Norjalaisilla naulateltta

Suomalaisilla etuteltta,mitä eroa näillä on .Naulateltassa tarkenee talvellakin etuteltta pääasiassa vain lämpimänajan käyttöön.Koskahan kausipaikkalaisille alkaa ilmestyä näitä Norjalaistyylisiä naulatelttoja,näyttivät ihan fiksuilta keksinnoiltä.
5735
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Samaa mietin itse. Katsohan vain - kohta alkaa kateuden kalatus tästä asiasta, kun norskit ovat hoksanneet asian eikä Kilpisjärvi (vai oliko se Enontekiön kunta) ole asiaan ottanut kovin tiukkaan linjaa.
Kun juuri tänä iltana katselin dokumentin tv:stä, niin kovin asiallisilta näyttivät nuo lisäosat - oikeat lapinlisät :) Eikä norski eds kelpuuta huonoa.
Jos nyt Hki-Tre-Oulu alueelta alkaa valtaväestö kateudessaan huudella "lakia on noudatettava" jne .niin muistakaa että se on nimenomaan tuon paikkakunnan ihmisten asia, ei muiden.

Äänestä
  • Onhan noita ollu kauan Suomalaisillakin Masalassa ainakin.

    Äänestä

Muinoin Torniojärvellä näin ensimmäiset naulateltat ja nyt kun olen jo päässyt kokeilemaankin niin huippuhyvä idea!
Suomeen vain samanlaisia.
Ja vuokrattavaksi myös kausipaikoille - ei revi myrsky eikä hakkaa sade eikä homehdu ym.

Äänestä
  • Olisi paras ostaa kesämökki jos pitää rakentaa vaunun ympärille,mitähän tähän sanoo paloturvallisuus.

    Äänestä

  • 00000000000000000000 kirjoitti:

    Olisi paras ostaa kesämökki jos pitää rakentaa vaunun ympärille,mitähän tähän sanoo paloturvallisuus.

    halvalla,niin se olis vaihtolavakiskoilla.Sitten kun sen laittais kausipaikalle,mitäs palopäällikkö siihen tuumais.Kumipyörillä reissattais ja parakki pysyis kesät talvet parkissa.Sisustaa voisi mielensä mukaan rempata viihtyisäksi.Kaikki campingit eivät varmasti antaisi lupaa parakille,mutta eihän joidenkin vaunujakaan ole vedetty enempää kuin siihen missä se nököttää ilman renkaita tukien päällä terassi kiinni kyljessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peeling kirjoitti:

Suomalaisilla etuteltta,mitä eroa näillä on .Naulateltassa tarkenee talvellakin etuteltta pääasiassa vain lämpimänajan käyttöön.Koskahan kausipaikkalaisille alkaa ilmestyä näitä Norjalaistyylisiä naulatelttoja,näyttivät ihan fiksuilta keksinnoiltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu