Naisten pinnallisuudesta

saatu jälleen uusia todisteita mutta käsittääkseni Men's Healt on ulkomaalainen lehti
mutta uskoisin että Suomalaiset naiset ovat samaa mieltä näiden asioiden kanssa:
http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/suhteet.asp?id=2078900

Nämä asiat sotivat sitä vastaan että kun treenaa niin tuloksia tulee erittäin
hitaasti ellei käytä jotain lihasmassaa lisäävää ainetta.
10375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Hyväksy itsesi sellaisena kuin olet, se lisää itsevarmuuttasi ja täten naiset eivät piittaa muista ominaisuuksista ja se on tosi!!

Äänestä

että tämä juttu alkoi:
"Miehet, naiset kiinnittävät huomiota muuhunkin kuin ulkonäköönne. MUTTA..."

Ihan vastaavan tutkimuksen voisi tehdä miehille ja saada aivan stereotyyppisiä vastauksia. - Miehethän tietenkin tsekkaavat aivan ensin naisen luonteen; kiltteys, älykkyys ja lastenkasvatustaidot, mutta mihin he SEN JÄLKEEN kiinnittävät huomiota ? Ööööö... Olisiko; rinnat, takamus, vyötärö, sääret ? Jos siis poisluetaan kasvot ja hiukset jotka eivät tuossakaan kyselyssä olleet vaihtoehtoja, kun puhuttiin vain lihasalueista.

Äänestä

pehmeistä miehistä ja sitten kuintenkin sain miehen, jolle se massa ei tuu millään..
noh, ei kai sitä nyt täydellisyyttä vaaditakkaan.

Äänestä

Tuo koko artikkeli alkaa näin:
"
Miehet: naiset kiinnittävät huomiota muuhunkin kuin ulkonäköönne. Mutta silloin kun heidän silmänsä harhailevat, mitä lihaksia he katselevat? "

Eli tuossa on kysytty mitä lihaksia naiset katselevat, ei yleisesti mitä pitävät tärkenä miehessä. Eli eipä lueta kaikenmaailman hömppälehtiä kuin piru raamattua. ;)

Ja vieläkin kyseessä oli kysely liittyen makuasioihin, ne saavat sotia niin paljon vastaan vaikka mitä, koska ne ovat VAIN makuasioita. Jos joku tykkää enempi ruispuurosta kuin ohrapuurosta, niin ei sitä muuta se, että kaupassa on tarjolla ohrapuuroa. Eikä se tarkoita, etteikö se kuluttaja puuronhimoissaan ostaisi sitä ohrapuuroaan.

Äänestä
  • Erään tutkimuksen mukaan naisen katse kiinnittyy ensimmäisenä miehen peppuun, tai tarkemmin sanoen lantioon. Ihan kuten miestenkin katse naisissa, koska lantion leveys/kapeus paljastaa ihmisen sukupuolen. Sillä tavalla transut on helppo tunnistaa, vaikka muuten olisivat ihan naisen näköisiä.

    Äänestä

Kannattaa kuitenkin muistaa, että naisten mielestä usein vaatii vähemmän lihasta saavuttaakseen "lihaksikkuuden" kuin miesten mielestä. Eli ihan perinteinen hoikka ja jäntevä mies on monen naisen mielestä riittävän lihaksikas. Jotkut taas vaativat suuria lihaksia, mutta näille ei yleensä ole silloin niin suurta merkitystä jos on hieman mahaakin. Toki on myös niitä, jotka vaativat suuria lihaksia ja kiinteyttä, mutta nämä ovat aika harvassa. Tällaisia miehiä on kuitenkin hyvin harvassa.

Äänestä
  • "Kannattaa kuitenkin muistaa, että naisten mielestä usein vaatii vähemmän lihasta saavuttaakseen "lihaksikkuuden" kuin miesten mielestä. Eli ihan perinteinen hoikka ja jäntevä mies on monen naisen mielestä riittävän lihaksikas."

