessään, ja ansiosidonnaista nautii mieluummin kuin työttömyyskorvausta, jos työttömäksi joutuu.

        Oma palkkani oli viime vuoden puolella bruttona keskimäärin 1300 euroa kuukaudessa, ja kyllähän se söi miestä tehdä työtä kauhealla tahdilla (silloin kun niitä teki, tunnit kun tahtoi yleensä jäädä alle 160) ja onnettomalla palkalla. Kun ehdotin silloiselle esimiehelleni palkan viilausta, niin tämän vastaus oli, ettei siitä sen enempää säästöön kuitenkaan jäisi. Ei tuo oikein minua tyydyttänyt, mutta kun ei muutakaan hommaa ollut tuolloin tiedossa, niin sillä mentiin. Työttömäksi jouduttuani ansiosidonnainen päivärahani oli nettona vain hieman yli 600 euroa, mutta kyllä se minulle on piisannut työttömäksi jouduttuani hyvin. Huomattavasti paremmin, kuin työttömyyskorvaus olisi riittänyt. Ja koulutusten yhteydessä tuleva ylläpitokorvaus nosti tulot jopa ihan hyvinkin riittäviksi, tulojen noustua nettona yli 800 euroon.

        Onneksi enää ei tarvitse noin naurettavalla palkalla kuitenkaan elää, koska ei siihen voinut mitenkään tyytyväinen olla. Tuurinkantamoisen myötä liksa hipoo nyt keskiansiota, ja säästöön todellakin jää ihan tuntuvasti, kun on tottunut pienellä pärjäämään.

        Kyllähän se näin on, että kyllä työstä kuin työstä pitäisi vähintäänkin sen 2000 euroa kohtuullisella (=normaalilla) työmäärällä saada. Mutta välillä niitä töitä kuitenkin kannattaa tehdä halvemmallakin, jollei parempaa ole tarjolla. Varsinkin työuransa alussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      30
      5053
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      67
      1930
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      113
      1817
    4. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1694
    5. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1690
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      232
      966
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      887
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      833
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe