Hei! Tarvitsen apuanne hiustenlähtöön liittyvässä ongelmassa? Hiukseni on vaaleat ja aina olleet ohuet. Myöskin hiuksia lähtee tosi paljon päivän aikana. Mitään kaljuuntumista ei kuiteskaan ole havaittavissa. Syön terveellisesti ja monipuolisesti sekä harrastan liikuntaa. Hiukseni rasvoittuvat ja siksi joudun ne pesemään päivittäin. Värjään hiuksia noin kaksi kertaa vuodessa. Minulla on laktoosi-intorelanssi. Ostan osittain laktoosittomia tuotteita sekä osittain hylatuotteita. Silloin tällöin sorrun myöskin suklaaseen. Voiko hiustenlähtö aiheutua laktoosivaivasta? Onko kellään muulla vastaavaa ongelmaa?
Hiustenlähtö
joanna27
4236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itseasiassa kirjoitin tänne päivä sitten samanlaisesta ongelmasta. Itselläkin on vaaleat ja ohuet hiukset, ja päivän aikana hiuksia lähtee paljon. :S En enää uskalla värjätä hiuksiani, viimeksi otin värinpoiston jotta saisin blondit hiukset takaisin, mutta sitä ennenkin hiuksia on lähtenyt. Ennen oli paksummat hiukset.. :
Tutkaile shamppoosi INCI-listausta. Ainakin sodium laureth sulfate ym. sulfaatit saattavat ärsyttää päänahkaa, varsinkin päivittäin käytettynä. Kannattaa siis välttää shamppoita yleensä (pelkkä lämpimällä vedellä pesukin on hyvä) tai käyttää jotakin mahd. luonnollista shamppoota (esim. Sante). Valitettavasti en enempää osaa auttaa, mutta on hyvä huomioida se asia, että hiusten "hoitoaineet", väriaineet, muotoilutuotteet ym. mitä meille kaupataan, ovat melkoisia myrkkyjä päänahalle ja luonnolle.
Moi! Kannattaa kokeilla RAUCH-sarjan hiusvettä mikä on lähtevälle tukalle tarkoitettu. hyvä ja riittoisa
saa apteekista haju mieto käytän päivittäin hiukseni kasvaa hyvin.
Kiitos paljon teille vinkeistä..