    Vähän samaa havainnut. Tosin pitää erottaa ne kenellä niitä lihaksia kuitenkin on niin että ne erottuvat, vaikka miehen mielestä liian pienet olisivatkin, niin nainen voi silti pitää lihaksikkaana. Sitten toinen perustyyppi joka tuntuu olevan naisten mieleen, on lähes lihaksettomat mutta hoikat tyypit, joilla on luonnostaan sopusuhtaisen näköinen kroppa, sopivan leveät hartiat ja hyvä ryhti. Tällaiset miehet näyttävät kai naisen silmään alitajuisesti terveiltä ja toimintakykyisiltä, mikä on evoluutiomielessä ollut tärkeää parinvalinnassa.

    "Jotkut taas vaativat suuria lihaksia, mutta näille ei yleensä ole silloin niin suurta merkitystä jos on hieman mahaakin."

    Mielestäni yksi tällainen miestyyppi on sellainen jolla on (tyypillisesti luonnostaan) roteva ruumiinrakenne, leveät hartiat, lihaksikas selkä ja lihaksikkaat kädet, ja jos lisäksi pituutta löytyy sopivasti, sitten sitä läskiäkin voi olla yllättävänkin paljon ilman että se naisten kiinnostusta tuntuu haittaavan, pikemminkin sopivasti mahaa tuntuu kuuluvan kuvaan. Tällaiset miehet luultavasti tekevät naiseen vaikutuksen eläimellisellä alfaurosmaisuudellaan ollen hieman kuin pelättyjä ja kunnioitettuja heimopäälliköitä. Havaittu status on myös parinvalinnassa vaikuttava alitajuinen juttu.

    "Toki on myös niitä, jotka vaativat suuria lihaksia ja kiinteyttä, mutta nämä ovat aika harvassa. Tällaisia miehiä on kuitenkin hyvin harvassa."

    Luulisin että lähinnä jotkut itsekin fitness-pimut ovat erityisen kiinnostuneita treenatuista massiivisista bodareista, vaikka tietysti tällainen vartalo saattaa pieni plussa olla monelle muullekin naiselle. Ja lieneehän tällaisen bodarin kanssa sekstaaminen harvinaista herkkua naiselle. Ehkä vähän verrattavissa miehiin jotka kiinnostuvat järjettömän isoista silikonitisseistä. Turha kuitenkin mielestäni tavallisen salillakävijän liikaa kadehtia ties miellä mömmöillä itseään pumpanneita huippubodareita.

    Äänestä

"Mitkä osat kehosta kannattaa pitää kunnossa, jotta toinen sukupuoli huomaisi? "

1. Vatsalihakset.
2. Käsivarret.
3. Takapuoli.
4. Leveä selkä.
5. Kivikovat pohkeet.
6. Iso rintakehä.
7. Hauikset.

ELI KÄYTÄNNÖSSÄ KOKO KROPAN SUURET LIHAKSET :)

Ainakin omassa "koko kropan" saliohjelmassa treenataan just noita lihaksia.

Ainoa mikä puuttuu listasta on pakarat ja reisilihakset, mutta pakaroista riippuu perseen muoto ja reisilihakset huomataan lähinnä jos ne puuttuvat.

Äänestä

Niin lihaksiltaan kuin luonteeltaankin.

Äänestä

Miten ihmeessä tuossa on käsivarret kakkosena? Minä laittaisin selän ykköseksi ja rintakehän kakkoseksi ja kolmosena vatsa, sitten peppu..Pohkeet on myös pop.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eräs mies kirjoitti:

saatu jälleen uusia todisteita mutta käsittääkseni Men's Healt on ulkomaalainen lehti
mutta uskoisin että Suomalaiset naiset ovat samaa mieltä näiden asioiden kanssa:
http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/suhteet.asp?id=2078900

Nämä asiat sotivat sitä vastaan että kun treenaa niin tuloksia tulee erittäin
hitaasti ellei käytä jotain lihasmassaa lisäävää ainetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu