MINKÄ MERKKISEE AUTOON KUULUU REKISTERINUMERO HRA-249?
MINKÄ MERKKINEN AUTO
UTELIAS66
27783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
tekstiviesti akelle niin saat tiedot, kuten omistaja jne!
KYSYIN TUOTA ASIAA TÄÄLLÄ, JA TOTTAKAI SEN SAA JOSTAIN SELVITETTYÄ, EN VAAN VIITSI ITSE ALKAA KAIVAMAAN TUOTA TIETOA
JA EI KIINNOSTA OMISTAJAT TMS, AINOASTAAN AUTON MERKKI
Mene töihin ja hanki rahaa niin sulla on varaa soittaa ja kysyä sen rekkarin kiinnityspaikan merkki!
Tekstiviesti numeroon 16258 ja viestiin at hra-249.Viesti ei maksa ku reilu euron!
Ja vieläpä netistä, ja ilman hakkerointia:
Merkki Datsun-Nissan
Malli CHERRY
Käyttöönottovuosi 1983
Sylinteritilavuus 1270 cm³
Omamassa 850 kg
ja näyttäisi vielä että auto olisi pitänyt katsastaa viimeistään 30.11.2009 mutta eipä ole katsastettu...
ihme miten muille on niin vaikeaa vastata tähän
Sopiiko vielä kysyä että mikä tämä ilmainen tiedonlähde on?
Lukuisia hakutuloksia löytyy ja malli heti eka osuman otsikossa.
yleensä tuonikäiset Cherryt olivat 1,5 koneella. Eipä näy näitäkään enää paljon liikenteessä, aikansa ja tyylisuuntauksensa parhaimman näköisiä autoja Datsun/Nissan Cherry ja Sunny 1982-86.
Minun toinen autoni, ensimmäinen japanilaiseni, ensimmäinen etuvetoiseni ja ensimmäinen 80-lukuinen talviautoni oli 1984-mallinen 1,3 cherry. Valitettavasti edesmennyt jo, niin mätä oli monesta paikasta ja tuulilasikin rikki, ja kun oli liimalasi, ei voi itse vaihtaa, eikä viitsinyt uutta lasia muutenkaan 1500 mk:n autoon hankkia.
Hyvä vetositkeys moottorissa. Ja lämmityslaite tuon sukupolven cherry/sunnyssa kerrassaan sellainen, että parempaa ei autossa varmaan voi juuri esittääkään. Saa melkein vaikka saunamaisen lämpötilan sisälle jos haluaa.
1983-mallinen ei ollut tuon näköinen alunperin:
http://viheraho.com/katsastus_30.11.2005/slides/PB300141.JPG
Tuo on kakkosmallin keulailme, 1985-86. Jos todella on 1983, on täytynyt päivittää umpiot ja maski uudemmasta....
KYSYÄ MIKÄ TUO ILMAINEN INTERNETPOHJAINEN TIETOJÄRJESTELMÄ/TIETOJÄRJESTELMÄT ON, VOIT KYSYÄ SITÄ ESIM JOLTAIN HÄKKIAUTOKAUPPIAALTA, IHAN VAPAASTI ;)
mikään kovin harvinainen, mistä ihmeestä olet saanut moisen käsityksen? Minullakin oli aikanaan useamman vuoden -83 vuoden Cherry, nimenomaan 1,3 koneella. Vaaleansininen vauhtihirmu, en tosin tiedä onko enää hengissä. Vaihdoin sen sitten lopulta Sunnyyn vuosimallia -86, jolla ajelinkin yhdeksän vuotta.
NO KERRO SE REKKARI, NIIN SELVITÄMME HETKESSÄ AUTON TIEDOT, JA ONKO LIIKENTEESSÄ YMS
Eipä näy turbojakaan. Sellasen kun saisi alkuperäisenä ja tervepeltisenä. Ei se raketti nykymittapuun mukaan ole, mutta ihan kiva auto.
T:Alf
Tuhatkuutioinen oli myös harvinainen. jäi vähin äänin pois kun micra tuli.
Sitten oli myös alfa romeo arna, cherryn kori alfan tekniikalla, omalaatuinen ristisiitos:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Alfa_Arna.JPG
kannattaa se olla 1.3 koneella -86 :D
aijjaij, ois kannattanu korjata. pikkuvikoja jos mätä monesta paikasta ja tuulilasi rikki, korjausta vaan vailla..
Lada Samara V8 6.2D
älä julkaise rekisteriä, älä edes osaa siitä,
siitä voi koitua todella suuri harmi sinulle, ennemmin tai myöhemmin,
ei auta edes katuminen.
aloittajapelle hakee parempaa näkyvyyttä kotisivulleen, jossa hän kokee tulleensa alkossa väärinkohdelluksi
Ja me muut pellet autettiin häntä siinä
höhhöhh
MITÄ HAITTAA SIITÄ ON JOS REKISTERINUMERON TÄÄLLÄ SANOO, MENE PÄIVÄKSI KADULLE SEISOMAAN, NÄET TUHANSIA REKISTERINUMEROITA.
SITTEN VOIDAAN VAIKKAPA VETÄÄ IHAN "PÄÄSTÄ" REKISTERINUMERO, ESIM ABC-123 JA KATTOA TIETOKANNASTA MITÄ SIITÄ LÖYTYY:
Merkki Porsche
Malli 944
Käyttöönottovuosi 1990
Sylinteritilavuus 2990 cm³
Omamassa 1440 kg
JA TOISESTA TIETOKANNASTA VIELÄ SELVIÄÄ, ETTÄ KATSASTUS 17.8.10 MENNESSÄ, VEROT JA VAKUUTUKSET OK
ota pois toi capslock täältä,
erittäin ärsyttävää lukea vain suuria kirjaimia
Katsastajana pääsen suoraan tietokantoihin vaikka kotikoneelta. Löytyy aivan kaikki mahdollinen katsastushistorioineen ja vikalistoineen
Ei tässä mitään ihmeellistä ole !
Onpa kiva tommosia täällä julkisesti kysellä, sama kuin kyselisi että kuka ton tämmöinen henkilö kuin 010203-1111???
NETISSÄ EI OLE PALVELUA JOSSA VOI SELVITTÄÄ HENKILÖTUNNUKSEN AVULLA NIMEN TAI TOISINPÄIN, JA LISÄKSI HENKILÖTUNNUKSIA EI NÄE TUHANSIA PÄIVÄSSÄ, YMMÄRRÄTKÖ ERON?
JA HENKILÖ 010203-1111 OLISI TÄLLÄ HETKELÄ 107 VUOTIAS, JOTE TUSKIN HÄNTÄ HAITTAISI HÄNEN NIMENSÄ KEROMINEN.
JA KAI TAJUAT MYÖS, ETTÄ EI KAIKILLE OLE PÄÄSYÄ ILMAISIIN TIETOKOANTOIHIN, JOSTA NÄKYY AUTON TIEDOT
nissaniin
Itse löysin tällaista tietoa tuosta rekkarista HRA-249.
Ja ei, minulla ei ole pääsyä minkäänlaisiin salattuihin tietokantoihin, mutta pari niksiä on takataskussa, rahaa en näistä tiedoista maksanut.
Rekisterinumerolla saadut tiedot*
Rekisterinumero: HRA-249
Valmistenumero: JN10RPN12U0018614
Merkki: DATSUN-NISSAN
Malli: 2D CHERRY 1.3 GL HATCHBACK-RPL599002
Sylinteritilavuus: 1270
Käyttöönottovuosi: 1983
Terv. jenkkiharrastaja