naisena kuinka pajon paskamaisempi voisin olla erästä kuvotusta kohtaan mutta se päivä vielä tulee kun hymyilen vittumaisesti takaísin ja sanon ei noup käy. Tämä ihminen tietää sen jo nyt itse ja varmasti katuu sitä että järjesti asiat paljolti itse tähän jamaan.
Lapset ensin elämässä ja se ei muuten onnistu kun yhdellä tavalla vain.
Asiat muuttuvat vain kuolleen ruumiini yli.
Lapset ensin elämässä ja se ei muuten onnistu kun yhdellä tavalla vain.
Asiat muuttuvat vain kuolleen ruumiini yli.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mitä teille siis tapahtui.
Voitko kertoa siitä ylimalkaisesti ilman tunnistetuksi tulemisen vaaraa?
"Asiat muuttuvat vain kuolleen ruumiini yli."
Milloin ajattelit kuolla?
elää täysissä sielun ja ruumiin voimissa pitkään ja vanhainkodissa ulkomailla joskus sitten nukkuessani..
Elän elämäni ihmisen kanssa jota rakastan.
Kiitos tiedosta.
muuttaa, toista ei. Mikset ensin käsittele pois kaikki se elämässäsi oleva huonot asiat ja jatka sitten elämääsi eteenpäin mieleltäsi vapaana? Ei ole mitään järkeä juuttua johonkin tunteeseen vaan käsitellä se mahdollisimman nopeasti alta pois ja jatkaa matkaa kevyemmin mielin ja tuntein. Satutat vaan itseäsi pahemmin ja mielesi myrkyttyy, jos elät vain siksi, että saisit kostaa jollekin, joka on sinua kohtaan tehnyt väärin. No, tämä on nyt vaan mun mielipide.
ja lisäisin suurempi kosto kun toinen on ilmaa, ei mitään.
pitäisi edes pitää mielessään koston ajatusta? Silloinkin se tavallaan osaltaan hallitsee ajatuksia, jos kohtelee toista, kuin ilmaa. En tarkoita, että kaikkien kanssa tarvitsisi yrittää mitään ystävääkään olla - se on sula mahdottomuus -, asiallisilla linjoilla kuitenkin. Jos taas toinen ei kykene asiallisuuteen, sitten antaa vain yksinkertaisesti toisen olla rauhassa, eikä kannata väen väkisinkään hakeutua tilanteisiin, joissa voi mennä napit vastakkain.
ilmaa kun olet unohtanut toisen olemassa olon.
*Anna aina anteeksi vihamiehillesi. Mikään ei ärsytä heitä niin kuin se.*
-Oscar Wilde-
sellainen, ettei kokemaansa vääryyttä pysty koskaan unohtaakaan täysin, mutta Genio oli/on oikeassa siinä, että antaessaan anteeksi vihamiehille, ensinnäkin se keventää mahdottomasti omaa taakkaa ja toisekseen se osuu kaikkein kipeimmin vihollisen nilkkaan ja mahdollisesti kääntyy myös hänen/heidän tuhokseen.
ennenkaikkea anteeksi myös itselleen. Siitähän se monesti on myös kiinni. Olkaa enemmän armollisia itsellenne, samalla olette armollisempia myös muille :).
antanut silloin kun olet unohtanut toisen olemassa olon. Tottakai ihminen muistaa mutta ei koko ajan, vain kun asia tulee iholle, ei muuten, silloin ei arvet ala märkimään.
eri mieltä. Anteeksi on annettu silloin kun hyväksytty tapahtunut ja otettu vastuu omasta valinnasta. Silloin kun on lakattu syyllistämästä toista/toisia omasta pahoinvoinnista.
sitä että asia täytyisi kääntää toisinpäin, pahan tekijästä tulee täysin viaton jonka kanssa alkaa kaveraamaan. Jos et meinaa, niin silloin ollaan samaa mieltä.
Itse vain miellän asian seuraavasti - tapahtuneet hyväksynyt antaa anteeksi, eikä vatvo syyllistäen toista tai tapahtumia, vaan menee elämässä eteenpäin. Vastuun omista valinnoista ja itsestään kantaa kun ei samaan sorru uudelleen.
kaveeraaminen kielisi tyhmyydestä. Eihän ne välit koskaan entiselleen palaudu, jos ehtii antaa anteeksi ennen kuin toinen käsittää itse toimineensa väärin. Eikä anteeksianto ole mahdollista ennen kuin on nähnyt omat virhelliset valinnat.
Mutta toisaalta... En tiedä. Olen edelleen kaveri monien kanssa, jotka ovat tehneet minulle väärin. En vaan anna heille enää mahdollisuutta tehdä sitä uudestaan. Jotenkin näin.
niin minäkin vielä useimpien kanssa, enhän itsekään ole täydellinen vaan aikas härö joissakin asioissa.
On vain asioita joissa on parempi unohtaa ja antaa olla, jos joskus joutuu kohtaamaan niin se ainoa oikea toiminta on neutraalin ystävällinen tervehdys ja mahdollisimman nopea takavasen selusta turvaten. Tosin sitä ennen soitto 112 ja linja auki.
Mä jo aloin luuleman meitä täydellisiksi...
Joo, on mullakin sellaisia tuttuja, joita mielellään välttelen. Moikkaan ohimennen, jos satun näkemään ja se jää sitten siihen.
ei me sitten loppujen lopuksi kovin erilaisia olla. Sä vain intät liikaa.
Ei kai...Olen palstan asiallisin keskustelija...
Voishan tästä aiheesta keskustella enemmänkin, mutten nyt jaksa. Ihan kiva ilma ja aattelin korkata fillarikauteni...
Päivänjatkoja.
Jokainen voisi ajatella että kun väärin tullaan kohdelluksi, niin voisi eräänä päivänä kostaa.
Mutta mitä se hyödyttää ei kosto auta eikä katkeruus...se on parasta kun unohtaa ja antaa oman elämänsä jatkua vaikka olisi kuinka väärin tullut kohdelluksi.
mieki aattelen.