Miten asia menee kun olen tuntityöpalkalla, ja kirjoitan muistiin kaikki kuukauden tunnit, ja saan palkkaa sen mukaan. Entä jos on pyhäpäivä joka on normaali vapaapäivä töistä? Saanko laittaa että "olin töissä" vaikka en oikeasti ollut, ja saada palkkaa sen mukaan? Aivan kuin kuukausityöntekijä saa?
tuntityö + pyhät
3
3510
Vastaukset
- työnantaja / tekijä
Hei
Et voi laittaa olleesi töissä. Laita tämän päivän kohdalle merkintä arkipyhä.
Tarkista oman alasi työehtosopimuksesta kuuluuko siitä sinulle arkipyhäkorvaus.Riipuen työehtosopimuksesta ja työsuhteesi pituudesta määritellään tes:sä arkipyhäkorvauksen määrä ja oikeus korvaukseen.
Mikäli arkiåpyhä ei olisi sinun kohdallasi ollut työpäivä ei siitä tule korvausta.- finlex1
Tarkennus: Itsenäisyyspäivä on poikkeus!
26.11.1937/388
Laki itsenäisyyspäivän viettämisestä yleisenä juhla- ja vapaapäivänä 3§
"Töiden keskeyttämisestä huolimatta on työntekijälle maksettava itsenäisyyspäivältä, jos se muuten olisi ollut työpäivä, täyttä työpäivää vastaava palkka. Jos työtä tehdään päivä-, tunti- tai urakkapalkalla, on palkan saamisen edellytyksenä kuitenkin, että työntekijä on ollut työnantajan työssä yhdenjaksoisesti vähintään kuusi työpäivää lähinnä ennen itsenäisyyspäivää.
Urakkatyön tekijäksi katsotaan, kun kysymyksessä on ruumiillinen työ, se, joka suoritetun työmäärän perusteella maksettavaa palkkaa vastaan on sitoutunut tekemään toiselle työtä tämän johdon ja valvonnan alaisena ja jota ei siinä ole pidettävä itsenäisenä yrittäjänä.
Urakkatyöstä lasketaan itsenäisyyspäivän päiväpalkka sen keskimääräisen päiväansion perusteella, mikä työntekijällä on ollut kuuden työpäivän aikana lähinnä ennen itsenäisyyspäivää, tai, jollei tätä perustetta voida käyttää, sen mukaan, mitä samanlainen työntekijä paikkakunnalla samaan aikaan yleensä saa."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1937/19370388
- ootko tarvkuts.
itse teen keikkatöinä tuntiliksalla, tuottotuntikorvaus. La- lisät ta maksaa, samoin iltalisät alan tessin mukaan- mutta- pyhinä eijoo keikkaa, ellei jokin hälyhomma josta laskuttaakin sitten niin et on varaa ihan pyhälisät maksaa...
Jos on työssä, velvoite siis, pyhänä, pyhälisä, arkipyhältä.
Kts. omasta tessistä muut lisät mistä maksetaan.
Vain ... laittaa olleensa töissä sell. vrk tai aikana jota oikeesti ei tehnyt, sain aloituksesta sen kuvan.
Ilmoitan itse ta.lle kloajat, pvm, mikä viikonpäivä, tunnit ja huomautukset onko kys. ilta/yö/tms.lisäjuttu tunnit, erkoistyö tms. vai mitäihmeellistä.
Kullakin ta:lla omat systeemit.
Minun ta ei maksa its.päiviä tms. ainakaan, kun vain tuottotunnista tulee joko perusliksa, tai lisällä höystetty riippuen minä pv, tai kloaikana tekee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot203375Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe112798- 282444
- 421837
- 511699
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101428- 411421
- 91411
- 531287
Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta
Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule2621125