Minkälainen on normaali nainen?

Olen ihaillut moniakin julkisuuden henkilöitä kauneudestaan ja lunnollisesti katsellut samalla itseäni peilistä ja ihmetellyt, mikä on mennyt vikaan. Kunnes kuulen toinen toisensa jälkeen, että ihailemani henkilöt käyttävät plastiikkakirurgiaa.
Haluaisin nähdä edes yhden normaalin naisen kuvan, joka ei ole eläissään käyttänyt mitään keinotekoisia apuja. Löytyykö nykyään edes sellaista??
Samalla tunnen pientä painostusta itse veitsen alle. Aina olen ajatellut, että haluan olla tyytyväinen siihen mitä olen, mutta välillä pysähdyn miettimään, että pitäisikö minunkin.. kun nykyään näille parannetuille ihmisversioille annetaan niin paljon enemmän arvoa.
Kokeeko kukaan samaa?
3411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No joo ...

... ensin nämä julkisuuden henkilöt käyvät kauneusleikkauksessa, laitattavat nenänsä ja pistävät botoksia, kaikkein kalleimmissa ihohoidoissa, heillä on ammattimeikkaajat, ammattikampaajat, stylistit ja kaikki. Sen jälkeen vielä kuvaa photoshopataan: ihoa tasoitetaan, nenää kavennetaan, silmiä isonnetaan, hiuksia lisätään, vyötäröä napsitaan, selluliitit häivytetään ...

ja silti, julkisuuden henkilön täytettyä 40, alkaa armoton kyttääminen, että josko se jo kohta olisi rupsahtanut. Siitäkin raportoidaan, että näkyykö julkkista ulkona ilman meikkiä ja oliko sillä normaalit vaatteet. Näyttikö se lihavalta, näyttikö se laihalta, väsyneeltä, surulliselta, vihaiselta, oliko sillä nenässä näppy?

Ja sitten sinun mielestä näille "parannetuille ihmisversiolle" annetaan enemmän ARVOA?

Huomiota ehkä heille annetaan, mutta ei minkäänlaista arvoa. Heidät on esineellistetty ja eikä ole mikään ihme, ettei monenkaan kuuppa kestä.

Jokainen vanhenee väjäämättä, eikä aina voi näyttää nätiltä. Tiukan paikan tullen ei ole mitään väliä sillä, onko hiukset hyvin ja ripset ojennuksessa, vaan vain sillä, mihin kykenee ja mitä kestää.

Katselepa lapsuuden kuva-albumeitasi. Siitä ymmärrät, kuinka ainutkertainen ja ihana olet aivan niin, kuin olet. Edelleen olet aivan sama persoona, kuin oli tuo pikkainen lapsi, jonka näet kuvista. Ethän häneen kajoaisi veitsellä sen tähden, että nenä on nykerö? Mitä hyvää se hänelle tekisi? Edistäisikö se tuon lapsen tervettä kehitystä?

Vai pitäisikö kauneusleikkauksen sijasta jonkun ottaa tuo lapsi syliin ja kertoa hänelle, että hän on maailman ihanin tyttö, äidin oma kulta ja kaikkista hienoin ja juuri sopiva juuri näin, kun on nyt?

Äänestä

ovat suurimmalta osaltaan ikääntymisen tuomien merkkien(rupsahtamisen)korjailua.Joskus
korjataan jo synnynnäistä häiritsevää piirrettä kasvoissa,esim.nenää.Muistan 60-ja 70 luvulta
laulajaparin Jarkko ja Laura.Jälkimmäisellä oli suhteettoman suuri nenä.Hän pienennytti sen.
Yleensä vanhenemisen tuomia muutoksia korjaavia kauneusleikkauksia tehdään ihmisille,jotka
ovat esiintyneet yleisölle jo nuoresta saakka ja haluaisivat edelleen vanhenemisestaan huolimatta
näyttää hyvältä.Ja kyllä yleisökin haluaa katsella mieluummin hyvän näköista,vaikkakin
plastiikkakirurgin korjailemaa naamaa,kuin rupsahtanutta.Ajatellaanpa esim.miltä Paula Koivuniemi
näyttäisi,jos hänelle ei oltaisi mitään tehty.Eli yleensä näyttelijät,laulajat,tv-kuuluttajat ja -
juontavat ovat näköjään korjauttaneet iän tuomia rumentavia piirteitä kasvoissaan.Eivät kuitenkaan
kaikki.Katselin eilen Kotikatua ja huomasin,kuinka Lena Meriläisen (s.-54)naama roikkuu ja iho on
epätasainen.Hänelle varmaankaan ei ole tehty minkäänlaista plastiikkakirurgista toimenpidettä,
vaikka hän kyllä hyötyisi suuresti kasvojen kohotuksesta ja ehkä ihon napakoittamisesta laserilla.
Hänestä tulisi vielä aika hyvän näköinen,mitä hän oli vielä noin 10v.sitten.Häntä kai siis voisi
esim.pitää luonnollisena naisena.Toisaalta nainenhan meikkaa ja voidaan kysyä onko meikattu
nainen luonnollinen.Katselin myös eräänä päivänä Kauniita ja rohkeita ja tulin siihen tulokseen,
että Susan Flannerylle (Stephanie)ei ehkä myöskään ole mitään tehty,toisin kuin kaikille muille
vanheneville sen sarjan näyttelijöille(miehillekin)on selvästi jotakin tehty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Euphrodite kirjoitti:

Olen ihaillut moniakin julkisuuden henkilöitä kauneudestaan ja lunnollisesti katsellut samalla itseäni peilistä ja ihmetellyt, mikä on mennyt vikaan. Kunnes kuulen toinen toisensa jälkeen, että ihailemani henkilöt käyttävät plastiikkakirurgiaa.
Haluaisin nähdä edes yhden normaalin naisen kuvan, joka ei ole eläissään käyttänyt mitään keinotekoisia apuja. Löytyykö nykyään edes sellaista??
Samalla tunnen pientä painostusta itse veitsen alle. Aina olen ajatellut, että haluan olla tyytyväinen siihen mitä olen, mutta välillä pysähdyn miettimään, että pitäisikö minunkin.. kun nykyään näille parannetuille ihmisversioille annetaan niin paljon enemmän arvoa.
Kokeeko kukaan samaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu