kotilevyt illoissa?

tiedosta kiitollinen

Voiko karaoke kotilevyjä soittaa karaokeyhdistysten illoissa joissa käy vain yhdistyksen jäseniä tai jotka haluavat jäseniksi? Jos tila on esim. joku tyhjä koulu tms. Pitääkö soittaa vaan ammattilaislevyjä?

11

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaan taitaa

      laittomuuden puolelle mennä kyseinen toimintatapa. Tai siis menee, eikä meinaa.

      Eri asia on, jos joku yksityinen henkilö varaa jonkun tilan, ja kutsuu kaverit karaokelle.

      • jäsen157

        Jos minä yksityinen henkilö, joka olen karaokeyhdistyksen jäsen ja kutsun kotiini tai jonnekkin tilaan jonka saan käyttööni karaokeyhdistyksen jäsenet laulamaan niin voin soittaa kotilevyjä? Vai onko se kiinni siitä mihin yhdistykseen kaverini kuuluvat?


      • siis vaan
        jäsen157 kirjoitti:

        Jos minä yksityinen henkilö, joka olen karaokeyhdistyksen jäsen ja kutsun kotiini tai jonnekkin tilaan jonka saan käyttööni karaokeyhdistyksen jäsenet laulamaan niin voin soittaa kotilevyjä? Vai onko se kiinni siitä mihin yhdistykseen kaverini kuuluvat?

        kutsut kavereitasi kotiisi, tai johonkin muuhun tilaan joka on käytössäsi,laulamaan karaokea, ei kellään ole mitään asiaa tulla katselemaan millä levyillä siellä soittelet.
        Kunhan et ala maksua perimään.


      • laulun merkeissä
        siis vaan kirjoitti:

        kutsut kavereitasi kotiisi, tai johonkin muuhun tilaan joka on käytössäsi,laulamaan karaokea, ei kellään ole mitään asiaa tulla katselemaan millä levyillä siellä soittelet.
        Kunhan et ala maksua perimään.

        Entä jos karaokeyhdistyksen sihteeri kutsuu meidät yhdistyksen jäsenet jäseniltaan laulamaan johonkin tilaan jonne ei tule muita kuin jäseniä tai jäseniksi haluavia. Eikä pääsymaksua peritä. Voiko silloin soittaa kotilevyjä?


      • rehellisesti vastaan
        laulun merkeissä kirjoitti:

        Entä jos karaokeyhdistyksen sihteeri kutsuu meidät yhdistyksen jäsenet jäseniltaan laulamaan johonkin tilaan jonne ei tule muita kuin jäseniä tai jäseniksi haluavia. Eikä pääsymaksua peritä. Voiko silloin soittaa kotilevyjä?

        niin en tiedä, mutta kuvittelisin että ei kyllä täytä ihan kaikkia lakipykäliä.

        Kun se yhdistys nyt ei kuitenkaan ole kenenkään koti.

        Samalla laillahan ne voisi sitten perustella esim. koulut, että kun ei sinne tule kuin koululaiset. Kun sielläkään ei voi soittaa kotilevyillä


      • silleesti
        rehellisesti vastaan kirjoitti:

        niin en tiedä, mutta kuvittelisin että ei kyllä täytä ihan kaikkia lakipykäliä.

        Kun se yhdistys nyt ei kuitenkaan ole kenenkään koti.

        Samalla laillahan ne voisi sitten perustella esim. koulut, että kun ei sinne tule kuin koululaiset. Kun sielläkään ei voi soittaa kotilevyillä

        Onko Koulujen cd, dvd, sairaaloiden, päiväkotien ym laitosten, siis sinne ostetaan vain ammattilaiskäyttöön tarkoitettuja filmi, musatuotteita?


      • rehellisesti
        silleesti kirjoitti:

        Onko Koulujen cd, dvd, sairaaloiden, päiväkotien ym laitosten, siis sinne ostetaan vain ammattilaiskäyttöön tarkoitettuja filmi, musatuotteita?

        vastaten, enpä tiedä.
        Tosin en tiedä sitäkään, että cd:llä tai dvd:llä myytäisiin erikseen filmi- ja musatuotteita koti- tai ammattikäyttöön. Oletko itse mahdollisesti törmännyt sellaisiin?

        Karaoken kohdalla kuitenkin tiedän, ettei kotilevyjä saa soittaa kouluissa sairaaloissa yms.
        Senkin tiedän, että jotkut karaoke-levyjen tuottajat myyvät niitä halvemmalla kouluille. Tai ainakin myivät.


