tuntityö + pyhät

TIETSSS

Miten asia menee kun olen tuntityöpalkalla, ja kirjoitan muistiin kaikki kuukauden tunnit, ja saan palkkaa sen mukaan. Entä jos on pyhäpäivä joka on normaali vapaapäivä töistä? Saanko laittaa että "olin töissä" vaikka en oikeasti ollut, ja saada palkkaa sen mukaan? Aivan kuin kuukausityöntekijä saa?

3

3530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työnantaja / tekijä

      Hei

      Et voi laittaa olleesi töissä. Laita tämän päivän kohdalle merkintä arkipyhä.

      Tarkista oman alasi työehtosopimuksesta kuuluuko siitä sinulle arkipyhäkorvaus.Riipuen työehtosopimuksesta ja työsuhteesi pituudesta määritellään tes:sä arkipyhäkorvauksen määrä ja oikeus korvaukseen.

      Mikäli arkiåpyhä ei olisi sinun kohdallasi ollut työpäivä ei siitä tule korvausta.

      • finlex1

        Tarkennus: Itsenäisyyspäivä on poikkeus!

        26.11.1937/388
        Laki itsenäisyyspäivän viettämisestä yleisenä juhla- ja vapaapäivänä 3§

        "Töiden keskeyttämisestä huolimatta on työntekijälle maksettava itsenäisyyspäivältä, jos se muuten olisi ollut työpäivä, täyttä työpäivää vastaava palkka. Jos työtä tehdään päivä-, tunti- tai urakkapalkalla, on palkan saamisen edellytyksenä kuitenkin, että työntekijä on ollut työnantajan työssä yhdenjaksoisesti vähintään kuusi työpäivää lähinnä ennen itsenäisyyspäivää.

        Urakkatyön tekijäksi katsotaan, kun kysymyksessä on ruumiillinen työ, se, joka suoritetun työmäärän perusteella maksettavaa palkkaa vastaan on sitoutunut tekemään toiselle työtä tämän johdon ja valvonnan alaisena ja jota ei siinä ole pidettävä itsenäisenä yrittäjänä.

        Urakkatyöstä lasketaan itsenäisyyspäivän päiväpalkka sen keskimääräisen päiväansion perusteella, mikä työntekijällä on ollut kuuden työpäivän aikana lähinnä ennen itsenäisyyspäivää, tai, jollei tätä perustetta voida käyttää, sen mukaan, mitä samanlainen työntekijä paikkakunnalla samaan aikaan yleensä saa."


        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1937/19370388


    • ootko tarvkuts.

      itse teen keikkatöinä tuntiliksalla, tuottotuntikorvaus. La- lisät ta maksaa, samoin iltalisät alan tessin mukaan- mutta- pyhinä eijoo keikkaa, ellei jokin hälyhomma josta laskuttaakin sitten niin et on varaa ihan pyhälisät maksaa...
      Jos on työssä, velvoite siis, pyhänä, pyhälisä, arkipyhältä.
      Kts. omasta tessistä muut lisät mistä maksetaan.

      Vain ... laittaa olleensa töissä sell. vrk tai aikana jota oikeesti ei tehnyt, sain aloituksesta sen kuvan.
      Ilmoitan itse ta.lle kloajat, pvm, mikä viikonpäivä, tunnit ja huomautukset onko kys. ilta/yö/tms.lisäjuttu tunnit, erkoistyö tms. vai mitäihmeellistä.
      Kullakin ta:lla omat systeemit.
      Minun ta ei maksa its.päiviä tms. ainakaan, kun vain tuottotunnista tulee joko perusliksa, tai lisällä höystetty riippuen minä pv, tai kloaikana tekee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      172
      8451
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      452
      7610
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3880
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      161
      3675
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3054
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      55
      2815
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      43
      2060
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2056
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1883
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1791
    Aihe