Käytin n. 2 vuotta sitten vuoden ajan ehkäisyrengasta, jolloin sen pari ekaa kuukautta mielialat heitteli ja itketti paljon. Meni ohi ja muita oireita ei oikeastaan ollutkaan, mitä nyt viikkoa ennen taukoviikkoa aina särki vatsasta.
Nyt kun olen aloittanut käytön uudestaan, on ollut paljon enemmän ihme oireita. Olen siis hieman päälle viikon vasta tätä käyttänyt jos vaikuttaa asiaan.
ELI oireita on ollut:
-Vatsakivut, pahoinvointi
-Pitkitti aloittaessa kuukautiseni viikon pituisiksi, yhäkin tulee pisara pari verta päivässä
-Aamulla herätessä olin reisille asti märkä, täysin kirkasta ja hajutonta nestettä oli valunut. Eikä kyse ole mistään märistä unista, koska en vuoda ikinä noin paljoa ihan erilaista. Itseasiassa tuntuu päivisinkin, että koko ajan hieman vuotaisi.
-Kaikki itkettää, todella herkkä mieli
Mitä luulette, meneekö ohitse? Eniten pelottaa tuo vuotaminen, sitä ei viimeksi ollut lainkaan ja löysin sen kyllä ohjevihkosen "harvinaisista haittavaikutuksista", mutta kai se voi loppua alun jälkeen? On nimittäin sen verran hirveän inhottavaa olla koko ajan paikat kosteena, etenkin jos nukkuessani vuodan noin paljon :O Ei varmasti seksielämässäkään tunnu miehestä saati minusta sitten kivalta jos jatkuu ja jatkuu...
Nyt kun olen aloittanut käytön uudestaan, on ollut paljon enemmän ihme oireita. Olen siis hieman päälle viikon vasta tätä käyttänyt jos vaikuttaa asiaan.
ELI oireita on ollut:
-Vatsakivut, pahoinvointi
-Pitkitti aloittaessa kuukautiseni viikon pituisiksi, yhäkin tulee pisara pari verta päivässä
-Aamulla herätessä olin reisille asti märkä, täysin kirkasta ja hajutonta nestettä oli valunut. Eikä kyse ole mistään märistä unista, koska en vuoda ikinä noin paljoa ihan erilaista. Itseasiassa tuntuu päivisinkin, että koko ajan hieman vuotaisi.
-Kaikki itkettää, todella herkkä mieli
Mitä luulette, meneekö ohitse? Eniten pelottaa tuo vuotaminen, sitä ei viimeksi ollut lainkaan ja löysin sen kyllä ohjevihkosen "harvinaisista haittavaikutuksista", mutta kai se voi loppua alun jälkeen? On nimittäin sen verran hirveän inhottavaa olla koko ajan paikat kosteena, etenkin jos nukkuessani vuodan noin paljon :O Ei varmasti seksielämässäkään tunnu miehestä saati minusta sitten kivalta jos jatkuu ja jatkuu...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse käytin pari vuotta neuvolassa sanovat "normaalia" niinku aina, vaihdoin paikkakuntaa isompaan kaupunkiin, sitten tuli noitten oireiden lisäks mitä sinä luettelit kävi niin ettei menkat tullukkaa ja mustelmia rupes tulemaan joka paikkaan, ei sen jälkeen näkyny menkkoja moneen kuukauteen, menin neuvolaan ja lääkäri sanoo, että hän ihmettelee miksi mulle on nuvaring myönnetty kun poltan tupakkaa, siinä on kohonnut riski saada veri hyytymä ja lisäksi painan melkein 70kg eli muutama kilo ylipainoa, että olisko aika vaihtaa ehkäisyä, anto mini pillerit, kaks liuskaa söin ja menkat alko.
hei!! apua mullakin häiritsee ton nuvan kanssa toi et on ihan märkänä varsinkin aamulla!! siis meinaan sitä vaan tulee ja tulee... ja häiritsee kyllä.. ja harmittaa ihan kauheesti ku tää on muuten niin paras! mulla on ollu kans muutama vuos sitten käytössä nuvaring ja oli mielialan vaihtelu mutta ei tätä. en tiedä mitä pitäis tehdä....
Kauanko oot nyt sit käyttänyt sitä? Alkaa ihmetyttää loppuko tämä, pakko tää ehkäsy on vaihtaa jos ei lopu, on sen verran inhottava ja epävarma olo kun aamusin tietää olevansa ihan nesteissä X_____X
Mulla ekan kuukauden ajan oli jatkuvaa ruskeaa tiputteluvuotoa, pääkipua, ärtymystä,rengas aiheutti limakalvojen kuivamista ja kuumotti, vei seksihalut. Ekan viikon jälkeen lopetettuani tupakan polton olo vähäsen koheni ja kun laitoin toisen renkaan, voin sanoa ettei mitään oireita ole enään. Paino on noussut parisen kiloa , en tiiä johtuuko tupakoinnin lopettamisesta vai hormoneista.Mankat alkaa tasan vuorokauden kuluttua renkaan poisotosta.
Alussa tuntui epätoivoiselta mutta kai ne oli jotain alkujuttuja. Ja kannattaa uskoa siihen että sen kanssa ei suositella tupakan polttamista!