Pontiac Firebird -89 ei lähde käyntiin välillä lainkaan. Eli security valo kojetaulussa palaa jatkuvasti. Normaalisti valo sammuu ja sitten auto starttaa, mutta joskus valo ei sammu lainkaan joten auto ei myöskään lähde käyntiinkään. Hetken kuluttua se taasen lähtee. Osaisko kukaan kertoa mistä lähteä etsimään vikaa? Ja mikä se security valo oikeestaan on?
Security-valo
9
3579
Vastaukset
- JHA
Viime kesänä mulla oli -94 firebird, teki saman muutaman kerran. Ekalla kerralla soitin merkkihuoltoon ja kysyin että mitäs nyt? Käskivät odottaa muutaman minuutin...
Sulla on ilmeisesti siruavain? Sen tunnistus tökkii..En tiedä onko mitään tehtävissä asian korjaamiseksi. - Isi-69
Elikkä virta-avaimessa on pieni vastus, jonka arvon järjestelmä mittaa käynnistyksen yhteydessä.
Jos se on väärä, jää security-valo palamaan.
Olen kuullut, että yx mahdollinen vika voi olla kytkentähäiriö virtalukossa (tahi jossain sielläpäin) ja on mahdollista kytkeä koko ajonesto pois käytöstä (epävirallien keino :) )
Jos olet Lahti-Helsinki-alueelta, ota yhteyttä Lysimoxiin Mäntsälässä. Ne ainaskin osaa auttaa.
Mun -91/90 Firebirdiin on virtalukko edellisen omistajan toimesta vaihdettu samasta syystä.- Kride
ostettiin uusi avain siihen jo viime syksynä jolloin vanhasta mitattiin merkkihuollossa vastusarvo ja sen perusteella tilattiin uusi.
Sehän tässä onkin vähän kummaa kun virtalukko purettiin jo ja huomattiin, että sieltä oli kytketty se ajoesto pois, mutta siitä huolimatta se tekee sitä edelleen. Viime kesän toimi kun unelma mutta kun nyt otettin talviteloilta käyttöön (sisätallissa koko talvi) niin ei se haluakkaan olla enää unelma =). - Jussi
Kride kirjoitti:
ostettiin uusi avain siihen jo viime syksynä jolloin vanhasta mitattiin merkkihuollossa vastusarvo ja sen perusteella tilattiin uusi.
Sehän tässä onkin vähän kummaa kun virtalukko purettiin jo ja huomattiin, että sieltä oli kytketty se ajoesto pois, mutta siitä huolimatta se tekee sitä edelleen. Viime kesän toimi kun unelma mutta kun nyt otettin talviteloilta käyttöön (sisätallissa koko talvi) niin ei se haluakkaan olla enää unelma =).miten se oli kytketty pois? löysitkö vastuksen jostain,vai miten?
- Kride
Jussi kirjoitti:
miten se oli kytketty pois? löysitkö vastuksen jostain,vai miten?
virtalukon purettua huomasin, että sieltä oli johdot katkaistu jo aikaisemmin. En sitten tiedä josko siellä oli jotain muita "yhteyksiä" jotka tökkii vastaan. Lähtee kyllä sitten käyntiin kun ottaa avaimen pois ja odottaa jonkin aikaa ja starttaa uudelleen.
- Isi-69
Kride kirjoitti:
virtalukon purettua huomasin, että sieltä oli johdot katkaistu jo aikaisemmin. En sitten tiedä josko siellä oli jotain muita "yhteyksiä" jotka tökkii vastaan. Lähtee kyllä sitten käyntiin kun ottaa avaimen pois ja odottaa jonkin aikaa ja starttaa uudelleen.
taida riittää korjaukseksi. Jos uusi avain on OK, niin voisikohan poikkinaiset piuhat olla syy ongelmiin koska järjestelmä ei mittaa mitään.
Syttyykö muuten "check the engine" valo?
- jpn22
camaro 99 security valo palaa koko ajan toimii muuten.lähtee käyntiin vaikka irroittaa vatsin johdon ei näy vatsin ohituksia,ei ole security valo aikaisemmin palanut onko muilla samoja kokemuksia
- 4gen
Katos katos. Mulla 98 Camaro ja sekuriitti valo vilkahdellut jokusia kertoja ajon aikana. Palanut Max 3sek kerrallaan.
Startissa syttyy ja sammuu 2sek päästä normaalisti. Aina lähtenyt käyntiin normaalisti.
Orastavaa vikaa......- cam5
nyt löysin miten saa security valon sammumaan camaro 99 laita ovet lukkoon apumiehen oven keskuslukitus nappulasta lyö ovi kiinni avaa avaimella apukuskin ovi sen jälkeen paina avaus nappulaa apukuskin ovesta. sitten avaa kuskin ovi ja lukitus nappulasta ovet kiinni lyö ovi kiinni ja avaa avaimella kuskin ovi paina sitten keskuslukituksen avaus nappulaa kuskin ovesta ja käynnistä auto.löysin netistä ohjeen c5 corvettes oli sama ominaisuus keskuslukitus välitilassa.ei saa muute kuitattua jos ei ole kaukkaria. ps jos vaa vilahtelee virtalukko menos sillonki voi lähtee käyntii kun jättää virrat päälle 12 minuutiks antaa uuden starttiluvan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1662120Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3111803- 931587
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois821258Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001220- 671170
- 251091
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73986Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei24972