Vanha katti tukossa. Uusi pitäisi saada, mutta alkuperäistä en osta vaan yleismallin. Bensavehkeisiinhän noita on tarjolla vaikka kuinka. Millainen pitää olla dieseliin? Ilmeisesti ei sama yleismallin katti kuin bensakäyttöiseen autoon? Pitääkö katista löytyä jonkin sortin e-merkintä/tyyppihyväksyntä numero josta ilmenee että se on hyväksytty ensiinäkin tieliikennekäyttön ja toiseksi dieselautoon?
dieselin katalysaattori
9
5314
Vastaukset
- dieselisti
Eihän dieseliin laiteta katalysaattoria vaan partikkelisuodatin, saksaksi russfiltter.
- märkä kissa
Juu ei ole vanhassa TDi-Golfissa partikkelisuodatinta vaan katalysaattori.
- 13+15
märkä kissa kirjoitti:
Juu ei ole vanhassa TDi-Golfissa partikkelisuodatinta vaan katalysaattori.
Dieselissä on hapetuskatalysaattori kun bensavehkeessä on 3-tiekatalysaattori. V-Golfin dieselkatti maksaa esim. Motonetissä 300 euroa.
Mistä olet päätellyt, että katti on tukossa? - 23232344
13+15 kirjoitti:
Dieselissä on hapetuskatalysaattori kun bensavehkeessä on 3-tiekatalysaattori. V-Golfin dieselkatti maksaa esim. Motonetissä 300 euroa.
Mistä olet päätellyt, että katti on tukossa?Olen katsonut...sellaista mäskiä täynnä.
- 13+15
23232344 kirjoitti:
Olen katsonut...sellaista mäskiä täynnä.
että kyseeessä on katti. Dieselkatti on yleensä turbossa kiinni, konehuoneen puolella.
- 424525
13+15 kirjoitti:
että kyseeessä on katti. Dieselkatti on yleensä turbossa kiinni, konehuoneen puolella.
höpö höpö. Monessa dieselissä on auton alla. Joissakin bensa-autoissa saattaa olla myös "turbossa kiinni" kuten esim. Audi A4 1.8T (AEB).
- tyhjennä
se katti niin ei mene ainakaan tukkoon. Jos mahdollista laita katin sisään suora putki jolloin virtaa paremmin ja tyhjä pönttö ei toimi kaikukoppana.
Savumittauksen kannalta aivan sama onko kattia vai ei.
Tai sitten lompakko auki.- grtr
oishan se hyvä ettei pilata hengitysilmaa...joten katti menee paikalleen. mutta tarvikemallin hitsailen tuonne väliin, kunhan löydän jonkun edullisen ~100e max.
- Anonyymi
Pistä peräreikään katti,niin loppuu hajut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195983
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263784- 822607
- 392131
- 331922
- 451888
- 1071785
- 211666
- 271512
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331488