    • Maffian_kätyri

      Turha täällä arvuutella mitään!
      -kannattaa soittaa teostoon ja kysyä mekaanisen musiikin esittämisestä, ja säännöistä. sieltä myös saat selvityksen määritteille julkinen esittäminen sekä yksitystilaisuuksien soittamiseen vaadittavat asiat ja luvat.

      tässä linkki . www.teosto.fi

      • se noinkin

        mutta taas toisaalta kun ei ole olemassa sellaista kuin yksitystilaisuuksien soittamiseen vaadittava lupa.


    • tilletalle

      tässä tulee myös vastaan se, että musiikkia ei saa soittaa julkisissa paikoissa jos teostoluvat eivät ole kunnossa. Tosin kouluissa ne varmasti on hoidettu, jos on toiminnassa. Tilaisuutenne on julkinen, koska siellä käy karaokeharrastajia ja harrastajiksi haluavia jäseniä (?) outo määrite. No joka tapauksessa kotilevyt on tarkoitettu vain ja ainoastaan kotikäyttöön. Kotiin voi järjestää bileet ja soittaa niitä yllämainituissakin merkeissä.

      Mutta kuten eräs kirjoittaja sanoi, selvittäkää teostolta suoraan tämä asia. Luenpa itse kanssa tuon teostojutun.

      • tilletalle

        lukiessani teoston sivuja, että lupa täytyy olla lähes joka ainoassa tilaisuudessa. Heillä on selkeä hintataulukko, kuinka teostomaksun luvanvaraisesti maksetaan. Lisäksi käsitin vielä sen että materiaalin, eli muun kuin säveltäjän sanottajan ym. valmisteessä on tietty omistusoikeus myös "fyysisen" tuotteen valmistajalla. Eli karaokelevyissä levyjen valmistaja. Eli käsitin että asia on karkeimmillaankin kaksipiippuinen.

        Mutta asia selviää aina kun soittaa teostolle, tai grameksille. Tapauskohtaisesti. On harvinaisempaa bilettää karaokemerkeissä ilman teoston lupia kun vapautettuna luvista. Eli siinä hyvä ohje. Jos paikassa nautiskellaan alkoholia vapaasti, eli vaikka omista pulloista tulee vastaan myös poikkeusanniskelulupien hankkiminen. Sillä on taas omat edellytykset. ( uskoisin, että jonkun porukasta pitää olla selvinkin päin)

        Eli kun saatte luvan kunnaltanne tai kaupungiltanne, miten vain - käyttää jotain tilaa karaokeiltojanne varten. 1. Teostoasiat tulee olla kunnossa. gramex selvittää hienomman puolen ja kiinteistö tietty oman kantansa. Sitten tulee levyjen tuottajan lupa, ja vielä mahdollinen anniskelulupa. Koulutuskriteeri jäi minulle epäselväksi, eli kuka voi kouluttaa ketäkin karaokessa. Mutta jos toiminta on maksullista niin se on luvanvaraista ja karaokeharrastajien pippaloissa tämäkin on välillisesti maksullista. Ja jos taas ottaa mukaan jäseniksi pyrkiviä niin juttu on selvä julkinen tapahtuma.

        Eli kerhotkaan eivät voi kiertää teostoja, Gramexeja, eikä tiettyjen lupien hakemista. Mielenkiintoinen ilmiö on karaokebussit, miten he ovat selvittäneet omat oikeutensa?

        Muuten tuossa seikkaillessani ry:den sivustoilla, oli hämmästyttävää nähdä, että joku linkitti jonkun toisen ry:n omille kotisivuille, mutta itse eivät olleet saaneet sitä " kunniaa". Eli eikö ole oikeasti viisasta kysyä, saanko linkittää sinut sivustoillemme?

        Toinen asia oli tietty muiden yhteyshekilöiden ja sponsoreiden nimien väärinkäyttö. Joensuun karaokeyhdistys, mikä hitsi se nyt oli nimeltään, heillä on periaatteet selvillä ja uskoisin heidän noudattavan niitä oikeasti. Katsokaa sieltä esimerkkiä.

        Muistakaa tikkujuttunne, niillä voitte kaivaa hampaitanne vain, tai sitten elää kuin muinaisessa alkatraasissa.
        Ymmärrän, että on erittäin vaikea tietää mikä on sallittua, mikä ei kun kaikkea vähätellään, eikä olla kuulevinaan ja luotetan "enemmistön" mutu-tietoon. Tulkintaa voi olla monelaista, mutta viihteen alalla on niin paljon ennakkotapauksia, että päätökset laillisuudesta ja laittomuudesta on siinä suossa sittenkin melko helppoa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      50
      2202
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      197
      2029
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      47
      868
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe