Suosittelija

Suosittelujjj1 2

Onko suosittelijan pakko olla entinen työnantaja?

Voisinko esimerkiksi laittaa suosittelijaksi jonkun tuttavan tai ystävän? Heillä on aika nimekkäitä virkoja ja ovat olleet menestyneesti mukana politiikassakin eli he ovat omalla kunnallaan kuuluisia ja nimi voi jollekulle työnantajalle painaakin, mutta en ole varsinaisesti mitään työtä heidän kanssaan tehnyt vaan enemmänkin ystävänä ollut. Voinko kuitenkin käyttää heitä heidän luvallaan "hyväksi" ja ilmoittaa heidät suosittelemaan minut työhön jota haen?

6

871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähän..

      Mietis vähän, miksi työnantajat haluavat noita suosittelijoita.

      No, ne haluavat tietää, millainen olet TYÖNTEKIJÄNÄ, ei ystävänä tai naapurina.

      Totta kai voit käyttää heitä suosittelijoina, tietysti heidän luvallaan, mutta tuskinpa työnantaja heistä pahemmin välittää, koska eiväthän he pysty kertomaan, millainen TYÖNTEKIJÄ sinä olet.

    • Rekrytoija

      Suosittelijan tulee olla entinen esimies. Kyllä, on pakko. Ei ystävä, tuttava, naapuri eikä sukulainen. Ei poliitikko, presidentti, eikä serkun kummin kaima. Työnantajaa kiinnostaa keskustella entisen esimiehesi kanssa vain ja ainoastaan sinun TYÖpersoonastasi ja -tavoistasi.

      • ...pakko.

        Itseltäni on kysytty muutaman otteeseen myös jonkun edellisen alaisen yhteystiedot, että voi kysyä myös millainen olin ollut esimiehenä.

        Suosittelijana olen kysyttäessa toiminut henkilöille, jotka ovat olleet samassa yrityksessä, mutta eivät suoria alaisia. Näiden tiimoilta on soitettukin.

        Eräs hakija kä'ytti suosittelijana henkilöä, jonka kanssa ei koskaan ollut ollut samassa organisaatiossa. Sattui vain olemaan niin, että tämän kapealla erikoisosaamisalueella olevan henkilön tunsivat alalla kaikki, ja tämä tunsi myös kaikki muut vähänkään nimeä alalla saaneet.

        Yleensä suosittelija kylläkin on esimies.


      • muukin kuin

        Kuten tuossa toinenkin kirjoittaja jo totesi, suosittelijan ei tarvitse välttämättä olla entinen esimies, joskin se on suositeltavaa. Itse olen käyttänyt erinomaisella menestyksellä esimerkiksi yhtä entistä kollegaani vuosien takaa. Minulla on kyllä hyvät perustelut sille, miksi en voi käyttää parin viimeisen työpaikan esimiestä suosittelijana, mutta sellaista ei toistaiseksi ole kaivattu.

        Samoin olen itse toiminut suosittelijana omalle ulkomaiselle kollegalleni ja hän tuli valituksi ko. tehtävään.


    • Rudol

      Olisi hyva jos johtajan vaihtaessa paikkaa entiset suorat alaiset haastatellaan. Esimiehen valuviat ja rehellisyys tulee ilmi. Esim. onko omaa etua keinoin kaikin ajava tyyppi.

    • eläkkeelle_vaan

      Edellinen pomo pikku nilkki täys kusiaivo kyrpiintynyt ammattikoulun käynyt nulikka. Jos tuo pääsee minusta akateemisesta ihmisestä lausumaan, en ikinä enää saa töitä. Kade pikku paska.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      246
      3342
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      364
      2992
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      20
      2008
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      82
      1861
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      65
      1788
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1662
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1553
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      125
      1512
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      485
      1429
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1414
    Aihe