Raksoilla pelätään jo orjavyöryä: ”Tekevät töitä eurolla päivässä”
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/89605-raksoilla-pelataan-jo-orjavyorya-”tekevat-toita-eurolla-paivassa”
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/89605-raksoilla-pelataan-jo-orjavyorya-”tekevat-toita-eurolla-paivassa”
Vastaukset 11
Vanhimmat
Miksi joku edes tulisi Suomeen. Suomessa ei ole mitään miksi tänne muutettaisiin.
No miksi mutiaiset sitten hakee täältä turvapaikkaa? Miksi romanialaiset kerjäläiset tunkee tänne? Entä ukrainalaiset ja puolalaiset asuntomurtomiehet? Miksi ne ei pysy kotimaassaan?
vaihdoinkin ammattia sellaiseen jossa vaaditaan kotimaassa suoritettu ammattitutkinto ja täydellinen Suomenkielen taito.
Tämä ei ole ennuste vaan täyttä totta.
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2009/04/03/loytyyko-kodistasi-raksamiehen-kosto/20098615/139
HEHEHE!!! Naurattaa vieläkin kun muistelee viimeisimpiä työmaita...
Moraalisesti oikeutetumpaa kuin kun teettää töitä orjatyövoimalla.
tämä nyt kertoo kaiken raksajullien kehitystasosta. Vittu mitä urpoja.
Ja asunnonostajat kertoo kaiken asunnonostajien kehitystasosta. Maksavat tuhansia euroja neliöltä kerrostaloluukusta jotka on rakennettu sateessa seisoneista rakennusmateriaaleista. Kerrostalokomero Helsingissä maksaa enemmän kuin saman ikäinen omakotitalo Espoossa, ihan vain siksi että on hienoa kertoa asuvansa Helsingissä. Vittu mitä urpoja.
suomalainen vielä halvempi kun annetaan herrojen häärätä hetki työreformia. Kohta 20v kirvesmiehentöitä tehnyt pääsee harjoittelemaan/työssä oppimaan/kuntouttavaan työhön kirvesmiehen hommia rakennuksille työttömyysturvalla joka ei välttämättä maksa yrittäjälle mitään vaan veronmaksajille. Tietysti tuo järjestely ammattitaitoisen ja suomea puhuvan saaminen vaatii muutaman pienen lahjuksen oikealle puolueelle. Samalla tuossa nyppästään aikuiskoulutus laitoksen osakkeen omistajille sievoinen summa hyvästä koulutuksesta. Kappas vaan ettei vain osakkeen omistajana olisi näitä varojen myöntäjiä. Tuo loppu on tietenkin fiktiivinen arvaus, kun etsii järkeä tähän nykyiseen toiminta malliin.
Veronmaksaja kaaleppi on tyytyväinen, kun työtön tekee jotain saamiensa tukien eteen. Eivät turhaan veroja maksa.
Täällä muutama työntekijä vaihtaa vuokra-asuntojen kattoja. Kuukauden ne ovat jo tuossa ahertaneet muutaman pyörävaraston katon kanssa.