iPod & vessänpöntto

Surullinen1000

Pikkuveljeni tiputti eilen ostamani iPodin tänään vesanpönttöön. Uskomatonta! :( Onko vinkkejä? Onko toivoa! Olen masentunut... Näppäimet ei tällä hetkellä toimi, paitsi näppäinlukko ja sekin niin, että kun laittaa näppäimet pois ja sen jälkeen taas toimimaan niin silloin tulee Applen logo ja iPodin näyttö alkaa toimia aivan normaalisti. Mutta klikkauspyörä ja keskipainike eivät toimi ollenkaan. Kyseessä on siis 5.sukupolven iPod nano 8 gigaa.

10

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Surullinen1000

      Mun aivovauriopotilas alkoi hieman edistyä. Hetki sitten kun yhdistin tämän tietsikkaan, niin iTunes sanoi, että ohjelmisto on vioittunut. NYt se ei enää sano sitä ja iTunes tunnistaa normaalisti kaikki biisit jotka laitteessa on.

    • akku irti

      Ensimmäinen teko tuollaisessa tapauksessa olisi irrottaa akku niin pian kuin mahdollista. Vesi johtaa nääs sähköä ja tätä myöten piirilevyillä voi tapahtua tuhoja.

      Tiedän - iPodin akkua et irroita ;-( Laitetta ei ole tehty helposti avattavaksi. Kotivakuutus ehkä voisi korvata mutta omavastuu on tuollaisen laitteen hinnan luokkaa.

      Vettä on varmaan päässyt hieman sisään liittimien kohdalta ja sen kosketuslevyn raoista ja laite voisi olla korjattavissa. Taitava harrastelija osaa sen avata netistä löytyvän ohjeen mukaan ja kuivata mahdollisesti kostuneet paikat. Muutoin laite on luultavasti entinen.

      • Surullinen1000

        Mutta valitettavasti en osaa tehdä noita asioita joista puhuit.

        Lisätietoa:
        iPod toistaa musiikkia kuulokkeilla kun ravistaa iPodia. Kosketuslevy ja keskipainike eivät kuitenkaan toimi.


    • Surullinen1000

      Hups, kirjoitin otsikkoon vessänpöntto. Tarkoitin tietenkin, että vessanpönttö. Sorry virheestä!

      • Surullinen1000

        Ainakin nyt iPod vaikuttaa toimivan normaalisti! Jihuu!


      • Surullinen1000
        Surullinen1000 kirjoitti:

        Ainakin nyt iPod vaikuttaa toimivan normaalisti! Jihuu!

        Nyt iPod välillä toimii normaalisti ja välillä taas ei. Ärsyttävää. :( Eilen ostamani ipod on jo tossa tilassa.


      • Surullinen1000
        Surullinen1000 kirjoitti:

        Nyt iPod välillä toimii normaalisti ja välillä taas ei. Ärsyttävää. :( Eilen ostamani ipod on jo tossa tilassa.

        Onko mitään tehtävissä, mitä tavallinen ihminen osaa tehä?


      • Asian tuntija
        Surullinen1000 kirjoitti:

        Onko mitään tehtävissä, mitä tavallinen ihminen osaa tehä?

        Vie huoltoon?


      • Surullinen1000
        Asian tuntija kirjoitti:

        Vie huoltoon?

        Se maksaa aika varmasti melkein yhtä paljon kun uusi iPod. Kiitti kuitenkin vinkistä! :)


      • gjeje

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      167
      3559
    2. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      2704
    3. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      1
      2696
    4. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      56
      2651
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      16
      2468
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      23
      2328
    7. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      87
      1986
    8. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1938
    9. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      164
      1891
    10. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1693
    Aihe