Mies ystäväni kanssa olemme harkinneet jo pidemmän aikaa naimisiin menoa ja päädyimme että menisimme kesällä naimisiin.jokunen aika sitten vauvakin ilmoitti tulostaan.Ajattelimme sitten että kyllä me naimisiin menemme,ennenkuin lapsi syntyy.Keskustelimme häiden suuruudesta ja missä meidät vihitään.Kumpakaan ei halua isoja häitä,vaan perhepiirissä pidettäisiin ja kutsuttaisiin vain ne ihmiset,jotka pitävät meihin yhteyttä. Anoppi innostui heti kun pyysin häntä ompelemaan hääpuvun itselleni.Heinäkuussa olisi hääpäivä. Kyselisinkin olisiko tyhmä idea,jos vaan maistraatissa vihitään ja kuitenkin laittaisin sinne ihan hääpuvun?saa nähdä sitten mitä oikeastaan naimisiinmenosta tulee,kun anoppi heti kyseli että m issä ja milloin häät pidetään ja millä budjetilla ja kuulemma häät ovat äärettömän kalliit.mielestäni ei ole mikään pakko järjestää kalliita häitä,kun pystyy itsekin tekemään mm.häätarjottavat kun on kokin koulutus ja niin pääsee jo halvemmalla.
häät tulossa..
häät ja vauva
2450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onnea teille molemmille...
ihan hyvin voi laittaa hääpuvun maistraattiin. Mikä sen sopivampaa olisikaan! On eräs elämän suurimpia asioita avioitua ja silloin voi pukeutua juhlavasti. Hääpuku on just passeli vihkimistapahtumaan.
Ei ole mikään pakko pitää prinsessamaisia satuhäitä. Minusta ne jopa saattavat olla typerän tyylittömiä, jopa moukkamaisen pröystäileviä, jos pariskunta joutuu vieläpä ottamaan velkaa niihin.
Surkeimpia ovat ne tapaukset, jotka piinaavaat lähisukulaisensa paiskimaan töitä ja askartelemaan krääsää hääkulisseihin. Jotkut jopa kiristävät vanhempiaan puoliväkisin osallistumaan joko kokonaan tai osittain kustannuksiin.
Näin kävi erään ystävättäreni.
Suku näpersi tekokukkia ja koristeita ja hääkarkkeja, hääpaikan järkkämisessä oma häslinki, bestmanit ja kaasot pähkäilivät otsat punaisina ohjelmaa, pitopalvelun tarjoilu maksoi maltaita... kaiken krumeluurin kustansi morsion keskituloiset ja vanhemmat. Prinsessa itse halusi sitä ja halusi tätä...
jestas ja parin vuoden päästä pariskunta erosi.
Minusta osoittaa tilannetajua ja järkevyyttä sekä mitä suurinta tyylikkyyttä pitää sellaiset häät, mihin rahkeet riittävät. Se osoitta kunniakansalaisuutta ja vastuuntuntoa, että pitää aikuismaiset vihkijuhlat. Suku ja ystävätkään eivät rasitu puolikuoliaiksi, kun häät ovat oikeissa mittasuhteissa.
Pitäkööt rikkaat ja kuninkaalliset omat mahtihäänsä. Pienimuotoinen häätilaisuus on yhtälailla herkkä ja juhlava ja muistettava kuin häät, jossa hemmoteltu rinsessa suu mutruna ja oikukkaana valvoo, että "hovi" tekee kaiken kirjaimellisen oikein.
Kyllä minulla ainakin oli hääpuku maistraatissa. Sulhanen halusi morsiamen näköisen morsiamen ja minä pukeuduin vihkimistäni ja miestäni varten, enkä maistraattia varten. Äitini sanoin myös, että ihan turhaan mietit asua maistraattia ajatellen, se vaihe kestää vain 15minuuttia ja häät koko päivän, ja häitten muistot lopun ikää. Näin oli!
Eräs ystävättäreni epäröi laittaa hunnun päähän, mutta minä sitten ylipuhin hänet. Myöhemmin hän on kiittänyt siitä, sillä hän tuntisi nyt missanneensa jotain tärkeää vain siksi, että ajatteli enemmän muita kuin omia mielitekojaan. Jotkut ottavat hunnun illaksi pois, sinä voit tehdä päinvastoin, eli laittaa hunnun vasta hääjuhlaasi ja hääkuviin, jos se tuntuu maistraatissa liian huomiotaherättävältä. Sinullahan täytyy olla "täydellinen" olo sillä hetkellä, eli mieti tarkkaan. Näin minä tein. Minulla oli harteilla valkoinen turkiksen tapainen kaulus (talvihäät). Pidin sen maistraatissa kiinni silkkinauhoilla solmittuna ja otin sen sitten illaksi pois. Muunsin asua siten iltapäiväasusta ilta-asuksi.
Myös maistraatin vihkijän mielestä oli hieno vihkiä ihan "oikea" hääpari, hän sanoi että vihkiminen tuntui harvinaisen juhlavalta ja herkältä. Hän oli myös silminnähden liikuttunut, mikä yllätti meidät täysin. Maistraatin pihalla tuikituntemattomat ohikulkijat ryntäsivät meitä iloisen spontaanisti halaamaan ja onnittelemaan. Tuskin kukaan olisi tullut halaamaan jakkupukuista tätiä maistraatin parkkipaikalla ;-)
Jos haluat säästää, niin helpointa on välttää kaikkia hankintoja mitkä alkavat sanoilla "hää-" tai "morsius-". Minä esimerkiksi sidoin kukkakimpun itse, ostin valkoisia ruusuja, ohutta rautalankaa ja silkkinauhaa. Voit myös teettää kimpun kukkakaupassa, kunhat et paljasta, että se on morsiuskimppu. Valkoisen morsiuspukuni ostin juhlapukuosastolta. Samanlainen puku hääpukuosastolla maksoi paljon enemmän. Kaikki häärekvisiittaa myyvät tietävät, että useimmat eivät rahojaan säästele, kun kyseessä on "omat vuosisadan häät" ja rahastus on sen mukaista!
Esimerkiksi kaukun voi tilata, mutta koristelee sen "hää"kakuksi itse jne. Jos osaat kokata, niin älä silti uuvuta itseäsi ruoanlaitolla. Tosin kaukunkin voi tehdä itse, koristella edellisenä iltana jos on viileä säilytypaikka. Laitat siis itse esimerkiksi vain kalleimmat ruokalajit, jotka voi valmistaa osaksi etukäteen. Muut tilata. Esimerkiksi jokin sellainen Boeuf Bourguignonin tyylinen punaviinikastikkeessa muhinut lihapata on seuraavana päivänä entistä maukkaampi.