Hei. Minua kiinnostaisi lähtä Norjaan kesäksi töihin, kalatehtaille. Haluaisin kysyä teiltä ketkä siellä on jo käyneet tai siellä vakituisesti asuvat että millainen tilanne siellä on nykyään? Palkat? Saako sieltä töitä? Asuminen, miten kallista? Mitä kannattaa ottaa huomioon jos sinne töihin lähtee?
Norja 2010
villeri-
121223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Itseäkin on jo pitkään kiinnostanut tuo norjaan töihin lähteminen. Syksyn, kun viimein koulu päättyy olisi tarkoitus käydä tienaamassa rahaa. Kalatehtaan on kuulemma yksi vaihtoehto, mutta itse ajattelin suunnata pikemminkin kalastusaluksille.
Tänne ole niin helppoa tulla.
Miehen (norjalainen) sisko on kalatehtaalla tøissä ja hänen mies on aluksilla tøissä sekä miehen veli omistaa ison kalastusaluksen, mutta he kaikki sanovat samaa, että ajat ei ole niinkuin ennen, kun tänne vaan tultiin, nyt on norjalaisiakin omasta takaa, etenkin aluksille tulossa tøihin.
Toki suomalaisilla on hyvä maine täällä ahkerina tyøntekijøinä, mutta ennemmin suosittelisin hotelli-ja ravintola-alan kesätøitä, sielläkin voi¨päästä aivan hyville tienesteille, riippuu miten asuntoasiat ja missäpäin asuu. Ja tietenkin olisi ihan hyvä osata yhtä skandinaavista kieltä, vaikka uskoisin hotellissa englanninkin riittävän etenkin turistiaikaan.
Tsemppiä tyønhakuun!
Mitenkäs tuolta järjestyy nykyisin töitä? Minulle kyllä kelpaisi työ, kuin työ josta vain maksetaan mahdollsimman hyvin. Syksyn jälkeen on viimeiset kirjoitukset ja koulu loppuu siihen, joten ennen armeijaan lähtöä olisi mahdollista noin 3-4 kuukautta olla töissä norjassa hankkimassa rahaa. Englanti on hyvää lukion englantia ja ruotsikin menee tyydyttävästi. Se vain kiinnostaisi, että keneen ottaa yhteyttä ja jos olisi jotain suhteita mitä kautta voisi työpaikan tai haastattelun saada helpommin. Ajattelin kaverin kanssa lähteä vaan kiertelemään norjaa ja kyselemään töitä, lähinnä pohjoisesta päin. Kaikki hyvät vinkit ja neuvot otetaan vastaan ja niistä ollaan todella kiitollisia jos joku kehtaa ja viitsii vaivauta auttamaan. KIITOS.
http://www.batsfjord.kommune.no/ on muuten ihmiset sitten ihan eri osastoa ku härmässä!iloisia ulospäinsuuntautuneita...
Ehdottomasti kannattaa læhteæ norjaan jos vaan saa sieltæ tøitæ. Norjan kruunu on hyvin vahva kun kreikassa menee huonosti (tai oikeastihan se on euro joka on heikko).
Esimerkki : Jos Tammikuussa 2009 tienasi 50000 Nkr. yhden kuukauden tøistæ ja sitten læhti kotiin suomeen vapaalle. Siitæ 50000 Nkr. sai (kurssi 9,5) 5260 euroa. Tænææn (kreikan takia) saa samasta 50000 Nkr.noin 5650 euroa (kurssi 8,85). Elikkæ 390 euroa lisææ samasta tyøstæ.
MUISTAKAA: Tehkææ vaan tøitæ norjassa, asukaa suomessa. Muuten rahat menee kalliin ruokaan ja kalliin asumiskuluihin. Reppu tæynæ ruokaa kun tulette ja jos saa jossain pikkuhuoneessa yøpyæ niin hyvæ næin.
Itse 3 viikkoa tøitæ/3 viikkoa kotona jo neljættæ vuotta.
Hyvin tyytyvæinen, vaimokin pitææ sitæ hyvinæ vaihtoehtona.
Olen sairaanhoitaja.
Olen itsekin Norjassa sairaanhoitajana. Tuo kruunun kurssisi hieman ihmetyttää minua,koska se on ollut jo pidemmän aikaa lähempänä tasan kahdeksaa eli tilanne on tuota sinun mainitsemaasi parempi. Tarkempi juuri tarkistettu kurssi on 7,95. Tuolla kurssilla valuutta siirtyy norjalaisesta pankista suomalaiseen pankkiin tilisiirtona. Jos käteisenä rahojaan kuljettaa maasta toiseen,on kurssi selvästi heikompi suomalaisen pankin kassalla,kun menet sinne rahojasi vaihtamaan. Vietkö siis rahasi käteisenä Suomeen?
Jos vuodessa hankit 50 000 x12= 600 000 , saat kurssilla 8,85 67797 euroa. Mutta kurssilla 7,95 saat samalla kruunumäärällä 75472 euroa eli erotus on 7675 euroa ! Mutta harvempi taitaa päästä noin suureen nettovuosiansioon. Tuo 50 000 Nok netto yhdeltä kuukaudelta kuulostaa kovalta lukemalta. Sinulla taisi olla ylitöitä varsin mukavasti edellisenä kuukautena? Vai olitko koko joulun töissä ja palkkakuittia koristi tammikuussa ruhtinaalliset lisät?
Samaa mieltä tuosta ruuan viemisestä Norjaan. Suomessa edullisemmat elintarvikkeet kannattaa tuoda Norjaan mukanaan aina tänne palatessaan. Ja ruisleipäähän täältä ei saakaan.
Jo jo, kirjoitin væærin. Tarkoitin tottakai 7.85 !!!!!
Rahat tulee suoran tyønantajalta suomen tilille.
Olen vuokrafirmalla tøissæ. Brutto 2009 641.000 Nkr.
182 pæivææ tøitæ ja 183 vapaata. Tein kyllæ kovasti tøitæ kun olin paikan pæællæ.
Se mikæ on hyvæ on ettæ tulee kesækuussa lomarahat 10,2% bruttopalkasta verotonta.
Tarkoittaa tællæ kursilla 7500 euroa. Olen norjalle hyvin kiitollinen. Teen just niin kun tyønantaja kæskee enkæ jankuta yhtææn. Elæmæ on rahasta kiinni.
Kovat on tulot vuokrafirmassa. Miten muuten verotus tapahtuu,jos olet töissä Norjassa ja asut kuitenkin Suomessa? Ja mites asuminen työputken aikana?
Itse olen ollut koko ajan kunnallisen työnantajan palveluksessa täällä Norjassa ja myös asunut täällä,mutta jatkossa kiinnostaisi käydä heittämässä keikkaa Suomesta käsin.
"kovat on tulot vuokrafirmalla". Ei pidä paikkaanssa. Sehän on siitä kiinni kuinka paljon teet töitä Jos teet 40 tai 80 tuntia viikossa.
Tein uuden oman ennätyksen viime viikolla (viimeinen oli 2008 kesästä, 95.5h/viikko).
Tein 96,15 tuntia yhdessä viikossa. Kahdeksas päivä oli 17 h, elikkä 113,15h/8 päivää.
Varmaan laissa kieletty. Mutta mitäs siinä monet lääkärit tekee yli 100h/viikko välillä.
Asun pikku 5 m3 huoneessa. Felles keittiö ja wc, likainen paikka mutta ei haita.
Maksan verot norjassa.
Kuinka monta päivää on sinun kalenterissa viikkoo kohden ???
Itse olen taas muutaman vuoden tauon jälkeen palaamassa takaisin Norjaan sairaanhoitajaksi. Olisi mukava kirjoitella teidän siellä asuvien kanssa ja vaihtaa ajatuksia, emailini swing72ätwippies.fi
Tulin reilu viikko sitten ensi kertaa Norjaan ja pois en læhde!! =D [email protected]