pienennys tallinnassa?

hei,

olen jonossa kunnalliseen sairaalaan rintojen pienennykseen, mutta koska tiedän sen kestävän usemmankin vuoden, enkä enää pysty olemaan suurien rintojeni kanssa, olen harkinnut leikkausta tallinnassa. löytyykö keltään OIKEITA kokemuksia, eikä pelkkiä lehdistä luettuja kauhutarinoita? olisin kiitollinen!
2518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulle on tehty leikkaus Suomessa Yliop.sairaalassa. Tiedän varmasti,että operaatio on iso,kipuja on leikkauksen jälkeen ja myös jälkitarkastuksessa täytyy käydä. Odota vaan rauhassa Suomalaiseen sairaalaan pääsyä, ehdit sillä aikaa vielä harkitsemaan asiaa. Imetys ei enää onnistu leikkauksen jälkeen ja jos rintasi ovat kovin suuret, arvet tulevat näkymään lopun ikääsi. Esim uimahallissa ja yleisessä saunassa käyminen on inhottavaa, kun ihmiset tuijottavat arpiasi. Eli koko homma oli aika rankka, vaikka lopputulos onkin vaivan arvoinen. Kyseessä ei todellakaan ole mikään pikkujuttu!

Äänestä

Itse kävin pienennyttämässä/nostattamassa rintojani tammikuussa Tallinnassa. Mulla oli myös dd-kupit ja todella painavat rinnat. Muuten olen melko hoikka, joten jo ulkoisestikin tunsin itseni jotenkin epäsopusuhtaiseksi. itse operaatio kesti noin 1,5 tuntia, jonka olin nukutuksessa. Toipuminen oli uskomattoman nopeeta, se lienee ihan tapauskohtaista, mutta en olis ikinä uskonut että toivuin lähes kivuitta! Leikkaus tehtiin lauantaina aamupäivällä, sairaalasta pääsin seuraavana päivänä ja jo maanantaina olin töissä eli ihan työkunnossa! Tähän varmasti vaikuttaa suht nuori ikäni (26). Kaverit ei oo uskoneet, kun kerroin että ekat kolme päivää söin muutaman buranan, mutta sitten ei mitään! Liikuntaa tulee välttää parin eka kuukauden aikana ja muutenkin ottaa suht iisisti, mutta ei se leikkaus ainakaan mun normaalia elämää häirinnyt! Itse haavatkin parani tosi nopeesti, muutamana päivänä pidin "laastareita", mut heti kun haavat oli kuivat, niin ei muuta kun tukevat liivit päälle ja aamuin illoin suihkuttelua! Niitä tukevia sporttiliivejä pitääkin sitten malttaa pitää kolmisen kuukautta yötä päivää, joten kokemuksesta voin sanoo, et kannattaa ostaa useemmatr hyvät! Arpiin oon käyttäny arpivoidetta ja nekin näyttää olevan suht hyvällä mallillaan! Vielä menee kuitenkin puolisen vuotta ennen kun ne vaalenee kunnolla. Oma kokemukseni Tallinnassa tehdystä leikkauksesta on tosi hyvä, joten sen pohjalta voin suositella sitä muillekin!! Kuppikoko on nyt c, eli molemmista rinnoista lähti noin 500g. Kun kilo lähtee tosta kohdasta, olo tuntyuu oikeesti uskomattoman paljon kevyemmältä! Tallinnassa hoitajat oli tosi ystävällisiä ja mukavia ja muutenkin sairaala tosi puhdas ja steriili. Mulla oli sairaalassa mukana sairaanhoitaja-kaverini,joka oli henkisenä tukena mukana ja yöpykin samassa huoneessa. Se oli kans ihan yllättyny miten hyvää palvelua sieltä sai ja miten hyvin kaikki meni...Mun leikkaus makso 2450 euroo plus matkat ja kaverin yöpyminen...Suomessa käsittääkseni sama lysti maksaa noin puolta enemmän yksityisellä. Oli todellakin ton rahan väärti! Tsemppiä!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dd-kuppi kirjoitti:

hei,

olen jonossa kunnalliseen sairaalaan rintojen pienennykseen, mutta koska tiedän sen kestävän usemmankin vuoden, enkä enää pysty olemaan suurien rintojeni kanssa, olen harkinnut leikkausta tallinnassa. löytyykö keltään OIKEITA kokemuksia, eikä pelkkiä lehdistä luettuja kauhutarinoita? olisin kiitollinen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu