kolme kuukautta seisseestä vaunusta, lämmöt täysille ja kattoluukut auki, myös sisältä kaikki kaappien luukut auki, olisiko paras keino, pitäisikö olla jokin lämpöpuhallin lisäksi?
Kosteuden poisto
talvella käyttämätön
183207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
pidät lämmöt vuorokauden niin kaikki ok.
vaunussasi kun se oli kylmiltään?. Minulla on ollut sellaiset kangaspussit joissa on jotais ryynejä jotka sitovat kosteutta itseensä.Pari kertaa tallven aikana kuivatin ne uunissa ja kyllä tuli kosteutta aika lailla.Nyt olen pitänyt lämpöä päällä välillä ja kevätaurinkokin alkaa lämmittää koppia mukavasti.Hyvin on auto talvehtinut ei ole lumet sulaneet katolle eikä vesikään ole yrittänyt tulla saumoista sisään.Mukavaa kevättä ja tulevaa kesää palstan lukijoille.T: Autopari pirkanmaalta.
Ryynipusseja saisi, olisivatko oikealta nimeltä silica-geliä, sitähän on kodinelektroniikka pakkausten mukana sellainen pikkupussukka. Mutta vaunussa ne pussit pitäisi olla kai suurempia.
sillä ne koskeudet hävii kunnon kevät aurinkossa
Caravan marketista.Ovat pitkäikäisiä kun ne voi kuivattaa uunissa 130 asteessa noin 3 tuntia välillä kun niitä kääntelee ja ravistelee tulee paras kuivaus tulos.Muistaakseni pusseja on kahta kokoa,eikä käyttöikäänsä nähden olleet edes kalliita.
Pitääpä suositella, kun kukaan ei ole vielä ehtinyt...
Halvin tapa tuohon kuivatukseen on määrätyn tyyppinen kissan hiekka! Aivan totta!
Se on aivan samaa tavaraa, mitä caravan-myymälät myyvät vähän kalliimmalla hinnalla!
http://www.omatmerkit.inex.fi/omdet.asp?viewID=1092&productID=587
ole kosteudenkerääjät tänä talvena keränneet kosteutta. Ilmeisesti sitä ei ole ollut, kun leutoja ilmoja on ollut niin vähän.
Ryynipussi tai suola joka vaihdetaan aika-ajoin sitoo toki kosteutta itseensä, mutta miksi se muuttaa auton tai vaunun ilman kosteuden? Ei yhtään miksikään. Kaiken suolan(suolaa on myös silica-gelikin) imemän kosteuden tilalle tulee tuuletusreikien kautta sama määrä kosteutta ja sisätilan kosteus pysyy ennallaan. Kuivana auto tai vaunu saataisiin pysymään siten, että se olisi täysin tiivis ja ainoa sisään tuleva ilma tulisi silica-gelillä täytetyn "suodattimen" kautta. Eli kori "hengittäisi" tämän suolasuodattimen kautta. Tämä systeemi on käytössä ainakin sähkönjakeluverkon muuntajissa missä kosteutta ei saa päästä muuntajaöljyn sekaan. Lämetessään muuntaja "uhaltaa" ilmaa ulos ja jäähtyessään ulkoa uutta sisään. Sisään tuleva ilma tulee silica-gelin kautta jossa kosteus imeytyy ryyneihin.
Miettikääs miten voi estää matkailuajoneuvossa uuden kosteuden tulemisen suolaan imeytetyn tilalle, kun matkailuajoneuvossa on mm: kattoluukuissa ilmatie riittävän hengitysilman samisen varmistamiseksi?
Suolan ja kaikenmaailman ryynikuivaimien säilyttäminen matkailuajoneuvossa sen kuivanapitämiseksi on täyttä huuhaata. Riittävä tuuletus on pääasia. Ei matkailuajoneuvon rakenteet kostu säilytyksessä, jos riittävä tuuletus on järjestetty eikä ilmankiertoteitä ole tukittu.
Rakenteen kostumista voi tapahtua talvikäytössä mikäli rakenteet eivät ole höyrytiiviitä ja sisältä ulospäin menevä lämmin ilma saavuttaa kastepisteen rakenteiden sisällä ja tiivistyy vedeksi.
Ei kosteus ole pahinta ilmaan sitoutuneena. Kastepisteen alapuolisissa lämmöissä, kun kosteus tiivistyy kylmille sisäpinnoille on pahempaa. Silloin kaikki kosteus minkä kosteuden kerääjä ehtii "imeä" ilmasta pois on poissa myös kylmiltä pinnoilta helmeilemästä. Tärkein pointti on kuitenkin HYVÄ TUULETUS, kuten kerroitkin.
Pitää paikkansa kaikki mitä sanot. Ongelma on vaan siinä, että suolat imevät kosteuden ilmasta, mutta kokoajan tapahtuu uutta ilmankosteuden nousua. Ilma pyrkii luonnostaan pysymään samassa ilmankosteuden tasossa kuin ympäröivä ilma mikä tulee tuuletusaukojen kautta. Ilmankosteuden tasoa ei voida alentaa matkailuajoneuvon kaltaisessa tilassa, jossa poistetun kosteuden tilalle pääse nonstoppina tulemaaan uutta.
Ja ihan oikeassa olet tuon tiivistyvän kosteuden suhteen, että se on se pahin. Veneen talvisäilytyksessä olen huomannut tuon kosteuden tiivistymisongelman. Veneessä on eristämättömiä pintoja ja lämpötilavaihtelut ovat niin nopeita, että ilma ei ehdi vaihtua pintojen jäähtyessä ja tapahtuu se ilmiö, että jäähtyviä pintoja lämpimämmässä ilmassa oleva kosteus tiivistyy vedeksi ennen kuin ehtii tuulettua.
Pitkään kylmänä seisseen vaunun kosteudenpoisto lämmitys pitää aloittaa vähitellen, että lämpiävän ilman sisältämä kosteus ei tiivisty vielä kylmiin rakenteisiin vesipisaroiksi. Aloita lämmittäminen rauhallisesti, reilusti tuulettaen siihen asti, että seinät ja muut rakenteet ovat lämmenneet kunnolla asteisiksi. Enimmän kosreuden haihduttua voi lämmitystä lisätä asuinlämpötilaan tai vaikka lämpimämmäksikin, loppu kosteuden poistamiseksi tekstiileistä.
syntymisen estää ennalta ja saada vaunun lämmitetyksikin ilmaiseksi: www.enean.com
Mitä mieltä olette?
Kosteuden kerääntymisen kannalta pahinta aikaa on yleensä marraskuu-tammikuu seutu. Ilman suhteellinen kosteus on liki 100%. Paksut pilvet estävät tehokkaasti päivänvalon näkymisen viikkokausiksi. Näissä oloissa ei aurinkokennosta paljon energiaa saa ulos. Vaunun katolle sijoitettu kenno ei talvella paksun lumikerroksen alla juurikaan hyödytä. Monilla näyttää vaunu olevan käyttämättömänä 5-6 talvikuukautta, etteivät käy katsomassa sitä. Eikä lumikuormaa luomassa vaunun katolta.
Viime talvi oli kosteuden kerääntymisen puolesta helppo. Pitkä kuiva pakkaskausi piti vaunun sisäpuolen kuivana. Lumen määrä vain aiheutti vaunujen ilmankierrolle hankaluuksia, ja keväämmällä lumen paino.
muodostuu vasta kun saa hintatiedot näytille.
katolle sijoittaakaan, vaan seinälle. Helpoimmalta tuntuisi asentaa se suoraan esim. liesituulettimen hormiin. Lumi tuskin silloin haittaisi, mutta suuntaus pitäisi tietysti olla aurinkoon päin.
hintakin näkyvillä. Vaunuun varmaan sopisi tuo pienin malli, 395 euroa.
Suola (natriumkloridi) ja silicageelit on olleet käytössä talvisaikaan. Ylivoimaisesti edullisimmaksi ja tehokkaimmaksi olen havainnut tiesuolan, kalsuimkloridin. Pesuvatiin tai kahteen sellaiseen, 3-5kg kerrallaan.
25kg säkki riittää useammaksi talvikaudeksi. Säilytä säkki kunnolla suljettuna.
http://www.agrimarket.fi/main.cfm?iA=252973
Minä laitoin tuon kalsiumkloridin useaan harvaan kangaspussiin riippumaan ja tilava astia alapuolelle.Vettä kertyi liki 5 litraa seisonta-aikana.