Meillä on ollut parisuhde todella sotkuinen jo vuosia,aina kun on suuniteltu jotain parempaa niin joka kerta on sattunu joku mikä on sotkenut suunitelmat täysin, onko meillä vaan niin huono tuuri vai mikä ihme mättää, se on aivan selvää että kumpikin rakastaa toistaan, vaikka aika mysrkyistä on ollut kyllä sen on oppinut vuosien varrella huomaamaan. Aina kun toinen haluaa sopia niin sitten toinen ei, ja tää on molemmin puolista, nyt kun minä haluaisin sopia niin vastapuoli ei, tämä on jo ihan koomista mutta ei tälle voi nauraakkaan eikä paljon nauratakaan. Juuri kun nyt olen saanut taas kerran raha-asiat kuntoon ja olis siltä osin helpompaa niin vaan aukea,nyt kun minä myönnän vikani ja olen ememmän kuin helvetin pahoillani kaikesta ja vastapuoli ei myönnä virheitään, ja kun on hyvin ilmeistä että eron toteutuessa molemmilla laskee elämänlaatu ratkaisevasti, siltikin tuntuu että minun on erottava naiseta ja elettävä sillä mitä jäljelle jää, ja selvitettävää olis vaikka miten helvetisti..
sotkuinen
ss
2236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No ei hyvältä kuulosta! Oikea taistelupari olette!
Oiskohan siitä neuvosta hyötyä, että opettelisitte hillitsemään itsenne, ettekä ottaisi kaikesta aina niin nokkiinne! Voisitte vaikka siitä keskustella seuraavalla kerralla, kun on "rauhan" aika! ;)
Mitä jos yksinkertaistaisit. Onko kaikkea tarpeellista selvittää, varsinkaan jos siitä ei seuraa kuin iso sotatila. Rauhoitu, elä ja anna ajan kulua. Etsi itseäsi kiinnostavaa puuhaa; harrasta, matkusta ... tee mitä tahansa, minkä parissa unohdat parisuhteen ja arjen huolet. Jatka vaan nauramista, ota huumorilla, pilke silmäkulmassa. Jos kaverisi ei huomaa asenteen muutosta ja 'tule mukana' niin uudella asenteella tulevaisuutta on kuitenkin helpompi ajatella eteenpäin.