No niin kaupanalalle ei siis lakkoa sillä sovintoesitys hyväksyttiin. Jokos olette perehtyneet siihen mitä siellä on sovittu ja mitä mieltä olette palkankorotuksesta????
EILAKKOA
4
122
Vastaukset
- AY1
YTK kuuluvat menkää juokusujalkaa niitä neuvottelussa saavutetuja etuja "vinkumaan", olettahan olleet aktiivisesti tukemassa neuvottelijoita tässä neuvottelutilasnteessa , kuten rikuroimalla lakon aikaan ym, ym.
Hopp hop liikettä liikettä että ette myöhästy.
Teille ensin ja liittoon kuuluville jos jää näinhän te ajattelette rikkurit ja muut vapaamatkustajat.- MITÄMIELTÄ
itse en työskentele kaupanalalla olenkaan siks halusin vaan tietää mitä mieltä yleensäkkin kaupantyötekijät ovat nyt syntyneestä sopimuksesta,en sitä ketkä sitä ensimmäisenä on vaatimassa jne. vaan sitä onko nyt syntynyt sopimus työntekijöiden kannalta katsottuna hyvä.
- kuluttajaindeksi
niin, että nyt aletaan potkia pois näitä, jotka kuuluvat ammattiliittoon. Pikkuhiljaa. YTK:laiset saavat jäädä kun heistä ei ole harmia. Muistakaa minun sanoneen sitten vuoden kuluttua, kun kukaan ei ole enää vakituisessa työssä. Työnantaja palkkaa määräaikaiseksi korkeintaan kuukaudeksi. Sitten taas uudet tilalle. Ei ole pelkoa lakkoilusta. Jos menevät lakkoon, eivät ole kuukautta kauemmin. Enpä tiedä mitä myyjät saivat, mutta ei heidän edes olisi mitään pitänyt vaatiakaan. Nyt alkaa myyjien alasajo ja kuten mainitsin pikkuhiljaa. Tuotannollisista syistä. Kaupalla menee huonosti kun pitää maksaa palkkaa yli kaiken. Ehkäpä joku pieni kauppa menee peräti konkurssiin, siinäpähän sitten myyjät jäävät työttömäksi. En ymmärrä, miksi palkkoja ei ole sidottu indeksiin, kuten eläkkeetkin on. Ei tarvitsisi lakkoilla, palkankorotus tulisi automaattisesti. Tämänkin vuoden alusta olisitte saaneet 0,26 prosentin korotuksen!
kuluttajaindeksi kirjoitti:
niin, että nyt aletaan potkia pois näitä, jotka kuuluvat ammattiliittoon. Pikkuhiljaa. YTK:laiset saavat jäädä kun heistä ei ole harmia. Muistakaa minun sanoneen sitten vuoden kuluttua, kun kukaan ei ole enää vakituisessa työssä. Työnantaja palkkaa määräaikaiseksi korkeintaan kuukaudeksi. Sitten taas uudet tilalle. Ei ole pelkoa lakkoilusta. Jos menevät lakkoon, eivät ole kuukautta kauemmin. Enpä tiedä mitä myyjät saivat, mutta ei heidän edes olisi mitään pitänyt vaatiakaan. Nyt alkaa myyjien alasajo ja kuten mainitsin pikkuhiljaa. Tuotannollisista syistä. Kaupalla menee huonosti kun pitää maksaa palkkaa yli kaiken. Ehkäpä joku pieni kauppa menee peräti konkurssiin, siinäpähän sitten myyjät jäävät työttömäksi. En ymmärrä, miksi palkkoja ei ole sidottu indeksiin, kuten eläkkeetkin on. Ei tarvitsisi lakkoilla, palkankorotus tulisi automaattisesti. Tämänkin vuoden alusta olisitte saaneet 0,26 prosentin korotuksen!
ei ole pätevä syy potkia ketään pois talosta ja sanon sen että jos joku kauppa näkee työntekijän liittoon kuulumisen peikkona niin sillä on varmasti monet työehtosopimusten yms lain säädännön pykälien noudattamisessa korjaamista. ei kaupat jotka kunnioittavat myös työntekijän perusoikeuksia ole yleensäkään mitään ongelmia liittojen kanssa. ja ei noi korotukset mitä pam sai ole mitään järisyttävän suuria mutta muita etuuksia tuli lisää. parempiakin olisivat voineet olla.. joten kaikki pamilaiset kiittämään yhdessä rikkureitanne yhteistyöstä jonka johdosta suurelta osin ette saaneet tarvitsemaanne joukko voimaa. me selliläiset olemme yhdessä ja onneks alallamme suurempi järjestäytymis prosentti.
Kaupan alan työntekijät saavat 0,7 prosentin palkankorotuksen 1.5. sekä vähintään 15 euroa 1.10. Vähintään kuuden tunnin päivässä on nyt kaksi kahvitaukoa.
PAMin hallitus hyväksyi tiistaina sovintoesityksen kaupan alan uudeksi työehtosopimukseksi. Alan työntekijät saavat 0,7 prosentin palkankorotuksen 1.5. sekä vähintään 15 euron korotuksen jo 1.10.2010. Tuolloin uudistetaan myös palkkausjärjestelmää. Lisäksi II paikkakuntakalleusluokan asteittainen poisto alkaa ylimääräisellä korotuksella II luokan kuntien työntekijöiden palkkoihin, ja sopimuskauden aikana II luokan palkat nousevat I luokan tasolle.
Lisien yhdenmukaistamiseksi lokakuussa tulee korotuksia myös varastojen, kioskien ja R-kioskien iltalisiin.
Seuraavat palkankorotukset tulevat 2011 ja 2012 siten, että niistä sovitaan helmikuun loppuun mennessä. Ellei sopuun päästä, voidaan työehtosopimus irtisanoa.
Työehtosopimukseen tulee myös koko joukko laatuparannuksia. Ikuisuuskysymys kuuden tunnin työpäivän tauoista on ratkaistu: vähintään kuuden tunnin päivässä kahvitaukoja on nyt kaksi. Kielilisämääräykset tulevat jatkossa koskemaan koko alaa, niin varasto- ja konttorityöntekijöitä kuin myyjiäkin. Vapaapäivien välinen aika saa olla enimmillään 9 päivää. Työvuorolistojen tulee jatkossa olla esillä vähintään kolme viikkoa etukäteen, jos käytössä on yli kahdeksan viikon työajan tasoittumisjärjestelmä.
"Syntynyt sopimus on olosuhteisiin nähden tyydyttävä", sanoo PAMin puheenjohtaja Ann Selin.
Sopimuskauden aikana PAM ja Kaupan liitto kehittävät työryhmissä muun muassa työssä jaksamista ja tasa-arvoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4674144Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181732- 1171557
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891494Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991428Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601395- 521346
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981265- 451119
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341098