nuoren naisen sellut?

herregyyd!

Ei hyvän tähen, olen vasta kakskymppinen tyttö ja eilen koin kunnon järkytyksen kun katselin valkeassa valossa reisien ja pepun seutua. Hirveän muhkurainen iho. HIRVEÄN. Aina pakaroista melkein polvitaipeeseen asti takareidet oli ku vanukasta!
Voiko tälle oikeasti tehdä enää mitään? Kesäkin vielä tulossa! Sellu ja muhkurat ei tunnu mitenkään käsiin, ei ole kivuliasta tms, näyttää vaan hullun pahalta. En ole aiemmin huomannut kuin pepun seudulla löllöä.

Mittani ovat 178cm/62kg, tosi pitkä ja hoikka. Elämäntavat on kunnossa, syön enimmäkseen kasvisruokaa. Liikuntaa harrastan aika normaalisti (kai), käyn lenkillä kerran pari päivässä ja salilla tai uimassa noin kerran viikkoon.. En mikään himoliikkuja siis mutta etenkin ulkona tykkään olla muutenkin koko ajan.. Äidilläni oli jo nuorena paljon selluliittia, geeneissäkin vielä kaiken hyvän lisäksi? :D E-pillereitä olen syönyt vuosikaudet mutta tuntuu että vasta tässä vuoden kuluessa iho on mennyt tuollaiseksi :S

Mitä kummaa? Voiko asialle tehdä jotain kun olen vasta kaksikymmentä vai onko löllö tullut jäädäkseen? :D Seison oikeasti vaikka päälläni että saan ihoa tasoitettua :S

3

1082

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hm

      Minulla tulee samanlaista, jos istun paljon.
      Hieronta ja venyttely on auttanut.
      Luulen, että lihaksetkin voivat jännittyä muhkuroille, koska ovat oienneet, ettei aina ole selluliittia.

    • 6+10

      Selluliittia on melkein kaikilla naisilla enemmän tai vähemmän. Itselläni sitä on ollut 16-vuotiaasta lähtien, joskin e-pillereiden myötä se on tainnut vähän lisääntyä. Tällä hetkellä olen 25-vuotias, harrastan rankkaa liikuntaa n. 7 tuntia viikossa ja rasvaprosenttini on noin 20 - en siis todellakaan ole mikään sohvalla makaava läski. Tästä huolimatta reiteni ovat melkoisen muhkuraiset. Selluliitti ei siis ole mikään vanhojen ja lihavien vaiva, joka olisi jotenkin epänormaali. Se on tavallinen naisen vartalon piirre, joka tällä hetkellä sattuu olemaan kovasti muodin vastainen.

      En nyt oikein osaa sanoa mikä siihen auttaisi, vai auttaako mikään.

      • jfdsäaj

        Kuuluu naiseuteen. Selluliitti. Pikkutytöillä ja miehillä sitä ei ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      998
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      288
      853
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      738
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      691
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      44
      617
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    Aihe