Lainaa 18 vuotiaalle?

opiskelija2010

Antaako pankit autolainaa 18 vuotiaalle opiskelijalle? Jos kuitenkin käy opiselujen ohella töissä. Mitkä on ehdot?

8

948

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja ei

      Toisille antaa ja toisille ei.

      Jos on riittävät, SÄÄNNÖLLISET tulot, ja on VAKINAISESSA työsuhteessa, niin kyllähän pankit rahaa antaa.

      Mutta jos on opiskelia, jolla ei ole SÄÄNNÖLLISIÄ, riittäviä tuloja, niin tuskinpa.

      Pankkia kiinnostaa, että sinulla on riittävät tulot lainan hoitamiseksi, elämisen lisäksi.
      Ja jos vielä olet miespuolinen, niin olisi hyvä, että intti olisi käyty.

    • tyhmää tehdä velkaa

      Kannataa vaan koittaa elää ilman velkaa, auto on niin huono velankohde epäsäännöllisille ja vielä pienillä tuloilla. Velkaisessa autossa olisi hyvä olla myös täysvastuuvakuutus joka kohtuuttoman kallis liikennevakuutuksen lisäksi. Uudet vakuutukset on sitten järjettömän kalliita ilman ponuksia, joka kannattaa myös huomioida.

      Opintolainaa tietysti kannattaisi ottaa jos saa, korot maksaa opiskelua-ajalta valtio ainakin osittain. Ainoa vaan siinäkin, sitten kun tulee maksun ajat on auto jo täysin loppu ja raha huvennut taivaan tuuliin.

      Rahaa ei voi säästää, mutta velkaa pystyy maksamaan. Olen aina ihmetellyt tuota ajattelumallia.

      • opiskelija2010

        Totta tuokin, auto vaan pakollinen, että pääsee töhin kulkemaan. Palkka liikkuu 1000-1300e paikkeilla niin luulisi lainaa myönnettävän? Oppisopimus koulutuksessa olen ja sen lisäksi teen viikonlopputöitä. Kaiken jären mukaan mitään suuria esteitä lainalle siis ei ole..


      • edes opiskelijana
        opiskelija2010 kirjoitti:

        Totta tuokin, auto vaan pakollinen, että pääsee töhin kulkemaan. Palkka liikkuu 1000-1300e paikkeilla niin luulisi lainaa myönnettävän? Oppisopimus koulutuksessa olen ja sen lisäksi teen viikonlopputöitä. Kaiken jären mukaan mitään suuria esteitä lainalle siis ei ole..

        jos kerran olet oppisopimuskoulutuksessa. Eikä mitkään amistasoiset koululaiset ole vielä mitään opiskelijoita vaan koululaisia.


      • aaaaaaaaaasd
        opiskelija2010 kirjoitti:

        Totta tuokin, auto vaan pakollinen, että pääsee töhin kulkemaan. Palkka liikkuu 1000-1300e paikkeilla niin luulisi lainaa myönnettävän? Oppisopimus koulutuksessa olen ja sen lisäksi teen viikonlopputöitä. Kaiken jären mukaan mitään suuria esteitä lainalle siis ei ole..

        Nyky-Suomessa 1300 ei ole juuri minkäänlainen palkka. Vähän reilun parin tonnin kuukausipalkallakin tuntuu, ettei millään riitä. Vuokraan hupenee 680 euroa kk ja sähkölaskut ja bonareillakin menee vakuutukseen ja kaskoon kuutisensataa vuodessa. Siihen bensat, huollot, verot...


    • EI TÄÄLTÄ

      VAIN JA AINOASTAAN PANKISTA

    • huanita s

      Hae opintolainaa.

    • hessu855

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4363
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2016
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      62
      1687
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1363
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      923
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      899
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe