Armeija ja työsopimus

Sepp11

Alokkaan opas, s. 30: "Lain mukaan virka- tai työsuhdetta ei saa päättää tai irtisanoa palvelusaikana, vaan kotiuttamisen jälkeen työnantajan on otettava Sinut aikaisempaan tai siihen rinnastettavaan työhön."

Olen sopimassa työsopimusta kesätyölle. Armeija on määrätty alkavan tammikuussa, mutta olen hakenut aikaistusta heinäkuulle.

Jos saan työpaikan, ja tieto armeijan siirtymisestä tulee vasta kesäkuun lopussa, olenko lirissä määräaikaisen työsuhteen kanssa?

Eikö tilanteen pitäisi olla rinnastettavina esim. äitiyslomaan?

Saanko työtodistukseen kuitenkin merkinnän armeijan ajalta olleessa työsopimuksen ajasta? Entä vetääköhän työnantaja mahdollisesti tuossa tapauksessa pahatkin pultit? :)

En voi olla hakemattakaan töitä, jos aikaistamista ei tulekaan niin olen sitten tyhjän päällä.

5

7688

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?

      Tuliko mieleesi ollenkaan, että voisit kertoa rehellisesti tilanteesi työnantajalle? Mikään ei kuitenkaan estä sinua lähtemästä silloin, kun haluat, vaikka olisit tehnyt määräaikaisen sopimuksen pitemmäksi ajaksi. Kesken lähtemisestä seurannee, että et ole jatkossa se henkilö, joka ensimmäiseksi palkataan uudelleen samaan firmaan. Työtodistukseen ei merkitä päättymissyytä, jos et halua sitä. Kopioimasi lainaus alokkaan oppaasta koskee vakinaisia työsuhteita. Sinulle kai ei sellaista ole tulossa.

      http://www.erto.fi/tyosuhdeopas/tyosopimuksen-paattyminen/213-maaraaikaisen-tyosopimuksen-paattyminen

      • 4+11

        "Mikään ei kuitenkaan estä sinua lähtemästä silloin, kun haluat, vaikka olisit tehnyt määräaikaisen sopimuksen pitemmäksi ajaksi. "

        Ei saa valehdella nuorille! Määrä-aikaisen työsuhteen katkaisemisesta työnantaja voi vaatia korvauksia! Periaatteessa tämä ei tarkoita mitään, mutta on niitäkin jotka ottavat esim. uuden henkilön rekrytointikulut. Tällöin korvaus voi olla jopa 1000e!!!

        Kannattaa siis miettiä tosissaan ennenkun sopimuksen tekee, että miten pitkän ajan on valmis olemaan töissä!


      • silkkaa paskaa
        4+11 kirjoitti:

        "Mikään ei kuitenkaan estä sinua lähtemästä silloin, kun haluat, vaikka olisit tehnyt määräaikaisen sopimuksen pitemmäksi ajaksi. "

        Ei saa valehdella nuorille! Määrä-aikaisen työsuhteen katkaisemisesta työnantaja voi vaatia korvauksia! Periaatteessa tämä ei tarkoita mitään, mutta on niitäkin jotka ottavat esim. uuden henkilön rekrytointikulut. Tällöin korvaus voi olla jopa 1000e!!!

        Kannattaa siis miettiä tosissaan ennenkun sopimuksen tekee, että miten pitkän ajan on valmis olemaan töissä!

        tuutin täydeltä.
        kukas tässä nyt valehtelee ja kenelle?
        Voihan sitä vaatia vaikka kuun taivaalta, mutta tässä tapauksessa vaatimuksille ei ole minkäänlaista pohjaa.


    • palkanlaskijana

      Hae vaan töitä ihan normaalisti. Et kuitenkaan voi tietää miten käy.

      Nyt on vaan niin että armeijasta täytyy kuitenkin ilmoittaa työnantajalle viimeistään 2 kk ennen armeijaan menoa, joten jos heinäkuussa armeijaan joutuisit, niin kyllä sulla pikaisesti siitä tieto pitäisi tulla.

      Työtodistukseen tulee merkintä juuri siitä ajasta jonka olet töissä. Jos työsuhteesi jatkuu armeijan jälkeenkin, niin silloin yleensä työtodistukseen kirjataan se kokonaisaika alku- ja loppupäivineen.

      Jos taas työsuhde on määräaikainen ja lähdet ennen sen päättymistä armeijaan niin työsuhde "katkeaa" armeijaan lähtöhetkeen ja tämä aika kirjataan työtodistukselle.

      • Sepp11

        Muuten kyllä, mutta esikunnalta sanottiin, että hakemus käsitellään vasta kesäkuussa ja heinäkuussa alkaa. Hankalaa kun noin viime tippaan jää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe