Sian kyljen rasva muka yksistään kovaa? Ehei sopivassa suhteessa myös pehmeitä. Dyötävän hyvää & terveellinen.
rasvahapot yhteensä, laskettu TAG ekvivalenteiksi 24.3 g
rasvahapot yhteensä 24.5 g
rasvahapot tyydyttyneet 9.9 g
rasvahapot yksittäistyydyttymättömät cis 10.6 g
rasvahapot monityydyttymättömät 3.3 g
rasvahapot trans 0.2 g
rasvahappo 18:2 cis,cis n-6 (linolihappo) 3334 mg
rasvahappo 18:3 n-3 (alfalinoleenihappo) 303
rasvahappo 20:5 n-3 (EPA) 39 mg
rasvahappo 22:6 n-3 (DHA) 28 mg
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=706&lang=fi
rasvahapot yhteensä, laskettu TAG ekvivalenteiksi 24.3 g
rasvahapot yhteensä 24.5 g
rasvahapot tyydyttyneet 9.9 g
rasvahapot yksittäistyydyttymättömät cis 10.6 g
rasvahapot monityydyttymättömät 3.3 g
rasvahapot trans 0.2 g
rasvahappo 18:2 cis,cis n-6 (linolihappo) 3334 mg
rasvahappo 18:3 n-3 (alfalinoleenihappo) 303
rasvahappo 20:5 n-3 (EPA) 39 mg
rasvahappo 22:6 n-3 (DHA) 28 mg
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=706&lang=fi
Vastaukset 12
Vanhimmat
sisäfileestä. Parin sentin siivuja vaikkapa grilliin, paista muutama minuutti molemmilta puolilta, mausta suolalla ja mustapippurilla. Mureaa ja huippuhyvää eikä valu rasva suupielistä.
on parasta mitä saa siasta. On riittävästi rasvaa joka takaa mureuden. Sopiii niin keittoon, pataan kuin pihveiksikin. Aamiaiseksikin se sopii jos terävällä veisellä tekee ohuita siivuja niin paistuvat samaan aikaan kananmunien kanssa. Kassler on myös halpaa. Täällä Vantaalla on koko alkuvuoden ollut tarjouksia 4,95€ kilo kun rasvakammoiset suomalaiset eivät tajua ostaa hyvää sianlihaa. Kyllä sisäfileestäkin saa kunnon ruokaa mutta se vaatii kermaa tai smetanaa. Muuten on aika kuivaa.
kuivaa siitä ei saa kuin huono kokki (eli paistamalla sitä liian kauan). Kassler on minun makuuni liian rasvaista, siitä jää suuhun ällöttävä ihran maku.
on se tärkeä pointti että on ihran makua ja saa oikeaa eläinrasvaa. Kyllä minäkin joskus laitan sisäfilettä mutta aina kerman tai smetanan kanssa.
No sinut ymmärtää kyllä kun et ole vähähiilihydraattisella ruokavaliolla että kartat eläinrasvaa ja varmaan suosit hiilihydraattejakin ja margariinia.
se mitä olen ennenkin sanonut. Rasvakammoiset suomalaiset mahdollistavat sen että kaupasta saa rasvaista kassleria 4,95€ kilo. Kiitos tästä. Tämä on osoitus että VHH-ruoka on edullista kun te rasvakammoiset ostatte sisäfilettä.
joka aamu kasleria kanamunien kanssa noin 600 g / per aamu 5 vuoden katkeamattomana putkena ja kukin voi siitä laskea kuinka paljon rasvaa olen syönyt:
on se vaihtelevaa tuo vhh.
Kun ei kukaan muu ottanut kantaa noin tyhmään viestiin, päätit sitten itse vastata siihen kuuden minuutin kuluttua...
terveellistä. Naudanlihassa mm. melkoinen insuliini-indeksi.
voi mättää ihree kaksin käsin ja vielä kehua täällä tuosta tappavasta taidostaan ?
Juuri pannulla tirisee.
Niin, tuossa todellakin tunnustetaan se fakta, että tyydyttymätön rasva on terveellisempää kuin tyydyttynyt - eikä tähän taaskaan ole palstan vakiohihhulipelleillä mitään sanottavaa.
>
Minkä faktan pohjalta pystyit sanomaan: "sopivassa suhteessa" ? Mistä tiedät, että juuri tuo suhde on sopiva ? Eikö siinä ole mitään korjattavaa ?
Hiljaista ?