työsulku

etl:n 21.4-23.4 alkava työsulku on uhkana että juuri vapun alla kaupoista loppuvat nakit ja lihapullat yms. tulee mieleen että ihmiset unohtavat tai eivät tiedä lakon ja työsulun eroa. joten on hyvä että tulee selväksi ketä syyttää jos ei saa kaupoistaan haluamaansa tavaraa kun ei ole porukka töissä. muistellaan vielä paperiliiton taistelua jossa työsulku kesti 5viikkoa, , ja edelleen matti vanhanen sekä ek puhuu asiasta kuin olisi ollut lakko.

työsulku on työnantajan järjestämä painostus toimi eikä ay-liikkeen lakko. joten voisitte te kapitalistit ja muut työnantajien perseen nuolijat sitten syyttää työnantajia. Koska niin olette valmiita haukkumaan ammattiyhdistyksen jäsenet kun olimme lakossa ja vaadimme oikeuksiamme.

3

317

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pena.punikki

      Turhaa koitat "dj_Jani" näille selitellä, eihän ne ymmärrä.
      Katsos kaikki on kommareitten ja punikkien vika, oli sitten työsulku tai lakko. Sehän on maanpetos ja epäisänmaallista kun lakkoillaan. Ja sekin on epäisänmaallista, kun tulee työsulku, ja sekin on kommareitten syy. Pakkohan porvareitten on kurittaa työläisiä, kun ne vaatii aina liikaa. Sekin on kommareitten syy kun kaupat on kiinni tai ruoka loppuu kaupoista.
      On ne kamalia noi kommarit, kun kaikki on aina niiden syytä.

      "Suuri ja mahtava kommunismin pelko, mutta kenellä oon siitä selko......2 ( Eppu Normaali)

      t. Punikki-Pena

      • porukka vaan ei ymmärrä sitä kun on oma maha täynnä kun toiset ovat taistelleet edut heille. onneks meillä kaikki ammattitaitoiset ovat liitossa joten ei haittaa jos joku rikkuri meneekin töihin kun ei se mitään saa kuitenkaan aikaseksi siellä.


      • leipuri hiiva
        dj_Jani kirjoitti:

        porukka vaan ei ymmärrä sitä kun on oma maha täynnä kun toiset ovat taistelleet edut heille. onneks meillä kaikki ammattitaitoiset ovat liitossa joten ei haittaa jos joku rikkuri meneekin töihin kun ei se mitään saa kuitenkaan aikaseksi siellä.

        Eihän nuo raukat meinaa saada omia rivejäänkään pysymään ruodussa, että ei taida monikaan pienempi lafka lähteä tuohon työsulkuun kun on kerrankin niin kova myynti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      108
      1317
    2. Kuin moni sun

      Perään on jäänyt itkemään?
      Ikävä
      91
      784
    3. Hyvä tietää

      Onko jotain, mitä hänen olisi hyvä tietää?
      Ikävä
      57
      718
    4. Miten uimaportaat voivat maksaa 250 000 euroa?

      Ei mitenkään, jokainen täysjärkinen sen tietää. Ei se ihme ettei verovarat riitä. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2
      Maailman menoa
      121
      687
    5. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      84
      672
    6. Jussi kutsuisi eduskunnan koolle, jos joku pyytäisi

      Eikös oppositio ole huudellut eduskuntaa koolle jo monta viikkoa? "– En ole saanut siihen liittyvää pyyntöä tai toivett
      Maailman menoa
      105
      646
    7. Rakas, ihana rakkain elämäni rakkaus

      Minäkin tarvisin ne sanat sinulta. Tosin annat sen tunteen läsnäolollasi.. jos vain me vielä nähdään.. pelkään sitä maai
      Ikävä
      36
      643
    8. Hei gaggelibylly ootko valmis?

      Tuun kohta hakee sut ratsullani miesprinsessa ❤️
      Ikävä
      77
      570
    9. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      49
      520
    10. Martinalle onnea

      Kaunis Martina täyttää tänään 44 vuotta! Olkoon syntymäpäivä iloa ja onnea täynnä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      519
    Aihe