sosiaalituilla nukutushammashoito?

Morjens, elikkä oon 21v työtön ja kohta hampaaton ukko.5vuoden aikana ei oo pahemmi jaksanu harjailla hampaita. kokista ja energia juomia on tullu litkittyä litratolkulla ja se myös näkyy hampaissa. en oo kellään nähny näin huonossa kunnossa olevia hampaita ja kysyisinki että onnistuuko mitenkää nukutushammashoito jos elää sosiaalituilla? pelkään hammaslääkäriä iha homona ja sen takia on varmaa nää legot jäänykki hoitamatta.
2271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Menet niin kaiken joudut itse maksaa suurimman osan, Kela korvaa n.30-40%. Kunnallisella aikuisia harvemmin nukutetaan eli yleensä hoidon nukutuksessa saa vanhukset, kehitysvammaiset ja lapset. Rauhoittavia voit pyytää esim.yleislääk.

Kannattaa ottaa se harja kouraan ja alkaa hinkkailemaan. Jätä ne limut/energiajuomat vähemmälle eli vaihda veteen, joka ei aiheuta reikiä niin ei ainakaan tilanne enään pahene.

Äänestä

Riippuu ihan, menetkö kunnalliseen vai yksityiseen hammashoitoon. Yksityisellä voit saada vaikka happy endingin, jos hinnasta sovitaan, mutta kunnallisen laatua ei valvo välttämättä kovinkaan moni taho. Voit saada joko maailman ymmärtäväisimmän, tehokkaimman ja mukavimman lääkärin, tai sitten se on joku elämäänsä tympääntynyt unkarilainen, joka ei suostu edes puuduttamaan. Oikeastaan molemmilla puolilla on se mahdollisuus, mutta en pelottele sillä enempää.

Tunnen yhden sosiaalipummin, joka on käynyt muistaakseni kunnallisella hammaslääkärillä ja vaatinut joka kerta tripit, joko sedaation tai täys anestesian. Edellinen on vissiin halvempi. Muistat vain valittaa kovaa kipua ja esittää erittäin pelokasta. Mikä varmaan luonnistuu tapauksessasi helposti.

Suosittelen yksityistä tai sitten soitat paikkakuntasi hammaslääkäripäivystykseen ja valitat kovaa akuuttia kipua. Saatat päästä jopa seuraavana päivänä hoitoon. Ja suosittelen tietysti pesemään hampaat kahdesti päivässä, vetelemään makeannälkään xylitol-tuotteita ja käyttämään hammastikkua/-lankaa. Siihen oikeasti tottuu ja se helpottaa, kun hammaslääkärille on terveemmät leegot vietävänä ensikerralle.

Tässä linkki vielä kelan maksamiin korvauksiin yksityisen hammaslääkärin toimenpiteistä:
http://www.kela.fi/in/internet/liite.nsf/alias/hammashoito/$File/hammashoidon_korvaukset_verkkoon2007.pdf?OpenElement

Ilmoita paikkakuntasi ja sähköpostiosoitteesi, jos haluat tietyn alueen hammashoidoista ja -hoitajista vinkkejä. Muuten niitä ei saa täällä mainostaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PELOTTAAAAAA kirjoitti:

Morjens, elikkä oon 21v työtön ja kohta hampaaton ukko.5vuoden aikana ei oo pahemmi jaksanu harjailla hampaita. kokista ja energia juomia on tullu litkittyä litratolkulla ja se myös näkyy hampaissa. en oo kellään nähny näin huonossa kunnossa olevia hampaita ja kysyisinki että onnistuuko mitenkää nukutushammashoito jos elää sosiaalituilla? pelkään hammaslääkäriä iha homona ja sen takia on varmaa nää legot jäänykki hoitamatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu