Ja samoin paino, kun jätin ruokavaliostani kaikki lihat ja lihatuotteet pois! Ja lähestulkoon kaikki meijerituotteet lukuunottamatta rasvatonta maitoa ja heraproteiinia. Oli jo aikakin! Liian kauan uskoin tähän typerään vhh hypetykseen! Noh, tosin en edelleenkään syö leipää kuin harvoin.
Kaupassa kierrän jugurtti, liha -ja juustohyllyt kaukaa, vierailen vaan he/vi-osastolla ja pasta/kastikehyllyllä.
Marjoja on pakastin täynnä.
Iho kaunistuu silmissä ja vatsa toimii! Runsaasti kasvikuntaa ja hedelmiä laidasta laitaan ja mitään ongelmia ei ole. Ja saa syödä mahan täydeltä monta kertaa päivässä! Juoksu on harrastukseni ja sekin sujuu nyt kuin tanssi.
Kokeikaapa, jos vhh ei toimi, kääntää takkia ja oikein kunnolla.
Kaupassa kierrän jugurtti, liha -ja juustohyllyt kaukaa, vierailen vaan he/vi-osastolla ja pasta/kastikehyllyllä.
Marjoja on pakastin täynnä.
Iho kaunistuu silmissä ja vatsa toimii! Runsaasti kasvikuntaa ja hedelmiä laidasta laitaan ja mitään ongelmia ei ole. Ja saa syödä mahan täydeltä monta kertaa päivässä! Juoksu on harrastukseni ja sekin sujuu nyt kuin tanssi.
Kokeikaapa, jos vhh ei toimi, kääntää takkia ja oikein kunnolla.
Vastaukset 5
Vanhimmat
viihdyt VHH-palstalla ja otat vastaan meidän konkarien loistavia saavutuksia. Pysyt ainakin ajan hermolla. Me VHH-laiset olemme lisänneet paljon kasvikuntaa kun emme syö leipää emmekä perunaa, riisiä tai pastaa. Ruokaslaskumme on pienentynyt kun voimme ostaa edullista sika-nautajauhelihaa, siankylkeä tai rasvaista kassleria eikä tarvitse syödä niin paljon kun on jo täysi vatsa. Tunnetusti rasva ja proteiini pitävät hyvin nälkää eikä tarvitse kuin syödä kolme kertaa päivässä. Sinä raukka joudut syömään monta kertaa päivässä ja sen ymmärrän kun sinulla on nälkä.
Jos taas yrität käännyttää meitä niin se on tuhoon tuomittu ajatus. Ei kukaan joka on kokenut VHH:n terveysvaikutukset ikipäivinä vaihda takaisin hiilihydraattiruokavalioon.
Oletko koskaan tutkinut pasta ja kastikehyllyn tuotteiden tuoteselosteisiin. Kannattaisi tutustua niin et sortuisin niihin. Minä teen kastiikkeeni itse ja ei siihen muuta tarvita kuin vaikka sieniä, sipulia ja oikeaa kermaa
valmista kastiketta tunnu missään kun ruokavalio koostuu tuoreesta salaatista, kasviksista ja tummasta pastasta. Kun painoni on halutulla tasolla, teen itse hieman ruokaisammat kastikkeet.
Rasvaiset lihat sun muut teurasjätteet on minulle turhia, enkä voitakaan enää tarvi, kun opettelin syömään puuroni ilman voita ja suolaa. Oletko koskaan tutustunut teurastamon toimintaan ja mitä siihen sika-nautaasi sotketaan? Minä en, mutta voin kuvitella... Valmiskastikkeeni sotkevat elimistöä takuulla paljon vähemmän.
Esim. Pirkka Tomaatti-valkosipuli pastakastike: tomaattipyre, tomaatti ja tomaattimehu, sipuli, oliiviöljy, muunnettu maissitärkkelys, sokeri, suola, valkosipuli, persilja, basilika. Ei kovin paha! Tuota saa myös luomuna.
Väärin luulet, en minä JOUDU syömään monta kertaa päivässä vaan SAAN syödä, jos haluan, koska syön niin kevyesti. Ihmettelen itsekin miten saisin kaksi lämmintä ateriaa päivässä syötyä, yksi riittää vallan mainiosti, aamupalan ja iltapalan lisäksi. Iltapalaksi teen herkullisen ja ravintorikkaan pirtelön tuoreista hedelmistä, marjoista, maidosta ja heraproteiinista. En tarvitse enää kuitulisiä!
On se mahtava huomata että ilman nälkää voi laihtua ja ilman lihaa pärjää vallan mainiosti. Suolainen liharavinto sai silmänaluseni mustiksi, ihon kukkimaan ja naaman oudon pöhöttyneeksi. Katsopa peilistä huomaatko samoja ongelmia? Mahani oli myös jatkuvasti turvoksissa, vaikka en syönyt yhtään viljaa, perunaa tai riisiä. Liha, tukkiva ja kuonaava ällötys oli syypää! Voin syödä joskus harvoin hirvipataa tai lämmintä loimulohta, mutta enää en paistijauhelihaa tai tehokasvatettua broileria suuhuni pistä.
Ei kiitos lihalle, rasvalle ja nälälle!!
jos kastikkeessa TÄYTYY olla maissitärkkelystä ja sokeria. Tosi paha.
On se kiva mennä peilin ääreen ja katsoa kuinka hiilihydraattien vähennys ja margariinien poisjättäminen on parantanut ihon laatua. Ei enää ole silmänaluset mustina eikä iho kuki puhumattakaan pöhöttyneisyydestä. Ei myöskään ole ummetusta niinkuin silloin kun söin hiilihydraatteja.Parempi näin on elää. Ällötys näistä sokereista tulee kun niitä tungetaan joka paikkaan.
Ei paistijauhelihaa kannatakaan syödä. Osta sika-nautaa niin saat maukasta lihaa ja rasvat on kohdallaan.
Et osta mitään kaupasta koska et tunne hintoja ?JOS NYT MENET KAUPPAAN KAIKKEIN KALLIIMPIA OVAT TUOREET VIHANNEKSET
ei tarvi syödä tuoreita vihanneksia?! Mikäs terveellinen ruokavalio se semmoinen on jossa ei tarvi kuin syödä lihaa ja voita? Ainakin näkyy tekevän vihaiseksi kun pitää tänne tulla kirosanoja huutamaan!
Mulla kasvaa jo omalla maalla niin paljon ruokaa ettei kesällä tarvi kaupasta ostaa...
Syön sopivan määrän kasviksia ja hedelmiä, lihan sijasta tummaa pastaa ja puuroa, välillä sokerittomia muroja. Maidon sijaan juon vettä hanasta, muuta ei juomaa tai jugurttia ja voita/margariinia en tarvi.
Ja hurraa pieni sokerimäärä ei haittaa kun sitä ei mätä kaksin käsin. Ja kas, maissi on ihanaa! Popcornit parhaita! Proteiinia yli 10 % ja kuitua yllinkyllin!