dieselin katalysaattori

kissa märkänä

Vanha katti tukossa. Uusi pitäisi saada, mutta alkuperäistä en osta vaan yleismallin. Bensavehkeisiinhän noita on tarjolla vaikka kuinka. Millainen pitää olla dieseliin? Ilmeisesti ei sama yleismallin katti kuin bensakäyttöiseen autoon? Pitääkö katista löytyä jonkin sortin e-merkintä/tyyppihyväksyntä numero josta ilmenee että se on hyväksytty ensiinäkin tieliikennekäyttön ja toiseksi dieselautoon?

9

5460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dieselisti

      Eihän dieseliin laiteta katalysaattoria vaan partikkelisuodatin, saksaksi russfiltter.

      • märkä kissa

        Juu ei ole vanhassa TDi-Golfissa partikkelisuodatinta vaan katalysaattori.


      • 13+15
        märkä kissa kirjoitti:

        Juu ei ole vanhassa TDi-Golfissa partikkelisuodatinta vaan katalysaattori.

        Dieselissä on hapetuskatalysaattori kun bensavehkeessä on 3-tiekatalysaattori. V-Golfin dieselkatti maksaa esim. Motonetissä 300 euroa.

        Mistä olet päätellyt, että katti on tukossa?


      • 23232344
        13+15 kirjoitti:

        Dieselissä on hapetuskatalysaattori kun bensavehkeessä on 3-tiekatalysaattori. V-Golfin dieselkatti maksaa esim. Motonetissä 300 euroa.

        Mistä olet päätellyt, että katti on tukossa?

        Olen katsonut...sellaista mäskiä täynnä.


      • 13+15
        23232344 kirjoitti:

        Olen katsonut...sellaista mäskiä täynnä.

        että kyseeessä on katti. Dieselkatti on yleensä turbossa kiinni, konehuoneen puolella.


      • 424525
        13+15 kirjoitti:

        että kyseeessä on katti. Dieselkatti on yleensä turbossa kiinni, konehuoneen puolella.

        höpö höpö. Monessa dieselissä on auton alla. Joissakin bensa-autoissa saattaa olla myös "turbossa kiinni" kuten esim. Audi A4 1.8T (AEB).


    • tyhjennä

      se katti niin ei mene ainakaan tukkoon. Jos mahdollista laita katin sisään suora putki jolloin virtaa paremmin ja tyhjä pönttö ei toimi kaikukoppana.
      Savumittauksen kannalta aivan sama onko kattia vai ei.

      Tai sitten lompakko auki.

      • grtr

        oishan se hyvä ettei pilata hengitysilmaa...joten katti menee paikalleen. mutta tarvikemallin hitsailen tuonne väliin, kunhan löydän jonkun edullisen ~100e max.


    • Anonyymi

      Pistä peräreikään katti,niin loppuu hajut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      193
      6606
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5503
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      274
      3487
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      127
      3473
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      87
      2455
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2155
    7. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      52
      1892
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1876
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1782
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      101
      1437
    Aihe